FIT 24UR

Bodo komarji postali naši največji sovražniki? Zika se hitro širi, zganile so se evropske instuticije, tudi slovenski inštitut

Ljubljana, 26. 01. 2016 17.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Blaž Garbajs
Komentarji
24

Brazilija na ulice pošilja 220.000 vojakov, ki bodo skušali pomoriti komarje, ki prenašajo virus zika. Za kako resno grožnjo gre, pričajo tudi opozorila svetovnih institucij. Zdravila ali cepiva ni. Tudi v Sloveniji pa imamo zadnjih nekaj let tigraste komarje, ki so glavni prenašalec virusa.

Starši otrok, katere normalen razvoj kot kaže ovira virus zika, so razočarani. Informacije o množičnem pojavu virusa in bolezni so bile prepozne, pravijo.
Starši otrok, katere normalen razvoj kot kaže ovira virus zika, so razočarani. Informacije o množičnem pojavu virusa in bolezni so bile prepozne, pravijo. FOTO: AP

Virus zika postaja resna skrb, ne le v Braziliji in ostalih državah Južne Amerike, temveč tudi v Evropi. Šokantni posnetki in fotografije brazilskih novorojenčkov z neobičajno majhnimi glavami so v nekaj dneh obkrožile svet. "To je bil najbolj grozen dan mojega življenja," v medijih odmevajo besede brazilske matere, ki je tri mesece pred rojstvom sina izvedela, da ima otrok manjšo glavo, nepravilno razvito nogo in mišice. Informacij, da težave novorojenčkov povezujejo z virusom zika, tedaj še ni bilo na razpolago, pravi, sicer bi najverjetneje s partnerjem načrtovano nosečnost preložila. Mila Mendonca in Rodrigo Gomes se zdaj na vse pretege trudita, da bi otroku omogočila zdrav razvoj.

Glavni prenašalci virusa v Južni Ameriki so tigrasti komarji. Ta vrsta je že več let prisotna tudi pri nas. Ista vrsta komarja prenaša tudi druge nalezljive bolezni kot so denga in čikungunja.
Glavni prenašalci virusa v Južni Ameriki so tigrasti komarji. Ta vrsta je že več let prisotna tudi pri nas. Ista vrsta komarja prenaša tudi druge nalezljive bolezni kot so denga in čikungunja. FOTO: Reuters

Od lanskega novembra so v Braziliji prešteli že okoli 4000 dojenčkov s tako imenovano mikrocefalijo. Za primerjavo naj povemo, da so v celotnem letu 2014 obravnavali le 146 primerov. Doslej naj bi umrlo 46 prizadetih dojenčkov. Vlada je sporočila, da bo v luči olimpijskih iger v Rio de Janeiru v boj proti virusu zika poslala 220.000 vojakov. Ti bodo poskušali uničiti čim več komarjev Aedes aegypti, ki prenašajo virus.

Po tem, ko se je na izjemno povečanje števila okuženih z jasnim opozorilom vsemu svetu oglasila Svetovna zdravstvena organizacija, so se zganile tudi institucije posameznih držav.

V ZDA je ženska po vrnitvi s potovanja po Braziliji rodila otroka s tovrstnimi poškodbami možgan. V Ilinoju je test pozitiven pri dveh nosečnicah, danes poroča CNN, pred dnevi pa smo poročali še o treh potrjenih primerih v New Yorku. Italijanski mediji poročajo, da naj bi Italijani ugotavljali prisotnost virusa pri štirih osebah, ki so se nedavno vrnile iz držav Latinske Amerike in Karibov. Dva primera naj bi obravnavali v Španiji in tri v Veliki Britaniji. Zaenkrat o potrjenem prenosu z okuženih na druge osebe, še ni poročil. 

