Osveščenost o limfomu je še vedno precej slaba, tako v širši javnosti kot pri zdravnikih družinske medicine, je ob današnjem svetovnem dnevu osveščenosti o limfomu povedala predsednica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo Kristina Modic. Po njenih besedah se prepogosto dogaja, da bolniki do diagnoze pridejo pozno.

Limfom ali maligni limfom je rak limfatičnega sistema, najpogostejši znak pa so neboleče povečane bezgavke na vratu, pod pazduho ali v dimljah. Simptomi bolezni so lahko tudi zelo splošni, kot je na primer nočno potenje, nepojasnjena vročina, izguba telesne teže in utrujenost.
Obstajajo številne podvrste limfomov, v grobem pa se delijo na Hodgkinove in ne-Hodgkinove limfome. Hodgkinov limfom je redkejša oblika limfoma, vsako leto pa v Sloveniji odkrijejo približno 60 novih bolnikov. Prognoza bolezni je dobra, saj večino bolnikov ozdravijo, piše na spletni strani združenja.
Vsi drugi limfomi spadajo v skupino ne-Hodgkinovih limfomov. Obstaja več kot 30 vrst, ki se jih glede na hitrost rasti tumorja v grobem razvršča med agresivne ali visoko maligne ter indolentne ali nizko maligne. Vsako leto v Sloveniji odkrijejo okrog 250 novih bolnikov, so zapisali v združenju.
Kljub temu da se na področju osveščanja o limfomu zaradi dela organizacij bolnikov sicer poznajo premiki na bolje, je osveščenost še vedno precej slaba, meni Modičeva. "Delno to pripisujemo tudi dejstvu, da so znaki limfoma navadno zelo splošni in podobni povsem nedolžnim obolenjem, kot so gripa, angina in podobno, zato jim ljudje že sami ne posvečajo dovolj pozornosti, pogosto pa jih preveč splošno jemljejo tudi družinski zdravniki in predolgo odlašajo z nadaljnjimi preiskavami," je pojasnila.
V združenju zato vsako leto septembra na različne načine osveščajo o limfomu ter o pomenu njegovega pravočasnega odkrivanja. Trenutno zaključujejo s pripravo novega vodnika za bolnike z Hodgkinovim limfomom, ki ga bodo v sodelovanju z Onkološkim inštitutom ter ob pomoči strokovnjakov inštituta, kliničnega oddelka za hematologijo in oddelka za reprodukcijo ljubljanskega kliničnega centra izdali oktobra. Na voljo bo v tiskani in elektronski obliki.
"Z vodnikom želimo tako bolnike kot svojce čim bolje seznaniti z najnovejšimi spoznanji o Hodgkinovem limfomu, razjasniti osnove bolezni ter predstaviti načine zdravljenja. Zavedamo se namreč, kako pomembno je za vsakega bolnika znanje o diagnosticiranju limfoma, o zdravljenju in spremljanju uspešnosti zdravljenja bolezni," je dejala Modičeva.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.