FIT 24UR

Po treh desetletjih rasti končno upada delež predebelih mladostnikov

Ljubljana, 24. 08. 2015 12.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

V Sloveniji že tri desetletja beležimo resen javnozdravstveni problem naraščajočega deleža čezmerno hranjenih in debelih otrok in mladostnikov, zdaj pa je raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje pokazala, da se je delež predebelih končno zmanjšal.

Še pred časom smo opozarjali, da se naši mladini ne obeta svetla prihodnost, vsaj kar se tiče prehranskih navad. Veliko je namreč čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov, kar se pozna tudi v slabšem zdravstvenem stanju mladostnikov. Debelost v otroštvu in mladosti je namreč povezana z večjo obolevnostjo in umrljivostjo pri odraslih. Čezmerna telesna teža in debelost sta vzrok za približno 80 odstotkov vseh primerov sladkorne bolezni tipa II, 35 odstotkov vseh ishemičnih bolezni srca in 55 odstotkov vseh primerov povišanega krvnega tlaka med odraslimi, opozarjajo strokovnjaki.

Žal še vedno mladostniki od vseh obrokov najpogosteje opuščajo prav zajtrk, opozarja NIJZ.
Žal še vedno mladostniki od vseh obrokov najpogosteje opuščajo prav zajtrk, opozarja NIJZ. FOTO: Thinkstock

Že skoraj vsak drugi mladostnik redno zajtrkuje

A se očitno stvari vendarle obračajo na bolje. Izsledki raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC), ki jo je že četrtič zapored izvedel Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), razkrivajo, da slovenski mladostniki, stari 11, 13 in 15 let, vse pogosteje redno zajtrkujejo in vse manj je tistih, ki prepogosto uživajo sladkane pijače. Zaznali so tudi, da se je prvič po letu 2010 zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov. Je pa zaskrbljujoče, da je zelenjava še vedno nepriljubljena in da malo več kot tretjina mladostnikov pije energijske pijače.

Delež mladostnikov, ki so redno zajtrkovali, redno uživali sadje, redno uživali zelenjavo ter pogosto uživali sladkane pijače, Slovenija, 2002–2014
Delež mladostnikov, ki so redno zajtrkovali, redno uživali sadje, redno uživali zelenjavo ter pogosto uživali sladkane pijače, Slovenija, 2002–2014 FOTO: HBSC, NIJZ
Raziskava je mednarodna študija, ki je narejena na reprezentativnem vzorcu učencev in dijakov, starih 11, 13 in 15 let in se izvaja vsake štiri leta po skupni metodologiji v 43 državah Evrope in Severne Amerike.

Raziskava HBSC, ki poteka pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije, sofinancira pa jo ministrstvo za zdravje, je pokazala, da vsak dan med šolskimi dnevi redno zajtrkuje 45,1 odstotka mladostnikov, kar je več kot so ugotovili z raziskavo v letu 2002 (39,4 odstotka). "Še vedno pa mladostniki od vseh obrokov najpogosteje opuščajo prav zajtrk, kar lahko pojasnimo z dobro dostopnostjo do šolske malice, ki pa je v mnogih primerih prezgodnja ali preobilna. S starostjo mladostnikov opuščanje zajtrka narašča in je pogostejše med dekleti," ugotavlja Matej Gregorič z NIJZ in dodaja: "V Sloveniji imamo uzakonjen zelo dober sistem organizirane šolske prehrane, v okviru katerega so učencem na voljo tudi do štirje obroki na dan, vendar se le malo otrok odloča za zajtrk v šoli. Poletje ali začetek novega šolskega leta sta lahko priložnost, da zajtrkovanje postane skupen družinski obrok in da to preide v trajno navado. V veliko podporo temu bo tudi jesenski dogodek v šolah in vrtcih, ki bo temeljil na oživitvi tradicionalnega slovenskega zajtrka."

Opozorilo

Pogosto uživanje sladkanih pijač lahko moti mehanizem uravnavanja sitosti, vpliva na povečan energijski vnos in slabšo prehransko vrednost zaužite hrane, povečuje tveganje za razvoj debelosti, sladkorne bolezni, kariesa in srčno-žilnih obolenj!

Strokovnjaki namreč opozarjajo, da pogosti in manjši dnevni obroki hrane, še zlasti pa zajtrk, izboljšajo umske sposobnosti, povečajo občutek sitosti, zmanjšajo možnost prenajedanja, znižajo vsebnost maščob v krvi in ugodno vplivajo na krvni sladkor ter zmanjšajo verjetnost pomanjkanja nekaterih pomembnih hranil v prehrani.

