Virus zika postaja resna skrb, ne le v Braziliji in ostalih državah Južne Amerike, temveč tudi v Evropi. Šokantni posnetki in fotografije brazilskih novorojenčkov z neobičajno majhnimi glavami so v nekaj dneh obkrožile svet. "To je bil najbolj grozen dan mojega življenja," v medijih odmevajo besede brazilske matere, ki je tri mesece pred rojstvom sina izvedela, da ima otrok manjšo glavo, nepravilno razvito nogo in mišice. Informacij, da težave novorojenčkov povezujejo z virusom zika, tedaj še ni bilo na razpolago, pravi, sicer bi najverjetneje s partnerjem načrtovano nosečnost preložila. Mila Mendonca in Rodrigo Gomes se zdaj na vse pretege trudita, da bi otroku omogočila zdrav razvoj.
Od lanskega novembra so v Braziliji prešteli že okoli 4000 dojenčkov s tako imenovano mikrocefalijo. Za primerjavo naj povemo, da so v celotnem letu 2014 obravnavali le 146 primerov. Doslej naj bi umrlo 46 prizadetih dojenčkov. Vlada je sporočila, da bo v luči olimpijskih iger v Rio de Janeiru v boj proti virusu zika poslala 220.000 vojakov. Ti bodo poskušali uničiti čim več komarjev Aedes aegypti, ki prenašajo virus.
Po tem, ko se je na izjemno povečanje števila okuženih z jasnim opozorilom vsemu svetu oglasila Svetovna zdravstvena organizacija, so se zganile tudi institucije posameznih držav.
V ZDA je ženska po vrnitvi s potovanja po Braziliji rodila otroka s tovrstnimi poškodbami možgan. V Ilinoju je test pozitiven pri dveh nosečnicah, danes poroča CNN, pred dnevi pa smo poročali še o treh potrjenih primerih v New Yorku. Italijanski mediji poročajo, da naj bi Italijani ugotavljali prisotnost virusa pri štirih osebah, ki so se nedavno vrnile iz držav Latinske Amerike in Karibov. Dva primera naj bi obravnavali v Španiji in tri v Veliki Britaniji. Zaenkrat o potrjenem prenosu z okuženih na druge osebe, še ni poročil.
Tudi v Sloveniji imamo tigraste komarje, ki so prenašalci zahrbtnega virusa
Danes se je na poročila o množičnem pojavu virusa odzval tudi naš Nacionalni inštitut za javno zdravje. Kot pravijo, se lahko vsakdo od nas, ki potuje (ali biva) v območjih, kjer so komarji okuženi z danim virusom, okuži. Ta območja so v Afriki, Jugovzhodni Aziji in na otokih, ki so v Pacifiku (npr. Francoska Polinezija). V letu 2015 se je virus zika pričel širiti po srednje in južno-ameriških državah.
"V Evropi okužbe z virusom zika še niso dokazali. Izjema so potniki, ki so se okužili na potovanju izven Evrope in zboleli po vrnitvi domov. Opisani so torej maloštevilni importirani primeri," pravijo.
Za Slovenijo zaenkrat velja enako kot za ostalo Evropo – avtohtonih primerov okužbe z virusom zika ni, se pravi se virus pri nas še ni prenesel na drugo osebo.
Kako poteka okužba z virusom zika?
Okužba pogosto poteka povsem brez simptomov – z virusom se sicer okužimo, bolezenski znaki kot so vročina, slabo počutje pa se ne pojavijo. Pri osebi, ki je okužbo z virusom Zika prebolela brezsimptomatsko, ostanejo prisotna specifična protitelesa v krvi, ki jih lahko potrdijo z mikrobiološkimi testi.
Le približno 20 odstotkov okuženih razvije simptome in znake okužbe z virusom zika. Potek bolezni je pri večini lahek, težave z zdravjem običajno izvenijo v nekaj dneh ali največ po enem tednu.
Bolezenski znaki se pojavijo od tri do sedem dni po vbodu okuženega komarja. Znaki pri bolniku so naslednji:
- ima vročino in se slabo počuti;
- ima glavobol in bolečine po mišicah in sklepih;
- redkeje se pojavi izpuščaj:
- boli ga za očmi, očesne veznice so pordele.
Sumite, da bi se lahko okužili? Kje opravite test?
Potek okužbe z virusom zika je neznačilen, podoben številnim nalezljivim boleznim, zato je za potrditev potrebno mikrobiološko testiranje seruma ali drugih kužnin.
Zdravnik bolnika, ki se je nedavno mudil v državah, kjer je virus pogost, in ima vročino ter ostale simptome, napoti vzorce v mikrobiološki laboratorij. Diagnostiko okužbe z virusom zika v Sloveniji opravlja zgolj en laboratorij, in sicer Laboratorij za diagnostiko zoonoz in laboratorij WHO na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani.
Zdravil ni. Kako si lahko sploh pomagamo?
Zdravil, ki bi preprečili ali ozdravili okužbo z virusom zika, ni. Bolniku se priporoči počitek, zauživanje tekočin, da ne nastopi izsušitev ob vročini, in jemanje zdravil za zniževanje močno povišane telesne temperature, lajšanje glavobola in mišičnih bolečin. Jemanja aspirina ali nesteroidnih antirevmatikov se zaradi povečane možnosti krvavitev izogibajo.
Najbolj se je virusu izogniti. Kako?
Vsem, ki potujejo na območja oziroma v države, kjer se virus zika širi s komarjev na ljudi, svetujejo zaščito pred vbodi komarjev z uporabo repelentov. Posebej pozorni moramo biti na priporočila glede hkratnega nanosa krem za sončenje in repelentov. Repelenti na osnovi DEET niso priporočljivi za otroke, mlajše od treh mesecev, nosečnice pa ga lahko uporabljajo, pravijo. Drugi ukrep so dolga oblačila. Oblečemo se torej v srajce z dolgimi rokavi in v dolge hlače, zlasti v času, ko je vrsta komarja, ki prenaša virus Zika, najbolj aktivna. Spimo v sobah, ki imajo na oknih mreže (komarnike) ali pa v sobah, kjer oken ne odpirajo, saj jih lahko nadomesti klimatska naprava.
Posebno opozorilo za nosečnice
"Priporočamo, da nosečnice, ki nameravajo potovati v območja, kjer se pojavljajo okužbe z virusom Zika razmislijo o možnosti, da bi odložile potovanje, posebno če nameravajo potovati na območja, kjer je število primerov okužb visoko in še narašča. Obstaja možnost, da okužba z virusom zika neugodno vpliva na potek nosečnosti," opozarjajo. Čeprav še ni dokončno potrjeno, se namreč tudi po ugotovitvah slovenskih strokovnjakov nakazuje možnost, da okužba z virusom Zika povzroča okvaro ploda oziroma mikroencefalijo.
Kako ravnati po potovanju po območjih z virusom Zika?
Potnikom, ki v treh tednih po vrnitvi s potovanja kažejo simptome, skladne z okužbo z virusom zika, se svetuje, da se posvetujejo s svojim zdravnikom, ki bi jih bo, če bo smiselno, napotil h infektologu.
Nosečnice, ki so potovale na območja, kjer se prenaša virus zika, pa naj o potovanju obvestijo svojega ginekologa, da bo ob rednem pregledu opravil še eventuelne dodatne preiskave in pozorno spremljal nosečnost.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.