Vsak deseti delavec v Evropi je bil zaradi depresije vsaj enkrat na bolniški, izhaja iz raziskave, ki jo je izvedlo evropsko strokovno združenje za depresijo (EDA). V spletni raziskavi je sodelovalo več kot 7000 Evropejcev, iz nje pa izhaja tudi, da vsak zagon depresije v povprečju pomeni 36 dni odsotnosti z dela.

Pokličite: 112 – reševalna služba
01 520 99 00 – klic v duševni stiski (med 19. in 7. uro zjutraj)
080 116 123 – zaupna telefona Samarijan in Sopotnik (24 ur na dan)
Izsledke raziskave je združenje s sedežem v Bruslju objavilo danes, ti pa kažejo, da se je vsak peti vprašani vsaj enkrat soočil z diagnozo depresija. Pri tem so najbolj prizadeti Britanci (26 odstotkov), najmanj pa Italijani (12 odstotkov).
Večina delavcev svoje trpljenje skriva pred nadrejenimi. Vsak četrti vprašani namreč delodajalca ni obvestil o svoji depresiji, tretjina pa jih je ob tem priznala, da se spričo trenutne gospodarske krize bojijo za službo.
Po ugotovitvah združenja je depresija med duševnimi boleznimi tista, ki najpogosteje prizadene ljudi v delovni dobi. Pri tem združenje poudarja, da depresija ne povzroča le otožnosti, temveč lahko vodi tudi v težave pri koncentraciji, neodločnost in pozabljivost.
Glede na ocene, ki jih povzema združenje, je depresija v EU v letu 2010 v gospodarstvu povzročila za 92 milijard evrov stroškov.
Raziskavo je združenje izvedlo med 30. avgustom in 19. septembrom, v njej pa je sodelovalo 7056 Evropejcev. EDA, ki bo celotne rezultate objavila leta 2013, združuje organizacije, bolnike, raziskovalce in zdravnike iz 19 evropskih držav, tudi Slovenije.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.