
Čokolada vsebuje več kot 380 znanih snovi, med njimi tudi takšne, ki vplivajo na raven serotonina, ki je širše znan kot "hormon za srečo". Če ga je v našem organizmu dovolj, potem bomo "žareli" od zadovoljstva in dobrega razpoloženja. Smo bolj sproščeni, počutimo se bolje in tudi bolje spimo. Če je v možganih premalo serotonina, se naše razpoloženje dokaj hitro poslabša, če je pomanjkanje preveliko, lahko postanemo celo agresivni. Triptofan, ki se nahaja v čokoladi, torej zelo ugodno vpliva na nastajanje serotonina v naših možganih.
Čokolada prav tako vsebuje anandamid, ki je prav tako nevrotransmiter, ki lahko v možganih sproži učinke, podobnim učinkom po konzumiranju kanabisa. Sicer pa si strokovnjaki niso enotni pri vprašanju, ali čokolada vsebuje toliko aktivne substance, da osebo popelje v "višave", kot na primer marihuana.
Dva raziskovalca na inštitutu za nevroznanosti v ameriškem San Diegu sta ugotovila, da se lahko anandamid veže na receptorje v možganih, tako kot to stori THC, ki je aktivna snov v marihuani. Edinstvena kombinacija snovi, ki se nahajajo v čokoladi, torej na naš organizem deluje podobno kot THC – stimulira podobno produkcijo dopamina, ki vam da "krila".
Colleen Huber, zdravnica in strokovnjakinja za naravno medicino, pa je prepričana, da se za čokoladnim "kriziranjem", v bistvu skriva pomanjkanje magnezija v človekovem organizmu. Torej vsakič, ko se ne morete upreti koščku čokolade, se ne morete zbrati, saj ves čas mislite na njo in morda čutite tudi resnično fizično potrebo po njej, v bistvu vaš organizem prosi za malce magnezija, ki mu ga primanjkuje.
Zato je najbolje, da takrat posežete po temni čokoladi. Čim temnejši, tem bolje. Zakaj? Ker vsebuje manj sladkorja Prav slednji je namreč tisti, ki "požira" magnezij v našem organizmu: nekateri izračuni namreč kažejo, da naše telo potrebuje 54 gramov magnezija, da obdela en gram sladkorja.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.