Nedavne klinične raziskave so namreč pokazale, da zgodnje jemanje zdravil podaljša življenje ljudi z aidsom. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je tako določila nov cilj za svojih 194 članic. V skladu s prejšnjimi smernicami, ki so omejile zdravljenje na tiste, katerih imunski sistem je padel pod določen prag, je bilo za protiretrovirusno terapijo (ART) primernih le 28 milijonov ljudi.
''Vsem ljudem, ki imajo povečano tveganje za okužbo z virusom HIV, je treba preventivno dati ART, ne samo moškim, ki imajo spolne odnose z moškimi,'' so sporočili iz WHO.
Nove smernice so osrednji cilj agencije Združenih narodov za zaustavitev epidemije aidsa do leta 2030.
''Vsi, ki živijo z virusom HIV imajo pravico do zdravljenja. Nove smernice so zelo pomemben korak k zagotavljanju tega, da imajo vsi ljudje, ki živijo z virusom HIV takojšen dostop do protiretrovirusnega zdravljenja,'' je povedal Michael Sidibe, izvršni direktor UNAIDS. ''Po ocenah UNAIDS, bi z dajanjem ART vsem ljudem, ki živijo z virusom HIV in širitvijo preventivne izbire lahko pomagali preprečiti 21 milijonov smrti, povezanih z aidsom, in 28 milijonov novih okužb do leta 2030.''
Zdravstvena dobrodelna organizacija Zdravniki brez meja je pozdravila načrt WHO, ki bi po njenem mnenju preprečila, da bi številni HIV pozitivni ljudje v revnejših državah padli skozi sito zdravljenja. Kot so še sporočili Zdravniki brez meja, so njihove izkušnje pokazale, da se tretjina ljudi, ki so jim diagnosticirali HIV, vendar niso izpolnjevali pogoje za začetek zdravljenja, nikoli ni vrnila na kliniko.
Dobrodelna organizacija je tudi opozorila, da to, da bi novo priporočilo postalo realnost, zahteva bistveno večjo finančno podporo donatorjev in vlad.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.