Ljudje s prekomerno telesno težo v srednjih letih imajo manjše tveganje za kasnejši razvoj demence, tisti, ki imajo med 40 in 55 letom prenizko telesno težo, pa večje, izhaja iz obsežne študije, ki so jo danes objavili v časniku The Lancet Diabetes & Endocrinology.
Raziskovalci iz raziskovalne družbe Oxon in londonske šole za higieno in tropsko medicino so v študiji preučili podatke britanskih pacientov med letoma 1992 in 2007. Gre za dva milijona ljudi, starejših od 40 let, kar predstavlja okoli devet odstotkov britanskega prebivalstva.
Po njihovih trditvah gre za doslej najobsežnejšo študijo o povezavi med telesno težo in tveganjem za demenco. V njej so primerjali indeks telesne mase pacientov s tem, koliko jih je kasneje razvilo demenco.
Pri zelo debelih ljudeh tveganje za demenco 29 odstotkov nižje kot pri ljudeh z zdravo telesno težo
V študiji, ki se je raztezala čez dve desetletji, so raziskovalci ugotovili, da se je pojavnost demence zniževala z naraščanjem indeksa telesne mase. Pri zelo debelih ljudeh (tistih z indeksom telesne mase nad 40) je bilo tveganje za demenco 29 odstotkov nižje kot pri ljudeh z zdravo telesno težo.
Na drugi strani je bilo pri ljudeh s prenizko telesno težo (z indeksom telesne mase pod 20) v primerjavi s tistimi z zdravo telesno težo tveganje za razvoj demence višje za 34 odstotkov, so ugotovili raziskovalci.
Indeks telesne mase 25 in več pomeni prekomerno težo, nad 30 pa debelost. Vse, kar je pod indeksom telesne mase 18,5, pa se na splošno obravnava kot prenizka telesna teža. V študiji so sicer raziskovalci mejo za to postavili pri indeksu telesne mase 20.
Rezultati so jih presenetili
Raziskovalce je ugotovitev, da ima debelost morebiti zaščitni učinek, ko gre za demenco, presenetila. Zato so poudarili, da iz tega ne gre sklepati prehitrih zaključkov. Razlog, zakaj bi debelost zmanjševala tveganje za demenco, ni znan, so poudarili.
"Ljudje iz tega ne bi smeli potegniti sporočila, da je imeti prekomerno telesno težo ali biti debel v redu," je povedal soavtor študije Nawab Qizilbash iz družbe Oxon.
"Vemo, da prekomerna telesna teža ali debelost vodita v tveganje za (zgodnjo) smrt, zato ni jasno, ali bi bila neto korist glede demence pozitivna. Z drugimi besedami, tudi če bi prekomerna telesna teža ali debelost imela zaščitni učinek, ko gre za demenco, morda ne boste živeli dovolj dolgo, da bi od tega imeli koristi," je dodal Qizilbash.
Je pa njegova ekipa hkrati izpostavila, da bi lahko bilo prav tako neutemeljeno prepričanje, da zmanjševanje telesne teže v srednjih letih lahko prepreči demenco. Zato je po mnenju raziskovalcev treba na novo razmisliti o tem, kako odkriti posameznike z visokim tveganjem za demenco.
Demenca pereči problem
Demenca je eno izmed najbolj perečih problemov, s katerimi se sooča sodobno zdravstvo. Število obolelih za demenco bo po pričakovanjih do leta 2050 poraslo na 135 milijonov.
Na drugi strani narašča problem debelosti. Število debelih se je od leta 1980 podvojilo. V letu 2014 je imelo prekomerno telesno težo 1,9 milijarde odraslih, med njimi jih je bilo 600 milijonov debelih, kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije.
Številne študije v preteklosti, med njimi študija znanstvenega časopisa The Lancet Neurology julija lani, so debelost povezale z večjih tveganjem za Alzheimerjevo bolezen in druge oblike demence. A, kot je poudaril Qizilbash, so bile te študije pretežno majhne in statistično nezanesljive. Za potrditev in razlago ugotovitev njegove ekipe pa bodo potrebne nadaljnje študije, je dodal.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.