Začenja se nacionalna kampanja "Bom kdaj mama/Bom kdaj oče?", katere namen je širšo javnost ozaveščati o problematiki neplodnosti v Sloveniji. Kar 15 odstotkov slovenskih parov ima zaradi različnih vzrokov težave z neplodnostjo. Zaradi sodobnega načina življenja pa njihovo število še naprej narašča. Darovane spolne celice so pomembne za pare, ki zaradi neplodnosti enega od partnerjev ne morejo spočeti otroka. Med njimi so tudi taki, pri katerih je do neplodnosti prišlo po zdravljenju raka, je izpostavila ginekologinja Martina Ribič Pucelj, ki se na ginekološki kliniki ljubljanskega kliničnega centra posveča predvsem ohranjanju plodnosti mlajših bolnic z rakom.

Taki pari lahko zanosijo le z darovano spolno celico – v primeru neplodnosti ženske z darovano jajčno celico, v primeru neplodnosti moškega pa z darovanim semenom. V zadnjih 10 letih je skozi postopke oploditve z biomedicinsko pomočjo z darovanimi spolnimi celicami šlo 675 slovenskih parov.
Čakajo tudi več kot dve leti
V Sloveniji je darovanje moških oziroma ženskih spolnih celic zakonsko urejeno od leta 2001. V začetku je bil odziv darovalcev obeh spolov razmeroma dober, zadnja leta pa je močno upadel, je pojasnila vodja postopkov darovanja na ljubljanski ginekološki kliniki Bojana Pinter. Kot je izpostavila, so v zadnjih letih zabeležili le še okoli štiri moške darovalce letno, v letošnjem letu na primer niso imeli še niti ene darovalke spolnih celic. Zaradi tako nizkega števila darovalcev se nekateri pari po darovano spolno celico odpravijo tudi v tujino.
Trenutno na darovano seme čaka 41 in na darovano jajčno celico 25 parov. Čakalna doba je dve leti oziroma več. Da tako dolgih čakalnih dob ne bi bilo, bi po navedbah Pinterjeve v Sloveniji potrebovali vsaj 15 moških darovalcev in 10 ženskih darovalk vsako leto.
Mladi onkološki bolniki naj bi še pred začetkom zdravljenja dobili informacije tudi o možnostih shranjevanja njihovega genetskega materiala za čas po zaključenem zdravljenju. A kot je povedala predsednica združenja Europa Donna Mojca Senčar, pogosto ni tako. Z onkologinjo z Onkološkega inštituta Simono Borštnar sta pojasnili, da bodo poskušali s skupnimi močmi ustvariti novo klinično pot, ki bi vključevala tudi to.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.