V decembru, ki je mesec veselja, praznovanja, obdarovanja in službenih zabav, je tudi pitje alkohola v porastu. Stojnice se šibijo pod težo kuhanega vina, prijatelji vabijo na zaslužen kozarec po delu, za novo leto pa se tako ali tako spodobi, da spijemo (malo) več. A kaj, ko po veseli noči vedno nastopi jutro, ki rado prinese alkoholno žival. Saj poznate občutek "zmačkanosti" - glavobol, vrtoglavica, žeja, bolečine v mišicah, rdeče oči, utrujenost, slabost, zmanjšana koncentracija ... In kako čim hitreje ukrotiti nadležnega mačka, da ne zraste v rjovečega tigra?
Najboljše zdravilo je seveda preventiva, a praznični čas pač ni namenjen askezi. Kako čim hitreje v staro formo in naproti neštetim izzivom, ki jih prinaša novo leto?
"Pomembno je, da si vzamete čas, se spočijete in tako omogočite telesu, da izloči strupe", svetuje farmacevtka Tanja Lisec iz lekarne Krško.
Pozabite na zguljen rek "Klin se s klinom zbija", alkoholnega mačka raje odženite s počitkom in uživanjem brezalkoholnih pijač.
"Za hitrejšo rehidracijo priporočamo pitje večjih količin vode, sadnih sokov ali izotoničnih napitkov. Škodo, ki jo povzročajo prosti radikali v alkoholu, lahko omilimo z uživanjem antioksidantov, kjer sta pomembna predvsem vitamin C in E, ki ju najdemo v citrusih, jagodičevju, papriki, brokoliju in oreščkih", je še povedala Lisčeva.
Stari recepti iz babičine skrinjice
Farmacevtka Suzana Levanič iz lekarne Ljubljana spomni na naravne recepte iz kuhinje naših starih staršev. "Star recept, ki so nam ga dale babice, je še vedno učinkovit. Močna črna kava, v katero stisnemo nekaj kapljic limone ali pa zdravilen napitek iz medu, limone in banane pomagajo pregnati alkoholnega mačka. Na ponovoletnem jedilniku pa naj bo tudi topla hrana, najbolje goveja ali kokošja juha".
A s kavo ne gre pretiravati, so po poročanju BBC prepričani strokovnjaki z univerze Temple University v Philadelphii. Vsekakor jo odsvetujejo na prazen želodec, saj naj bi povzročila lažni občutek treznosti in sposobnosti za delo.
"Mit o tem, da kava vsebuje moč za streznitev, je treba pokazati v pravi luči, saj lahko mešanica kofeina in alkohola privede do napačnih odločitev, ki imajo včasih tudi katastrofalne posledice. Po dolgem pitju alkohola se večina ljudi počuti utrujene in se lahko zaveda, da so opiti. Po drugi strani pa tisti, ki po alkoholu zaužijejo še kofein, dobijo občutek, da so se streznili in da so sposobni vseh opravil, kot je tudi vožnja avtomobila," je povedal glavni raziskovalec Thomas Gould.
Zajtrk je najpomembnejši obrok tudi po prekrokani noči. A burek, sendvič in majoneza niso najboljša izbira. Alkohol zakisa organizem, zato se rešitev za ponovno vzpostavitev ravnovesja skriva v mlečnih izdelkih.
RedBook Magazine piše, da so probiotiki, ki se skrivajo v jogurtih in kefirju, odlični za premagovanje alkoholnega mačka.
"Probiotiki pomagajo pri presnovi in razgradnji produktov alkohola in vzdržujejo ravnovesje bakterij in kvasa v črevesju", je prepričan ameriški strokovnjak Jason Burke.
Bolje preventiva kot kurativa
Proti jutranjemu alkoholnemu mačku pa naj se boj začne že dan pred tem, svetuje Tanja Lisec.
"Izmenično uživajte alkoholne in brezalkoholne pijače, tako zmanjšate dehidracijski učinek alkohola. Predhodno se dobro najejte, saj s tem upočasnite absorpcijo alkohola. Pred odhodom v posteljo pa spijte veliko vode. Najboljši nasvet pa je izogibanje alkoholu oz. pitje pijač v zmernih mejah."
Telegraph poroča, da najboljša hrana pred alkoholno zabavo vsebuje naravne maščobe. Vendar se je potrebno izogibati mastnim picam in ocvrtemu krompirčku. Obrok naj bo raje sestavljen iz avokada, lososa in nekaj majoneze.
Alkohol v številkah: Slovenija nad povprečjem EU
Slovenija je po porabi alkohola in zdravstvenih posledicah zaradi škodljive rabe alkohola nad povprečjem Evropske unije in Evropske regije SZO. Pri nas je registrirana poraba alkohola v letu 2016 znašala 10,5 l litra čistega alkohola na vsakega prebivalca, starejšega od 15 let, kar je manj kot zadnji dve leti. Kljub temu pa Slovenija še vedno presega mejo 5 litrov čistega alkohola na prebivalca, kar za državo pomeni, da finančna škoda zaradi posledic presega koristi od prodaje alkohola, je zapisano na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Po podatkih NIJZ na vsakih deset prebivalcev Slovenije dva abstinirata, sedem jih alkohol pije v mejah manj tveganega pitja, eden pa pije čezmerno.
V Evropi odrasla oseba v povprečju zaužije 11 litrov čistega alkohola na leto, najbolj priljubljeno pa je pivo, ki je tretja pijača po uporabi, takoj za čajem in vodo. Tudi Slovenci najraje prisegamo na zvarek iz hmelja. Od vseh alkoholnih pijač je daleč najbolj priljubljeno prav pivo, kažejo podatki Statističnega urada Republike Slovenije (SURS).
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.