Pitje sladkanih pijač upada, a jih vsaj enkrat dnevno uživa približno četrtina mladostnikov

Več sladkih pijač zaužijejo fantje, pitje sladkanih pijač pa narašča tudi s starostjo, kaže raziskava. "Avtomati z nezdravo hrano in sladkanimi pijačami so bili sicer iz šolskih okoljih odpravljeni, a so te izdelki še vedno preveč dostopni mladostnikom in so pretirano oglaševana kategorija," opozarja Gregorič in zato tudi NIJZ v sodelovanju z drugimi strokovnjaki in ministrstvom za zdravje pripravlja smernice za oblikovanje pravil za zaščito otrok pred oglaševanjem živil, katerih pogosto uživanje ni primerno. Prav tako bo NIJZ v okviru slovenske mreže zdravih šol v prihodnjemu šolskemu letu večji poudarek namenil pitju vode in vsebinam prehrane nasploh.

Energijske pijače pije že skoraj vsak drugi 15-letnik

Prvič so v raziskavi HBSC pridobili tudi podatke o uživanju energijskih pijač pri mladostnikih v Sloveniji. Različno pogosto jih pije več kot tretjina (36,3 odstotka), pri čemer je delež fantov pomembno višji kot delež deklet. Pitje narašča s starostjo, saj v skupini 15-letnikov energijske pijače uživa že skoraj vsak drugi mladostnik. "Opažamo, da je oglaševanje energijskih pijač z zgodbami o uspehu na adrenalinskih športnih področjih, ciljano usmerjeno prav k mladostnikom. Ti pitju energijskih pijač pogosto pridružijo tudi druga tvegana vedenja (npr. alkohol, tobak), kar je zaskrbljujoče," opozarja Urška Blaznik z NIJZ.

Prvič po letu 2010 se je zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov.
Prvič po letu 2010 se je zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov. FOTO: Thinkstock
Prehrana, bogata s sadjem in zelenjavo, je pomembna za zdravje, saj vsebuje številne za normalno rast in razvoj nujno potrebne snovi, ki obenem varujejo pred infekcijskimi obolenji in različnimi kroničnimi nenalezljivimi boleznimi v odrasli dobi, sadje in zelenjave pa zaradi nizke energijske gostote koristita pri zmanjševanju in vzdrževanju telesne teže. NIJZ glede koristnosti uživanja sadja in zelenjave

Kofein je ena od najbolj pogosto zaužitih psihoaktivnih snovi (kava, pravi čaj, kakav, ledeni čaji, kole). Redno uživanje energijskih pijač, ki vsebujejo bistveno višje koncentracije kofeina, pri mladostnikih škodljivo vpliva tudi na kakovost in dolžino spanja, kar lahko vodi v večje težave s spanjem v odrasli dobi.

Zelenjava med mladostniki še vedno ni 'in'

Le pri mlajših mladostnikih, predvsem fantih, se povečuje redno uživanje sadja in zelenjave, kar je spodbudno, opozarjajo na NIJZ. Sicer pa malo več kot tretjina mladostnikov (39,4 odstotka) vsak dan uživa sadje, a le četrtina (26,9 odstotka) jih vsak dan uživa zelenjavo, pri čemer je tako uživanje sadja kot zelenjave pogostejše med dekleti. Uživanje sadja in zelenjave s starostjo mladostnikov upada. "Na osnovi dobrih izkušenj pilotnega projekta Jabolko v šoli je Slovenija izhajala tudi pri uvedbi ukrepa EU Sheme šolskega sadja in zelenjave v šolskem letu 2009/2010. Glede na dobre izkušnje shem v tujini bi bilo dobro razširiti ukrep na vse slovenske šole, večji poudarek pa bi v prihodnje morali dati predvsem zelenjavi," svetuje Vida Fajdiga Turk z NIJZ.

Delež mladostnikov, ki so čezmerno hranjeni in debeli. Slovenija, 2002-2014
Delež mladostnikov, ki so čezmerno hranjeni in debeli. Slovenija, 2002-2014 FOTO: HBSC, NIJZ

Med čezmerno debelimi več fantov

V letu 2014 se je v skupino čezmerno hranjenih in debelih uvrstilo 17,1 odstotka mladostnikov, v primerjavi s 14,1 odstotka v letu 2002. Delež čezmerno hranjenih in debelih je višji med fanti kot dekleti. Prvič po letu 2010 se je zmanjšal delež čezmerno hranjenih in debelih mladostnikov (11- in 15-letnikov).

