Norveški raziskovalci so ugotovili, da se je šest od desetih deklet, ki so se v najstniških letih počutila debelo, čeprav so imela normalno težo, tudi dejansko prekomerno zredilo po dvajsetem letu svojega življenja. To se je sicer zgodilo tudi trem od desetih deklet, ki se niso obremenjevala s težo.
Pri fantih, ki so se s težo v najstniških letih obremenjevali, je slika podobna, saj je prekomerno težo v tretjem desetletju življenja dobilo šest od desetih mladih mož. A prekomerno težo je pridobila tudi polovica tistih, ki se s težo niso obremenjevali, so objavili v reviji Journal od Obesity.
Raziskovalci so ugotovili, da stres zaradi nezadovoljstva z lastnim telesom in posledične nezdrave prehranjevalne navade, kot je izpuščanje obrokov ali pa stroge diete, ki jim je težko slediti, lahko vodi v povečano tveganje za debelost.
Ekipa norveške univerze za znanost in tehnologijo je v raziskavo zajela 1200 najstnikov med 13 in 19 letom z normalno telesno težo. Vprašali so jih, kako gledajo na svoje kilograme. Te odgovore so nato primerjali z odgovori, ki so jih istim osebam postavili enajst let kasneje. Preverili so tudi indeks telesne mase in obseg okoli pasu.
Raziskovalci so opazili, da je večina tistih fantov in deklet, ki so v najstniških letih menili, da so ''debelušni'' ali ''zelo debeli'', dejansko postalo predebelih. Prejšnje raziskave na tem področju so prav tako kazale, da stres zaradi teže lahko povzroči pridobivanje teže, še posebej okoli pasu.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.