Tudi v Sloveniji imamo tigraste komarje, ki so prenašalci zahrbtnega virusa

Danes se je na poročila o množičnem pojavu virusa odzval tudi naš Nacionalni inštitut za javno zdravje. Kot pravijo, se lahko vsakdo od nas, ki potuje (ali biva) v območjih, kjer so komarji okuženi z danim virusom, okuži. Ta območja so v Afriki, Jugovzhodni Aziji in na otokih, ki so v Pacifiku (npr. Francoska Polinezija). V letu 2015 se je virus zika pričel širiti po srednje in južno-ameriških državah.

Na spletnih straneh Centra za nadzor bolezni (CDC, Altanta, ZDA), pa je označena globalna razširjenost virusa zika oziroma države, kjer so dokazali okužbe s tem virusom.

"V Evropi okužbe z virusom zika še niso dokazali. Izjema so potniki, ki so se okužili na potovanju izven Evrope in zboleli po vrnitvi domov. Opisani so torej maloštevilni importirani primeri," pravijo.

Za Slovenijo zaenkrat velja enako kot za ostalo Evropo – avtohtonih primerov okužbe z virusom zika ni, se pravi se virus pri nas še ni prenesel na drugo osebo.

Kako poteka okužba z virusom zika?

Okužba pogosto poteka povsem brez simptomov – z virusom se sicer okužimo, bolezenski znaki kot so vročina, slabo počutje pa se ne pojavijo. Pri osebi, ki je okužbo z virusom Zika prebolela brezsimptomatsko, ostanejo prisotna specifična protitelesa v krvi, ki jih lahko potrdijo z mikrobiološkimi testi.
Le približno 20 odstotkov okuženih razvije simptome in znake okužbe z virusom zika. Potek bolezni je pri večini lahek, težave z zdravjem običajno izvenijo v nekaj dneh ali največ po enem tednu.

Bolezenski znaki se pojavijo od tri do sedem dni po vbodu okuženega komarja. Znaki pri bolniku so naslednji:

- ima vročino in se slabo počuti;

- ima glavobol in bolečine po mišicah in sklepih;

- redkeje se pojavi izpuščaj:

- boli ga za očmi, očesne veznice so pordele.

Sumite, da bi se lahko okužili? Kje opravite test?

Potek okužbe z virusom zika je neznačilen, podoben številnim nalezljivim boleznim, zato je za potrditev potrebno mikrobiološko testiranje seruma ali drugih kužnin.

Zdravnik bolnika, ki se je nedavno mudil v državah, kjer je virus pogost, in ima vročino ter ostale simptome, napoti vzorce v mikrobiološki laboratorij. Diagnostiko okužbe z virusom zika v Sloveniji opravlja zgolj en laboratorij, in sicer Laboratorij za diagnostiko zoonoz in laboratorij WHO na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani.

Virus Zika
Virus Zika FOTO: AP

Zdravil ni. Kako si lahko sploh pomagamo?

Zdravil, ki bi preprečili ali ozdravili okužbo z virusom zika, ni. Bolniku se priporoči počitek, zauživanje tekočin, da ne nastopi izsušitev ob vročini, in jemanje zdravil za zniževanje močno povišane telesne temperature, lajšanje glavobola in mišičnih bolečin. Jemanja aspirina ali nesteroidnih antirevmatikov se zaradi povečane možnosti krvavitev izogibajo.

Najbolj se je virusu izogniti. Kako?

Vsem, ki potujejo na območja oziroma v države, kjer se virus zika širi s komarjev na ljudi, svetujejo zaščito pred vbodi komarjev z uporabo repelentov. Posebej pozorni moramo biti na priporočila glede hkratnega nanosa krem za sončenje in repelentov. Repelenti na osnovi DEET niso priporočljivi za otroke, mlajše od treh mesecev, nosečnice pa ga lahko uporabljajo, pravijo. Drugi ukrep so dolga oblačila. Oblečemo se torej v srajce z dolgimi rokavi in v dolge hlače, zlasti v času, ko je vrsta komarja, ki prenaša virus Zika, najbolj aktivna. Spimo v sobah, ki imajo na oknih mreže (komarnike) ali pa v sobah, kjer oken ne odpirajo, saj jih lahko nadomesti klimatska naprava.

