
Zadrževanje čustev po prepričanju mnogih ni dobro niti za fizično niti za duševno zdravje. Zadnja raziskava je pokazala, da prikrivanje čustev celo skrajšuje življenje. Najmanj trikrat več možnosti je za tiste, ki o čustvih ne govorijo, da umrejo mladi, v primerjavi s tistimi, ki redno pojasnjujejo svoja razmišljanja in čustva.
Ameriška raziskava, ki so jo opravili na univerzi Rochester, je še pokazala, da se pri ljudeh, ki čustva zadržujejo, kar za 47 odstotkov povečajo možnosti za srčne bolezni in kar za 70, da zbolijo za rakom.
Raziskovalci so preučevali vzorec 796 moških in žensk s povprečno starostjo 44 let, ki so se v raziskavo vključili leta 1996. Del raziskave je vključeval anketo o zadrževanju čustev. Po 12 letih so anketo ponovili – 111 ljudi v vzorcu je v tem času umrlo, večinoma zaradi srčnih bolezni ali raka. Po analizi so ugotovili, da so umrle predvsem osebe, ki so zadrževale jezo.
Za to, kako so prikrita čustva in prezgodnja smrt povezani, imajo znanstveniki dve teoriji. Ena je, da se osebe zatečejo k alkoholu, cigaretam, slabi prehrani, da bi tako pretentale prikrita čustva. Druga pa, da stres, ki ga povzroča nenehno prikrivanje čustev, vpliva na hormonsko ravnotežje.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.