1. december je za svetovni dan boja proti aidsu leta 1988 razglasila Svetovna zdravstvena organizacija. Letos mineva 30 let od odkritja aidsa in 25 let od odkritja prvih primerov aidsa pri nas. Od takrat je po svetu za to boleznijo umrlo 30 milijonov ljudi, v Sloveniji pa je bilo takšnih bolnikov 90.
Čeprav Slovenija spada med države z nizkim deležem okuženih, pa se je v zadnjih letih število novoodkritih okužb s HIV bistveno povečalo. Letos so doslej odkrili že 49 novih okužb, po predvidevanjih strokovnjakov bo do konca leta številka poskočila na blizu 60. To je najvišje število novih okužb pri nas, vse od leta 1986, ko so zabeležili prve bolnike z aidsom tudi v Sloveniji.
Okužba se širi, ker je popustil strah pred umiranjem
Okužiti se je mogoče pri nezaščitenih spolnih odnosih z okuženo osebo, če nekdo prejme okuženo kri ali krvne pripravke. Okužimo se lahko tudi s krvjo zaradi onesnaženih igel ali drugih instrumentov, s katerimi prebadamo kožo. Otrok se lahko okuži tudi pred ali med porodom ali med dojenjem z okuženim materinim mlekom.
Pred aidsom se osebe lahko zavarujejo z zaščitenimi spolnimi odnosi, najbolj priporočljiva je uporaba kondoma, pravi Janez Tomažič z infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Previdnost je potrebna tudi pri tetoviranju, akupunkturi ali pri nameščanju uhanov ali piercingov, saj morajo biti instrumenti sterilizirani.
Še vedno so pri nas najbolj ranljiva in rizična skupina moški, ki imajo spolne odnose z moškimi. Po Tomažičevem mnenju se okužba s HIV širi predvsem zato, ker je popustil strah pred umiranjem.
Učinkovita zaščita je zvestoba enemu partnerju
Tudi letos ob svetovnem dnevu boja proti aidsu zato različne zdravstvene in tudi nevladne organizacije pripravljajo več dogodkov, ki vključujejo predvsem deljenje kondomov in osveščanje o tej bolezni, ter tudi okrogle mize, pogovore, predvajanje in filme na to temo.
Društvo DIH je pripravilo dva nova preventivna filma, ki spodbujata uporabo kondoma. Društvo študentov medicine Slovenije v okviru projekta Virus organizira zabavo, katere namen je tudi promocija uporabe kondomov. Na Prešernovem trgu v Ljubljani pa so dopoldne ustvarili človeško pentljo kot znak boja proti aidsu.
Ob svetovnem dnevu boja proti aidsu so pripravili gradivo tudi v Skupnosti katoliške mladine. Njihov recept za učinkovito zaščito v boju proti aidsu in drugim prenosljivim spolnim boleznim je "zvestoba enemu partnerju oz. zdržnost, pravilno vrednotenje človekove spolnosti v njeni celovitosti telesa in duha ter čistost kot podaritev samega sebe".
Kot smo že poročali, pa so iz UKC Ljubljana sporočili, da so pri zdravljenju te bolezni zelo uspešni. V UKC še pravijo, da se z zgodnjim odkrivanjem in ustreznim zdravljenjem imunski sistem obnovi in lahko dolgoročno ohranjamo njegovo zadovoljivo delovanje. Zdravil, ki bi aids trajno pozdravila, še ni. Kot tudi ni cepiva, s katerim bi preprečili nove okužbe s HIV.
Posebej ranljiva skupina so otroci in ženske
Aids ni le bolezen. V revnejših državah, predvsem v Afriki, je to fenomen, ki ogroža življenja milijonov ljudi in vpliva na širšo družbeno strukturo. Ob tem je prisotna tudi stigmatizacija okuženih. Za okužbo z virusom HIV so posebej ranljivi ženske in otroci. Poročilo Unaidsa za leto 2010 kaže, da danes na svetu živi 2,5 milijona otrok, okuženih z virusom HIV. 90 odstotkov teh otrok živi v Afriki, načeloma pa se okužijo ob rojstvu ali prek materinega mleka. Le 26 odstotkov teh otrok prejema zdravila, ki jim omogočajo preživetje. 50 odstotkov dojenčkov, ki ne prejemajo predvidenih zdravil, umre pred drugim rojstnim dnem.
Slovenska Karitas je v sporočilu za javnost zapisala, da v Afriki za boj proti pandemiji aidsa potrebujejo sredstva za univerzalni dostop do preventive, sredstva antiretrovirusnega zdravljenja in oskrbe ljudi, ki živijo z virusom HIV in aidsom, ter sredstva za ustvarjanje pogojev za dolgoročni trajnostni razvoj.
Slovenska Karitas že četrto leto zapored sodeluje s srednjimi šolami v Zambiji, kjer podpirajo program osveščanja in preventive. Tako želijo preprečiti, da bi se mladi sploh okužili s HIV. V Zambiji je sicer 15 odstotkov vseh prebivalcev okuženih s HIV, okužba pa je najbolj razširjena med mladimi. Eden od projektov, pri katerem sodeluje Karitas, je tudi mobilna ambulanta, s katero oskrbujejo obolele za aidsom v Malaviju.
Pošlji sporočilo, uporabi kondom
Ob svetovnem dnevu boja proti aidsu prostovoljci projekta Virus izvajajo akcijo, s katero želijo širšo javnost opozoriti na pomen zaščite pred virusom HIV in drugimi spolno prenosljivimi okužbami. Na Stritarjevi ulici v Ljubljani so tako mimoidočim delili gradivo, in sicer brošure z informacijami o spolno prenosljivih okužbah, kondome in pentlje. Preverjali so tudi znanje mimoidočih o spolno prenosljivih okužbah. Osrednji simbolični dogodek dneva bo spust helijevih balonov.
Kot je povedal vodja projekta Anže Jerman, so vsi mimoidoči, ki so se ustavili na stojnicah, lahko na helijeve balone napisali spodbudne misli, povezane z zdravo spolnostjo in aidsom ter jih oddali v jekleno kletko. Okoli tretje ure se jih je v kletki zbralo že 1.000, nato pa je častni gost Vid Valič kletko odprl in baloni so poleteli kvišku. "Tako smo želeli v svet poslati sporočilo o zdravi in varni spolnosti. Naš slogan letos je Pošlji sporočilo, uporabi kondom in na ta način smo poslali sporočila v svet," je za 24ur.com povedal Jerman. Projekt Virus, ki ga vodijo študentje medicine, poteka celotno leto, osredotočajo pa se predvsem na ozaveščanje in izobraževanje šolarjev in dijakov o pomenu zdrave spolnosti in preventive, pripravljajo pa delavnice in predavanja na osnovnih in srednjih šolah.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.