Mojca Malek - Morya, slovenska pionirka holističnega zvoka planetarnih gongov in zvočne masaže s tibetanskimi pojočimi posodami, pravi, da je vedno njena namera ljudem dati znanje, da si bodo lahko sami pomagali. Mojca je poleg mnogih stvari, ki se jih je učila na različnih koncih zemeljske oble, predana tudi raziskovanju zvoka ... Pesem gongov širi v mnoge dežele sveta in doma izobražuje nove navdušence. Po njeni zaslugi je Slovenija dežela z največjim številom gongov na prebivalca.
Kaj je zvok in kako vpliva na posameznika?
Celotno stvarstvo dojemam kot zvočni prostor – z zvokom smo na različne načine obdani ves čas in tudi mi sami smo zvok, saj vse, kar je živo, vibrira. Poleg zvokov, ki jih ljudje slišimo, je tudi veliko takih, ki jih ne, so pa vseeno prisotni. Tudi človeka bi lahko primerjali z instrumentom – ko smo zdravi in dobre volje, oddajamo čudovite, harmonične vibracije, kadar pa smo bolni, jezni, prestrašeni, zaskrbljeni, so naše frekvence, ki jih oddajamo, bolj "razglašene.“ Že s tega vidika je mogoče reči, da je zvok močno sredstvo, za katerega smo ljudje zelo dovzetni.
Že otroci v maternici so zelo občutljivi na zvoke v okolici matere. Ljudje se tega pogosto ne zavedajo. Skozi vodo namreč zvok potuje še močneje in ker otrok v maternici lebdi v plodovnici, je dobro, da se mama v nosečnosti izogiba zvočno "onesnaženim“ prostorom.
Sama sem med nosečnostjo veliko delala z zvokom in sem v zadnjem obdobju svojemu otroku vsak dan pela določeno pesem. Kadar so Uriela po rojstvu mučili krči in je jokal, se je hitro umiril, ko sem mu zapela to pesem. To mu je pomagalo bolj kot kar koli drugega.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.