Danes obeležujemo svetovni dan Parkinsonove bolezni. Parkinsonova bolezen je počasi napredujoča degenerativna bolezen možganov, za katero so značilni tresenje, upočasnjenost gibov, otežena hoja, nerazumljiv govor, depresija, demenca in bolečine. Število obolelih v Evropi in Sloveniji hitro raste, saj se prebivalstvo pospešeno stara. V Sloveniji je okoli 7000 oseb s parkinsonizmom.
Izziv staranja prebivalstva so že prepoznali tudi na Ministrstvu za zdravje, kjer so to področje uvrstili v resolucijo o prihodnosti slovenskega zdravstva v prihodnjih 10 letih. Med rešitvami izpostavljajo razvoj dolgotrajne oskrbe, krepitev patronažne službe ter vzpostavitev centrov za demenco.
Predolgo čakanje na preglede
A v Trepetliki opozarjajo, da bi bolniki s Parkinsonovo boleznijo potrebovali kontrolne preglede vsakih šest do devet mesecev, v napredovali fazi bolezni celo na tri tedne do največ tri mesece, v praksi pa na kontrolni pregled čakajo tudi več kot 12 mesecev, opozarja predsednica društva Trepetlika Cvetka Pavlina Likar.
Njihove predloge, kako skrajšati čakalne dobe, je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije uvrstil v predlog splošnega dogovora za letošnje leto. Predlog splošnega dogovora z odprtimi vprašanji pa od decembra čaka na končno besedo vlade. Pod vprašajem je med drugim tudi financiranje programov celostne psihološke obravnave bolnikov s Parkinsonovo boleznijo in njihovih svojcev. Za pridobitev koncesije na tem področju si med drugim prizadeva psihologinja Veronika Kragelj.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.