Največje poskusno cepljenje na Tajskem se je izkazalo za uspešno: znanstveniki so sporočili, da je raziskava, v katero je bilo vključenih več kot 16.000 prostovoljcev, pokazala, da je novo eksperimentalno cepivo uspešno. Tveganje za okužbo z virusom HIV je namreč zmanjšalo za skoraj tretjino oziroma za 31 odstotkov.
V zadnjih sedmih letih so tako cepili HIV negativne ženske in moške, stare od 18 do 30 let, osredotočili pa so se predvsem na najbolj prizadete predele Tajske, kar se tiče stopnje okuženosti.
Vbrizgali so jim mešanico dveh starejših cepiv, ki pa se pred tem nista izkazala za učinkovita. Polovica prostovoljcev je tako dobila omenjeno cepivo, medtem pa je druga skupina dobila placebo.
Rezultati so bili presenetljivi: pri tistih, ki so bili cepljeni, je bila stopnja okuženosti za 31,2 odstotka nižja kot pri drugih.
Mednarodna skupina Aids Vaccine Advocacy Coalition, ki je razvijala cepivo, je rezultate pozdravila kot "zgodovinski mejnik“. Izvršni direktor Mitchell Warren je tako dejal, da ni dvoma, da bodo ta odkritja pospešila iskanje ustreznega cepiva proti HIV oziroma aidsu.
Znanstveniki sicer niso prepričani, da bo to cepivo učinkovito tudi v drugih delih sveta, saj je bilo namenjeno preprečevanju okužbe s sevom, značilnim za Tajsko. Za trdnejše dokaze, da gre res za 'zgodovinski mejnik', bo potrebnega še nekaj časa in nekaj preiskav, opozarjajo.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.