Strokovnjaki NIJZ pozdravljajo tudi novo Resolucijo o nacionalnem programu prehrane in telesne dejavnosti za zdravje 2015–2025, ki v boju proti debelosti prvič združuje ukrepe, vezane tako na prehrano kot telesno dejavnost.

V Sloveniji že tri desetletja beležimo resen javnozdravstveni problem naraščajočega deleža čezmerno hranjenih in debelih otrok in mladostnikov, zato zadnji podatki vlivajo nekoliko optimizma, pravijo na NIJZ. Neustrezna prehranjenost otrok in mladine se namreč odraža tudi na njihovi vse slabši gibalni učinkovitosti. Debelost v otroštvu in mladosti je namreč povezana z večjo obolevnostjo in umrljivostjo pri odraslih.

Po mnenju NIJZ je za pridobitev zdravih prehranskih navad mladostnikom treba zagotoviti enoten nivo znanja o zdravi prehrani ter mladostnike opremiti z veščinami za prepoznavanje zdravju koristnih izbir in jim pri tem dati možnost dostopa do zdravih izbir (npr. šolska prehrana,  različne sheme finančne pomoči).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (104)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Skuta
17. 09. 2015 22.18
delež debelih otrok upada...ker starši nimajo več denarja za slab futer....kmalu bo v porastu delež presuhih, zaradi lakote...samo začnite delat študijo, pa bo jasen dokaz
Skuta
17. 09. 2015 22.17
dragi novinarji,fotke za reklamo zajtrka sta dali pa katastrofalne!!!! zakaj se ne posvetujete glede tega s stroko? pred objavo zajtrka, ki je sestavljen iz žitaric in soka???? tole je zavajanje nevedne javnosti!!! vam jaz direktno povem, kaj ste reklamirali s tole fotko: otroci, jejte samo OH. da vam razložim, ker nimate pojma: sok NI za otroke, kar navajate že v članku, potem pa fotka s sokom?!? kdo je vaš recenzent???? žitarice: pojdite v trgovino, preberite si deklaracijski seznam in se vprašajte, če je 400 kalorij na 100g res primerna hrana za otroke? Kosmiči, ki so sami OH?!?
bysaRD
26. 08. 2015 08.14
+1
Če nimamo več za hrano....
mijavci
26. 08. 2015 07.28
+6
Kratko in jedrnato, za debelost večina otrok je kriv RAČUNALNIK IN INTERNET, ker se mu več ne da na igrišče razgibavat. Drugi vzrok je pa poceni slaba hrana.
bakiras
26. 08. 2015 07.01
+1
Če sta edina obroka malica in kosilo v šoli, se res ne gre čudit, da so otroci bolj suhi. Se pravi, da to ni posledica bolj zdrave prehrane, kot jo hočete tu prikazat. SRAMOTA!!!!!!!!
kek?e
26. 08. 2015 05.55
Spet zavajanje naroda:)
jupi71
25. 08. 2015 17.46
+1
zdej so počitnice, pa so otroci športno aktivni, čakte da se jim spet šola začne pa sedenje po cele dneve pa zdrava prehrana po šolah...
kek?e
26. 08. 2015 05.56
Ja sam za njih je šport ramigavanje prstou..sej vemo kaj to pomen tel.tel.tel.tel.tel.in tko ceu dan
jupi71
28. 08. 2015 21.14
+1
ja žal.... še mal pa bo športni dan zgledal tkole: vzamite vsi tablice, aplikacija smučanje Wengen, STE, in gremo levi zavoj desni zavoj, levi.....
Zrkizz
25. 08. 2015 09.47
+2
Manj otrok hodi okoli zdravnikov in takoj so se pojavili rezultati.
Karantanija
25. 08. 2015 09.19
+7
Otroci so debeli predvsem zato, ker nimajo pravilne prehrane. Makaroni, bela moka, riž - to je postala hrana revežev.
ADRR
25. 08. 2015 09.06
+3
Mogoče sem to samo jaz, ampak ko gledam ljudi okoli sebe tega "napredka" ne vidim. Ravno pri otrocih je stanje porazno in za to so krivi samo in izključno starši. Vzgoja ne pomeni samo, da otroka pošlješ v vrtec/šolo, ampak da omogočiš normalen in čim bolj zdrav razvoj telesa in navad. Starši moramo biti za zgled.
