FIT 24UR

Čas, ki ga otrok preživi pred zaslonom: koliko in kaj, da otrok ne čuti negativnih posledic?

Washington, 25. 10. 2016 07.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški pediatri so presenetili z novimi smernicami. Prej je veljalo, naj otrok do drugega leta starosti nima stika z zasloni, zdaj pa so odločili, da lahko starejši od 18 mesecev sodelujejo v videopogovoru s sorodniki, stari od 18 mesecev do petih let pa lahko gledajo le programe "visoke kakovosti", in sicer le v družbi staršev.

Ameriška akademija pediatrov (AAP) je objavila nove smernice glede časa, ki ga otroci preživijo pred zasloni – tablica, mobilni telefon, televizija, računalnik ...

Prej je veljalo pravilo, naj otroci do drugega leta starosti nimajo nikakršnega stika z zasloni. Zdaj pa so sporočili, da lahko otroci, ki so starejši od 18 mesecev, uporabljajo videopogovor s sorodniki, stari od 18 mesecev do petih let pa lahko gledajo le programe "visoke kakovosti", in sicer le v družbi staršev. Kot dober primer so navedli ameriško oddajo Sezamova ulica, ki je primerna in poučna za otroke.

Pediatri ob tem poudarjajo, da sta telesna aktivnost in živa interakcija z otrokom še vedno na prvem mestu.

V akademiji pravijo, da bi morale družine proaktivno razmišljati in se pogovarjati o uporabi različnih naprav. Naloga otroka je, da se igra, raziskuje, uči, govori, pogovarja in ima dovolj časa za počitek ter spanec. Če otrok preveč časa preživi pred raznimi zasloni, lahko ena od omenjenih dejavnosti (ali pa več njih, morda kar vse) trpi, posledično pa trpi otrokov razvoj – psihični, intelektualni in telesni.

Starši naj bodo mentorji

Nekateri starši svojim otrokom ponudijo mobilni telefon ali tablico, saj želijo imeti mir. Tako otrok ure in ure brez nadzora preživi pred zaslonom.
Nekateri starši svojim otrokom ponudijo mobilni telefon ali tablico, saj želijo imeti mir. Tako otrok ure in ure brez nadzora preživi pred zaslonom. FOTO: Thinkstock
Nekateri raziskovalci opozarjajo, da lahko otroci, ki preveč časa preživijo pred zasloni, doživljajo enake odtegnitve sindrome, kot pa odvisniki, ki ostanejo brez heroina.

Jenny Radesky iz omenjene akademije poudarja, da naj bodo starši mentorji svojim otrokom. To pomeni, da odrasli svoje otroke naučijo uporabljati naprave in medije na kreativen način. Pomembno je, da otrok razume, da se s pomočjo tehnologije lahko povezujemo in učimo, pri tem pa razvijamo svojo ustvarjalnost.

AAP je za starše pripravil orodje, s katerim lahko družine načrtujejo nadzor nad časom, ki jih njihovi otroci preživijo pred zasloni, prav tako, da je ta čas primerno uporabljen.

Otroci stari od dveh do petih let lahko pred zasloni preživijo največ eno uro na dan, preostali čas pa morajo preživeti aktivno – telesno in umsko, pravijo.

Pediatri predlagajo tudi, da imate v svojem domu prostor, v katerem ni tehnologije. Le zakaj naj bi petletni otrok imel v svoji sobi televizijo? Ni razloga. Televizija naj bo v dnevni sobi, kjer se lahko zbere celotna družina in skupaj z otrokom pogleda kakšno zanimivo in za otroka primerno oddajo. Ob tem se pogovarjajte, sprašujte ... Morda se bo otrok tako navdušil nad na primer življenjem pingvinov, da vas bo prosil za kakšno knjigo o teh živalih in podobno.

Vsak posameznik, še posebej otroci, potrebujejo prostor, kjer bodo imeli mir, v katerem se bodo lahko sprostili, počivali, ustvarjali, brali ali le lenarili.

Zdravnica in raziskovalka Catherine Steiner-Adair je za britansko televizijsko hišo BBC povedala, da pozdravlja nove usmeritve, a da te potrebujejo več razlage. Sama meni, da bi morali zdravniki natančneje razložiti, koliko časa lahko otroci preživijo pred zasloni, če so ob njih tudi odrasli, ter kaj sploh pomeni, da odrasla oseba skupaj z otrokom spremlja neko vsebino. Torej, da odrasli na primer 24-mesečnemu otroku med gledanjem neke vsebine ponavlja besede, predstavi barve, skupaj zapoje pesem in podobno.

Če je uporaba tehnologije omejena in nadzorovana, je lahko tudi koristna. Vsako aplikacijo ali drugo vsebino tudi sami preizkusite.
Če je uporaba tehnologije omejena in nadzorovana, je lahko tudi koristna. Vsako aplikacijo ali drugo vsebino tudi sami preizkusite. FOTO: Thinkstock

Steiner-Adairjeva je poudarila tudi, da bi morali opraviti več raziskav o koristih izobraževalnih aplikacij, saj sama meni, da ta industrija sploh ni regulirana s standardi. Kdo sploh ustvarja te aplikacije in kako lahko ti ustvarjalci zapišejo, da je aplikacija primerna za otroke? Kaj se v bistvu na tem področju dogaja, se sprašuje omenjena zdravnica. Sama bi rada videla več raziskav in primerjav med otroki, ki se učijo prek zaslonov, in med otroki, ki jih učijo žive osebe oz. starši, ki jim berejo.

