Virus Zahodnega Nila (ZN) se je razširil na Hrvaško, kjer so zabeležili prvo okužbo pri človeku. V Sloveniji pa se posebnih ukrepov, ki bi preprečili vstop virusa ZN v državo, ne izvaja, so sporočili z Inštituta za varovanje zdravja RS (IVZ). V izjavi za javnost so še zapisali, da so rezervoar bolezni prostoživeče ptice, prenašalci pa komarji.
Ker obstaja možnost, da se virus prenese prek krvi, Zavod za transfuzijsko medicino vse, ki bi radi darovali kri, pred tem povpraša o bivanju v državah, kjer so se pojavili primeri vročice ZN. Če je bil potencialni krvodajalec na območjih z vročico v zadnjih 28 dneh, krvi ne more darovati.
Kakšni bodo ukrepi, če omenjeni virus res pride k nam?
Če bi se zgodilo, da virus pride v Slovenijo, pa veljajo določeni ukrepi, ki jih izvajajo evropske države in bi jih upoštevali tudi na IVZ.
Splošna in strokovna javnost bi bili obveščeni o pojavu primerov in ukrepih. Splošno javnost bi obveščali o preventivi, in sicer zaščiti pred piki komarjev, strokovno pa med drugim o tem, kako prepoznati bolezen in o možnostih diagnostike.
Poleg tega bi se dodatno poskrbelo za varnost krvi, saj se virus lahko prenese prek transfuzije, če je darovalec v t. i. viremični fazi, torej če ima ravno takrat, ko da kri, virus v krvi.
Ker se bolezen s ptic prek komarjev širi na človeka, bi pri ukrepih omejevanja virusa sodelovala tudi veterinarska stroka. Prav tako bi bili uvedeni okoljski ukrepi za zmanjšanje števila komarjev v bližini bolnikovega bivališča.
Preprečitev okužbe
Okužbo pa lahko preprečimo le tako, da se zavarujemo pred piki komarjev, pravijo na IVZ. "Če se razvije encefalitična obliko bolezni, pa so deleži umrlih visoki. Najtežja oblika je redka, zato je v celoti gledano smrtnost po okužbi nizka," so še sporočili in poudarili, da se virus ne prenaša s človeka na človeka.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.