Verjetno ni malo takih, ki morajo jutro začeti s pošteno dozo kofeina. Gre za stimulant, ki vpliva na delovanje centralnega živčnega sistema, poveča našo pozornost in ob normalnem vnosu vpliva na budnost. Ob tem se počutimo bolje, naša delovna storilnost je večja, a pozor, nikar ne pretiravajte!
Če tega še niste občutili na lastni koži, naj vam pojasnimo, da prekomeren vnos kofeina vpliva na povečano razburjenje, potencira morebiten občutek strahu, vpliva na vedenje, v najhušem primeru, ko je prekomerno uživanje dolgotrajno, pa lahko negativno vpliva na srce in ožilje. Na to vse glasneje opozarjajo strokovnjaki Evropske agencije za varno hrano – EFSA.
Kakšna je varna doza? Koliko kavic na dan?
Agencija je v eni zadnjih raziskav ugotovila, da v Evropi od 6 do 33 odstotkov ljudi presega še varen vnos kofeina. Daleč največ kofeina zaužijejo na Danskem. Zaskrbljujoče je tudi, da 19 odstotkov evropejcev, ki uživa energijske pijače v eni noči ali ob športni aktivnosti preseže še varno dozo kofeina.
Koliko kofeina lahko torej zaužijemo, da si ne bi ob tem škodili? Največja dnevna količina za zdravega odraslega človeka težkega 70 kilogramov je 400 miligramov kofeina oziroma 5,7 miligrama na kilogram telesne teže. Če to preračunamo v običajne skodelice filter kave, bi to pomenilo približno štiri skodelice dnevno, če pijemo tako imenovan espresso pa približno pet skodelic na dan. Koliko kofeina je povprečno v posameznih kofeinskih napitkih, si lahko pogledate na spodnji tabeli, ki so jo pripravili na Zvezi potrošnikov Slovenije.
Ob tem moramo poudariti, da kavic ne smemo užiti naenkrat. Med njimi mora biti vsaj dve do štiri ure časovnega razmika. V enem obroku naj ne bi zaužili več kot 200 miligramov kofeina, pravijo strokovnjaki. Take način vnosa je varen tudi pri energijskih pijačah.
Ne uživajte kofeina pred telesno aktivnostjo
Pomembno je tudi, da kofeina ne zaužijemo tik pred telesno aktivnostjo. Prav tako moramo paziti, da ga užijemo dve do štiri ure pred spanjem, če želimo da nam ne bo kratil spanca. Še posebej morajo biti pozorne nosečnice, saj lahko kofein škodi razvoju otroka. Dnevno naj ne bi zaužile več kot 200 miligramov kofeina, otroci pa ne več kot 3 miligrame na kilogram telesne teže. Če smo bolni in jemljemo zdravila, se moramo o uživanju kofeina posvetovati z zdravnikom in ali farmacevtom.
Pozivi k prepovedi oglaševanja kofeina kot zdravega dodatka
Evropske potrošniške organizacije, združene v evropsko potrošniško organizacijo BEUC, se sicer zavzemajo, da Komisija in države članice sprejmejo zakonodajne ukrepe, ki bodo preprečile proizvajalcem in trgovcem oglaševati kofein kot zdrav dodatek prehrani in prepovedati prehranske trditve kot so: "kofein pomaga pri vzdržljivosti", "kofein pomaga pri koncentraciji" in "kofein ohranja budnost" in tako dalje.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.