Tisto, kar pa vemo, pravi, je dejstvo, da se otroci jezika najbolje naučijo, če ga govorijo v resničnem življenju, iz oči v oči z resnično osebo. Z nekom, ki se ukvarja z otrokom in se mu prilagaja, ga ljubeče vodi. Ali lahko aplikacija ali oddaja nudi to vašemu otroku?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

AkenBosch
25. 10. 2016 14.08
+3
Ahaha, ameriški pediatri so morali spremenit smernice, ker jim njihovi medijski mogotci dihajo za ovratnik v usttvarjanju čim mlajših generacij možganskih sužnjev.
Bald
25. 10. 2016 10.27
+6
se še spomnim kako so nas podili ko smo po pouku igrali nogomet pred šolo....domov domov, pridni otroci gredo takoj domov
NiVseRes
25. 10. 2016 09.44
+5
Danaes se iz medijev..tv igre na racunalnikih ali pa iz risank naucijo samo kako napadat druge in ubijat
I G N O R A N T
25. 10. 2016 09.32
-3
10 letni otrok tega ne sme imeti.
Ramzess
25. 10. 2016 12.35
+3
korintos23
25. 10. 2016 09.16
+13
Jaz še vidim tu in tam katerega otroka zunaj, samo so pa njihovi starši cele dneve na aparaturah, kaj pa to?
matdej
25. 10. 2016 12.04
-3
Kako pa ves ti,da so na aparaturah,ce si ti zunaj????
akmt
25. 10. 2016 09.12
+10
Smernice pediatrov, koliko casa lahko majhen otrok prezivi pred ekrani???? Samo v Ameriki so lahko na tako nizki stopnji.....Pac razlike v studiju, Amerika gor ali dol.NOBEN SLOVENSKI PEDIATER ne bo napisal, da ne skodi, ce je otrok pred ekranom.Sicer pa slovenska raka rajsi verjame.amersikim pediatrom, ker je to pac " amerisko", tuje in ocitno zato bolj velja kot mnenje slovenskega zdravnika.Drage ovce, najboljse, da otroku ze za krst kupite VSE KAR SE DA : tablico, racunalnik, mobitel,...in da mu daste to v zibko.Boste zelo " napredni" starsi.Vendar vas mulc cez leta ne bo sel studirat.Bo bolj kratke pameti, vsemu digitalnemu navkljub Vam prerokujem, kaj bo dosegel: poklicna izobrazba in v najboljsem.primeru udelezba v Surviverju.in ostalih tv showih
korintos23
25. 10. 2016 09.17
+9
A zate je poklicna izobrazba sramota, a teh ni kako bi pa svet preživel?
ficfiric 1
25. 10. 2016 10.04
+2
Seveda je sramota..danes je sramota ce delas...izobrazeni ne delajo..sej zato pa hodjo v sole da jim ni treba delat..vsi bi sam zrak mesali danes...10 jih bi prodajalo izdelek od 1ga tipa...tko nekak zgleda moderni svet...sej vidis izobrazence..se zarnice ne znajo menjat poklicejo soseda...al pa sluzbo za menjavo zarnic..;-)...se je za vprasat zakaj gospodarstvo skriplje...vsi bi sam neki razmisljali in pametovali delal ne bi pa nobeden....ker so pac izobrazeni...;-)..realnost... Za amerose pa itq velja da mors vse izrecno napisat..ce ne ze begajo kot kure brez glave...
majazmaja2
25. 10. 2016 10.57
+9
Spomnim se neke sorodnice, sicer izredno vljudne in umirjene študentke psihologije, ki ji je enkrat prekipelo na nekem sorodstvenem pikniku. Trije pari so se pogovarjali, in ena mama, glupa ko ..., ponovi zgodbo z vsakega srečanja, kako blazno pameten je njihov 13 mesecev star otrok, da si že kar sam na tablici zažene risanko ali igrico. Sorodnica pa mrtvo hladno: 'Pritisniti na gumb zna vsaka podgana ali opica, pa to še ni znak neke inteligence' Užaljenost na vrhuncu, študentkini starši so se opravičevali in se še danes vdirajo v zemljo. Sorodniki so dobili še enega otroka, zdaj sta stara 3 in 5 let in VEDNO, ko se srečamo, sta mulota zabubljena v mobitel in tablico ter tudi po 4 ure skupaj igrata igrice ali gledata risanke. Tako daleč sta, da se sploh ne pogovarjata ali družita z drugimi otroki, jesta in pijeta tako, da buljita v ekrane, njunim staršem pa se to ne zdi 'nič posebnega, faza, ki bo minila.' Študentka (dela dr. iz razvojne psihologije) pa zdaj raje ne komentira ničesar več oz. samo reče, da je teorija eno, praksa drugo in da bo v sorodstvenih krogih komentirala, ko bo sama imela otroke.
majazmaja2
25. 10. 2016 11.00
+13
Strinjam se, da 'ekranizacija' (s tem ne mislim dobrih oddaj) povzroča bebavost, ki se odraža v buljenju bedastoč v smislu Usodno vino, Kmetija, itd. Ampak glede poklicne izobrazbe pa takole: kdo je danes kralj: vodovodar / mizar / električar ... ali dr. filozofije / univ. dipl. politolog / mag. japonologije ...? Koga boš poklical, če ti crknejo električna vrata v garažo, se ti pokvari pipa v kopalnici? Ali pa, da ti naredi ploščo za vrtno uto? Odkrito rečeno, raje bi videla, da se moj otrok izuči za poklic, ki mu prinaša zadovoljstvo in (finančno) neodvisnost, kot pa da gre na faks samo zato, da nekaj študira (takih je še vedno malo morje!), in postane dipl. brezposelni z dvema levima, ki si komaj zna obrisati r.it in zavezati čevlje.