Bi lahko glavno vlogo pri preprečevanju okužbe z virusom HIV odigrale čebele? Po najnovejši raziskavi, ki so jo opravili na washingtonski univerzi v St. Louisu, je odgovor pritrdilen.
Znanstveniki so namreč odkrili, da toksin, imenovan melitin, ki ga je moč najti v čebeljem strupu, uničuje celice virusa HIV. Zaradi toksina namreč poči zaščitna ovojnica virusa.
Toksin je sicer v večjih količinah nevaren, a znanstveniki so ustvarili nanodelce, ki so manjši od virusa HIV. Tem delcem so dodali toksin iz čebeljega strupa, ki pa so jim dodali še zaščitni ''odbijač'', zaradi katerega se odbija od normalnih zdravih celic, ki so večje od celic HIV.
''Melitin na nanodelcih se spoji z virusno ovojnico,'' je pojasnil raziskovalec Joshua L. Hood. ''Melitin napade ovojnico in jo raztrga. Teoretično se virus ne bi mogel adaptirati na to. Virus mora imeti svoj zaščitni plašč,'' je dodal Hood.
To spoznanje bi lahko vodilo k razvoju vaginalnih gelov, s katerimi bi preprečili širjenje virusa HIV, lahko pa tudi k razvoju intravenoznega tretmaja, s katerim bi pomagali že okuženim.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.