Posebno opozorilo za nosečnice

"Priporočamo, da nosečnice, ki nameravajo potovati v območja, kjer se pojavljajo okužbe z virusom Zika razmislijo o možnosti, da bi odložile potovanje, posebno če nameravajo potovati na območja, kjer je število primerov okužb visoko in še narašča. Obstaja možnost, da okužba z virusom zika neugodno vpliva na potek nosečnosti," opozarjajo. Čeprav še ni dokončno potrjeno, se namreč tudi po ugotovitvah slovenskih strokovnjakov nakazuje možnost, da okužba z virusom Zika povzroča okvaro ploda oziroma mikroencefalijo.

Otrok okužen z virusom Zika
Otrok okužen z virusom Zika FOTO: AP

Kako ravnati po potovanju po območjih z virusom Zika? 

Potnikom, ki v treh tednih po vrnitvi s potovanja kažejo simptome, skladne z okužbo z virusom zika, se svetuje, da se posvetujejo s svojim zdravnikom, ki bi jih bo, če bo smiselno, napotil h infektologu.

Nosečnice, ki so potovale na območja, kjer se prenaša virus zika, pa naj o potovanju obvestijo svojega ginekologa, da bo ob rednem pregledu opravil še eventuelne dodatne preiskave in pozorno spremljal nosečnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

