Dehidracija ni samo izsušitev telesa, kot lahko sklepamo po imenu. Telo, ki mu primanjkuje vode, ne more ohranjati zapletenega in občutljivega ravnotežja kemičnih snovi. Dojenčku, ki trpi za dehidracijo, zato morda ne bo pomagal en kozarec vode, ampak bo v bolnišnici potreboval skrbno pripravljeno mešanico tekočine naravnost v krvni obtok.
Znaki
Če pri otroku opazite suhe, živo rdeče in razpokane ustnice, jeziček in ustna sluznica pa sta suha in lepljiva, oči motne, vdrte in s temnejšimi kolobarji, gre za dehidracijo. Pri dojenčkih lahko v polsedečem položaju otipate na glavici vdrto mečavo. Koža je suha; če naredite poizkus, tako da otroka nežno uščipnite, se bo guba le počasi poravnala. Otrok, ki je dehidriran, tudi manj lula, ker telo varčuje s tekočino. Vse to so znaki dehidracije, zato naj otroka nujno pregleda pediater.
Več o dehidraciji, predvsem kako jo spoznamo in otroku pomagamo, je za Bibaleze.si povedal dr. Marko Pokorn z Infekcijske klinike v Ljubljani.
Kako prepoznate dehidracijo pri dojenčku in kako pri večjem otroku?
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.