V Splošni bolnišnici Jesenice so zaradi povečanega števila virusnih obolenj omejili obiske na vseh kliničnih oddelkih na eno zdravo odraslo osebo pri vsakem hospitaliziranem bolniku. Omejitev obiskov velja do preklica, so danes sporočili iz bolnišnice.
Podobni ukrepi veljajo tudi v nekaterih drugih bolnišnicah. V Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica so zaradi povečanega števila gripoznih obolenj in zaradi preprečevanja vnosa in širjenja bolezni obiske na enega zdravega obiskovalca omejili že konec decembra. V Splošni bolnišnici Izola pa so v torek zaradi povečanega števila bolnikov prepovedali obiske na vseh oddelkih. Omejitev obiskov še vedno velja tudi na nekaterih oddelkih Splošne bolnišnice Slovenj Gradec. V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor svojcem bolnikov priporočajo, da v bolnišnico prideta največ dva hkrati. "Glede na povečano število virusnih okužb in prve primere obolelih za sezonsko gripo prosimo vse obiskovalce, da sodelujejo pri preprečevanju prenosa okužb," pa sporočajo iz Splošne bolnišnice Novo mesto, kjer so prav tako omejili obiske.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da se je sezona gripe in drugih respiratornih okužb že začela, čeprav primerov gripe za zdaj še ni veliko. Priporočajo cepljenje proti gripi, opozarjajo pa tudi na nujne higienske ukrepe.
Kot je v izjavi za javnost pojasnila Maja Sočan z NIJZ, v Sloveniji že približno mesec dni zaznavajo posamezne primere obolenj, katerih povzročitelj je virus influence. Kar se tiče gripe, številke za zdaj še niso velike, je pa precej drugih akutnih okužb dihal, je dodala. Poleg tega ljudem precej težav povzročajo tudi črevesna virusna obolenja. Trenutno so v ospredju norovirusi, ki povzročajo izbruhe v domovih za starejše, šolah in vrtcih.
Na Hrvaškem že dve smrtni žrtvi zaradi gripe
Pri naših južnih sosedih medtem beležijo vsakodnevni porast gripoznih obolenj. "Po zadnjih podatkih je obolelo več kot 1000 ljudi, dve osebi sta za posledicami gripe umrli," podatke hrvaškega Zavoda za javno zdravstvo navaja portal gripa.hr.
V Srbiji pa so zaradi porasta virusnih obolenj podaljšali počitnice. Kot navaja portal RTS, se učenci v šolske klopi ne bodo vrnili v ponedeljek, 9. januarja, kot je predvideno na šolskem koledarju, temveč šele v sredo, 11. januarja.
Letno zboli okoli 5 odstotkov Slovencev
V Sloveniji vsako leto zaradi gripe zboli več kot pet odstotkov prebivalstva. Gripa ima pri starejših bolnikih s kroničnimi boleznimi srca in pljuč lahko zelo težek potek z zapleti in celo smrtnim izidom, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Gripa je namreč akutna virusna bolezen dihal, ki se zelo hitro širi. Pri nas se pojavlja predvsem v zimskih mesecih in ogroža celotno prebivalstvo, še posebno starejše ljudi, bolnike s kroničnimi srčnimi, pljučnimi, presnovnimi in drugimi boleznimi ter majhne otroke in nosečnice.
Kako prepoznate znake okužbe z gripo?
Približno tri dni po okužbi z virusom gripe se lahko pojavijo naslednji znaki: mrazenje, izčrpanost, visoka temperatura, glavobol, bolečine v mišicah in kosteh, dražeč občutek v žrelu, suh kašelj. Razen kašlja, ki lahko traja več tednov, znaki ponavadi izginejo v dveh do sedmih dneh.
Gripa je zelo kužna
Gripa se prenaša s kužnimi kapljicami in prek površin, ki so onesnažene z izločki dihal obolelega z gripo. Kužne kapljice nastanejo ob kihanju, kašljanju in glasnem govorjenju. Prepotujejo razdaljo do največ enega metra, zato je za prenos virusa potreben tesnejši stik z obolelim, običajno v zaprtem prostoru. Na površinah lahko virus gripe preživi več ur. Če se onesnaženih površin dotaknemo z rokami, lahko virus zanesemo na sluznice nosu, oči in ust.
Redno umivajte roke, razkužujte in zračite prostor
Pred gripo se lahko zavarujemo z rednim in temeljitim umivanjem rok z milom in vodo, z rednim čiščenjem površin in predmetov z vodo in detergentom. Razkuževanje rok in površin je smiselno pri negi in zdravljenju bolnikov in izjemoma, kadar ni možno umivanje z vodo in milom. Prav tako je treba redno zračiti prostore. Najučinkoviteje pa je, če se proti gripi cepite.
Še eno pravilo upoštevajte: če zbolite, ostanite doma. Počivajte in pijte tople napitke. Visoko vročino znižujte z zdravili za zniževanje temperature. Prav tako velja, da je jemanje antibiotika brez učinka, saj gripo povzroča virus.
Pozdravite se do konca in izogibajte se nakupovalnim središčem
Širjenje gripe lahko preprečimo na več načinov. In sicer s pravilnim načinom kašljanja in kihanja v zgornji del rokava ali v papirnati robček, ki ga takoj po uporabi odvržemo v smeti. Z rednim umivanjem rok z milom. S tem, da bolni ostanemo doma in se temeljito pozdravimo, preden gremo med ljudi. Isto velja za otroke, ki naj gredo v vrtec in šolo, šele ko bodo zdravi. Prav tako se izogibajte nakupovalnim središčem in trgovinam, saj je tam več možnosti za prenos okužbe.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.