jupi71
24. 08. 2015 20.25
+4
Sramota za državo je to, da ne upada ker bi se ukvarjali s športom, ampak ker nimajo kaj za jest in so lačni, pa hujšajo od tega... bluzite, je.... vas statistike...
Redtka
24. 08. 2015 18.51
-4
Ko je bil Janša so bili otroci lačni suhi, neprehranjeni dan zatem ko so Burek kulturniki in trenirkarji na silo prevzeli oblast so se zredili vsi nad normalo ni bilo lačnih vsi srečni sedaj pa manj kot petih urah so že vsi pravilno prehranjeni...Po nenehnem vpitju za otroke gre pa so poskrbeli za otroke rdeče elite, Bulčevo, Cerarja, Brunskoletovo, Ribičiča...Musarjevo....ni da ni, in ostale otroke rdeče elite...ja za otroke gre..
Karantanija
25. 08. 2015 09.23
+2
Tudi tvoj vodja je na silo prevzel oblast. In še kako rad! In kaj imamo od tega? Si pozabil dodati, da tudi Janševi niso brez služb in vemo, kje delajo in kako so službo dobili. Saj ne rečem, tudi ti otroci morajo nekje delati. Še prej pa službo dobijo, če so otroci nekega "pomembnega politika". Tako je vedno bilo, je in bo. Marsikdo, morda še bolj sposoben in šolan, pa čaka leta in leta, dokler ni nazadnje primoran iti v tujino s trebuhom za kruhom.
periot22
24. 08. 2015 18.30
+2
Nutela ni zajtrk!
Skunk Works
24. 08. 2015 17.44
+5
naslednji teden bodo že lačni, ker bo zmanjkal za nas slovence.......
496344
24. 08. 2015 17.05
+12
Vau,mi smo čudežna država..V roku2-3 mesecov naša mladina ni več predebela
Cofar
24. 08. 2015 16.52
+4
ne gre se samo za kolicino ali pa koliko mesa ali pa zelenjave pojejo - gre se tudi, koliksno kvaliteto hrane danes clovek poje. Prvo: clovek danes poje prevec hrane :) Vsak misli, da so polne police odraz naravne danosti :) no to ni ravno tako :) veliko vsega, prakticno prevec vsega je danes samo zaradi dveh stvari: Nafta in elektrifikacija. Zelenjava na policah je prakticno sama voda, polna kemije od skropiv, meso, ki je ostanek zivali, ki so pa jedle polno umetne hrane, da cim prej dobijo tezo. Tako, da... v kolikor clovek zeli jesti dokaj kvalitetno (ne mislim 100% zdravo) ampak dokaj kvalitetno, je prisiljen jesti kar precej manj, po vecji ceni. Hrana, je danes prepoceni, v kolikor bi jo zeleli producirati po naravni poti. Zalosti me zgolj to, da je znanja dovolj... ga pa clovek v svoj prid ne izkoristi. :)
Klimova
24. 08. 2015 16.03
+10
Ne vem kaj je slabše: da so predebeli ali da so zadrogirani? Napišite kaj obširnega raje o drogah in alkoholu med mularijo
Farmer43
24. 08. 2015 20.25
+4
Novorazodetje
24. 08. 2015 16.01
+9
Statistiki verjamem, če jo sam delam !!!!
gruntovcandudek
24. 08. 2015 15.58
+0
Ja, temu se rece faza kapitalizma. V svetu znana kot zadnji krik mode.
RožleX
24. 08. 2015 16.01
+3
marker1
24. 08. 2015 15.57
+10
Še lansko leto so bili otroci predebeli, letos pa že pada ta delež. To je posledica leve politike, ki je ukinila subvencije za malico.
Novorazodetje
24. 08. 2015 16.01
+3
Naši politiki mislijo, da jim verjamemo....
Cofar
24. 08. 2015 16.54
-2
mogoce leve politike..ja mogoce :) ampak sej konec koncev bolj suhi prebivalci predstavljajo precej manj groznje za zdravstvo :) Tudi to je treba steti. Ljudje ki imajo prevec kilogramov, trebuhe... pojej prevec, pa na koncu so se vsi bolani :)