markym77
28. 01. 2016 08.24
V italiji posameznike, ki komarjem omogočajo gojitev kaznujejo. Pri nas jih ujčkajo.
MavritoGazarinni
27. 01. 2016 09.47
+3
In borat se bo cepil prvi.
provocateur
26. 01. 2016 21.59
+29
In tako se bo pomorilo večino 'neuporabnega' človeštva. Pa se nekateri tako smejijo teorijam zarote. Tukaj je pa kar en virus tako mutiral v nekaj dneh, da ogroža življena. Pa ne nas hecat no.
Naveli?anec
26. 01. 2016 21.04
+21
Vi ste nša največja nevarnost, toliko škode kot nam je vi povzročate nam nebo noben komar...
ZKL (zdrava kme?ka logika)
26. 01. 2016 20.44
+23
Cel svet je bolan u tri pm
Ramzess
26. 01. 2016 20.34
+7
Zelo Invazivna Komarjeva Asistenca - ZIKA
lunaa12
26. 01. 2016 20.06
+21
cez nekaj casa se bo pa mnozicno razsiril virus, ki se bo prenasal po zraku...kako ironicno..
tali?ni tom
26. 01. 2016 20.02
+13
zika,politika in "uspešni meneđerji ter podjetniki"! pri nas ! hehe
Rocky16
26. 01. 2016 19.57
+0
Še bolj se širi kraja vplivnih in denarja zmanjkuje za zdravstvo in raziskave. Ja Cmerar, red bo treba narediti, če ne te bodo komarji napikali......................
nis9x
26. 01. 2016 19.16
+17
Seveda imamo te komarje tudi pri nas in ja seveda, imamo vse možnosti za razvoj denge,čukugunje in vsega kar imajo veliki.Pred leti je bil cunami in takrat smo bili res ubogi,kljub trudu pop tv.ja ki si je na vse kriplje trudil najt strokovnjaka ki bi dopuščal možnost da je cunami lahko tudi pri nas.Ali veste da imamo selafiste tudi pri nas?Kako ne!Okoli Ljubljane se urijo!
A4`
26. 01. 2016 19.13
+16
Največji morilec po številu žrtev je itak komar, to je že dolgo znano...
LLLEPI
26. 01. 2016 18.44
+50
A so to kaksni novi komarji iz laboratorija,ki imajo nalogo omejiti populacijo.
FesterAdams
26. 01. 2016 21.42
+3
Nekaj sem eksperimentiral in......eureka-uspelo mi je!
Indigo Pingvin
26. 01. 2016 18.27
+32
Neverjetno, to je že četrti članek o Ziki v tednu dni. ME pa veseli, da ste povedali vse, kar je relevantno. Z eno izjemo. Zelo malo otrok, ki so umrli in so imeli mikroencefalijo je pravzaprav bilo okuženih z Ziko. To pomeni, da Zika ni vzrok mikroencefalije. Bendit je povedal spodaj, da virus prehaja placento, torej bi vsi ali vsaj večina mrtvih otrok z encefalijo moralo biti pozitivnih na Ziko, pa niso. Še enkrat, Brazilija je konec leta 2014 uvedla cepljenje DTaP za nosečke. Tisti, ki se vsaj malo pozanimajo o učinkih cepiv (knjig na trgu je zelo veliko, nekaj celo v slovenščini) jim je zelo hitro jasno.
Smrekar1
26. 01. 2016 18.48
-5
V bistvu tole kar navajaš kaže samo na to, da nimaš osnovnega pojma o virologiji, medicini in znanosti na splošno. Ekvivalentna trdite: zelo malo ljudi, ki so umrli in so se vozili v avtomobilih, je umrlo v prometnih nesrečah. Varnostni pas (tu ekvivalent cepljenja) je torej nepotreben, spoštovanje pravil varne vožnje pa ravno tako.
krucyfix
27. 01. 2016 09.08
+2
Smrekar1, tvoj odgovor je pa žaljiv in povsem enako neosnovan oz brez utemeljitve. Čisto mogoče je to še ena neumna teorija zarote, ampak grdi stranski učinki cepiv so možni in zdravnikom žal glede tega ni čisto nič za zaupat, ker pri vsakem problemu s cepljenjem zapadejo v defenzivo. Sem videl pri pediatrinji, ki je bila sicer vedno zelo vredu, ko smo enkrat prijavili blage stranske učinke dan po cepljenju se je v momentu odločila da je to povsem nepovezana virusna okužba in to takoj vpisala v karton. Toliko o uporabnosti zdravniških statistik o cepljenju.
Indigo Pingvin
28. 01. 2016 11.58
Smrekar1, očitno nisi prebral članka. V njem lepo piše, da ko enkrat preboliš Ziko imaš protitelesa. Virusa in protiteles pri večini otrok, ki so umrli, niso našli, torej iz tega izhaja logičen zaključek, da Zika ni primarno kriva za mikroencefalitis. Kako ti je uspelo varnosti pas (čisto fizično oviro) povezat s cepljenjem (bio-kemičnimi procesi) mi ni jasno. Verjetno tudi tebi ne.
bohlojz
26. 01. 2016 18.25
+9
Tudi v Sloveniji imamo komarje,ki so prenašalci virusa,pišete.Zanima me,kako prenašajo viruse,če jih v Sloveniji še ni
platon26
26. 01. 2016 18.33
+11
krucyfix
27. 01. 2016 09.10
+1
Našim komarjem virus lohk prinesejo ljudje, ki priletijo okuženi iz Brazilije ;)
krucyfix
27. 01. 2016 09.13
+1
Tudi pri malariji se moraš bolj kot samih komarjev bolj bat področij kjer so okuženi ljudje. Problem je da marsikje ljudje nimajo denarja za učinkovita protimalarična zdravila, pa da malarija postaja odporna.
lalalala1343
26. 01. 2016 18.04
+21
Populacija ljdui se mora zmanjšati na nek način, narava bo pač za to poskrbela.
Poginuli Kazuar
26. 01. 2016 18.16
+29
Če ne bo narava, bojo pa kakšni amerikanci.
schwarci1
26. 01. 2016 18.18
+55
Jaz pa srčno verjamem, da to ni delo narave ampak človeka. Pa lep večer.