
Britanski regulatorni organ za človeško plodnost in embriologijo (HFEA) je skupini znanstvenikov dal dovoljenje za genetsko modificiranje človeškega zarodka. Raziskava bo potekala na Inštitutu Francis Crick v Londonu, njen cilj pa je ponuditi globlje razumevanje najzgodnejših trenutkov v življenju človeka.
Poskuse z urejanjem DNK, ki nosi človekov genetski zapis, bodo izvajali na zarodkih v prvih sedmih dneh po oploditvi jajčeca. Znanstveniki bi radi razjasnili, zakaj pride do spontanega splava, zarodkov pa ne bodo smeli vsaditi v ženske.
Pri urejanju genov gre za manipulacijo DNK, ki je nosilka naše genetske informacije. Lani so kitajski znanstveniki sporočili, da so izvedli prvo urejanje genov pri človeškem zarodku v zgodovini – naredili so spremembo gena, ki povzroča krvne motnje.
Genetsko spreminjanje zarodkov sicer sproža velike polemike. Nekateri so namreč prepričani, da spreminjanje DNK pri zarodkih odpira vrata do t. i. dizajnerskih otrok.
Vodja znanstvene ekipe, ki bo opravljala raziskavo, Kathy Niakan je že pred časom pojasnila, zakaj se ji zdi ta projekt pomemben. "Spontani splavi in neplodnost so izjemno pogosti, a jih ne razumemo najbolje. Radi bi razumeli, kateri geni so potrebni, da se človeški zarodek uspešno razvije v zdravega otroka," je dejala.
Na vsakih 100 oplojenih jajčec, jih manj kot 50 doseže stopnjo blastociste (skupek 200 do 300 celic), 25 se jih 'vsidra' v maternici, samo 13 pa se jih obdrži več kot tri mesece.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.