FIT 24UR

S samo enim sendvičem iz avtomata zaužijemo kar 60 odstotkov še varnega dnevnega vnosa maščob

Ljubljana, 23. 03. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Karmelina Husejnović/STA
Komentarji
15

Skoraj polovica študentov vsaj enkrat na teden poseže po izdelkih iz avtomatov. A ponudba zdravih živil v avtomatih na fakultetah je prej izjema kot pravilo, ugotavlja nedavna analiza, ki sta jo opravili ZPS in Mladinska zveza Brez izgovora. Zato si želijo, da bi bilo v njih na izbiro več sadja, oreščkov in drugih bolj zdravih živil.

Študenti bi v avtomatih radi več sadja, zelenjave in oreščkov.
Študenti bi v avtomatih radi več sadja, zelenjave in oreščkov. FOTO: Thinkstock
Med dolgimi predavanji študenti pogosto nimajo časa za 'normalen' obrok in posežejo po tistem, kar je pri roki oziroma bolje rečeno: v avtomatih s prigrizki. A, če se študenti po besedah Daše Kokole iz Mladinske zveze Brez izgovora, vse bolj trudijo, da bi živeli in jedli bolj zdravo, pa jim avtomati ponujajo bolj malo zdrave izbire. 

"Mnogi študenti pa zaradi urnika ne uspejo v miru zaužiti obroka in se poslužijo živil iz avtomata. Zato je toliko bolj pomembno, kakšna je ta ponudba," pravi Katja Povhe Jemec z ministrstva za zdravje.

'Študent veš, kaj ješ?'

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je zato z Mladinsko zvezo Brez izgovora vzela pod drobnogled 100 avtomatov s hrano in pijačo na fakultetah. Ugotovili so, da je ponudba bolj zdravih živil prej izjema kot pravilo.

Pregledali so avtomate na vseh slovenskih univerzah, obiskali 59 fakultet in popisali 3281 hrane in pijače, ki jih ponujajo ti avtomati. Več kot polovico ponudbe predstavljajo tekočine, z dobrimi 30 odstotki jim sledijo sladki prigrizki. Sadja in zelenjave je zgolj za 0,2 odstotka, najpogostejša so jabolka in solate. Med sendviči prevladujejo tisti z mesninami, med jogurti pa sadni, pravi Jasmina Bevc Bahar iz ZPS.

Raziskava je torej pokazala, da v avtomatih prevladujejo nezdravi prehranski izdelki. Te pa so vnesli tudi v aplikacijo Veš, kaj ješ?, kjer si vsak lahko pogleda, kaj in koliko česa ti vsebujejo.

Analizirali so 31 sendvičev, večina pa je vsebovala mesno polnilo.
Analizirali so 31 sendvičev, večina pa je vsebovala mesno polnilo. FOTO: 24ur.com

Študenti se pritožujejo nad kakovostjo sendvičev

Študenti posegajo tudi po sendvičih iz avtomatov, kadar nimajo druge izbire, a z njihovo kakovostjo niso zadovoljni. "Študenti se pritožujejo, da so sendviči pretežno samo iz belega kruha in da vsebujejo premalo zelenjave. Želijo si bolj kakovostnih sendvičev. Tudi na splošno se pritožujejo, da je v avtomatih premalo vegetarijanske ponudbe," pravi Kokole.

In res: ZPS je analizirala 31 različnih sendvičev, ki so jih našli v avtomatih. "Večina, kar 76,7 odstotkov, je bila polnjenih z različnimi mesninami, tudi s paniranim mesom. Le 13,3 odstotkov sendvičev je bilo polnjenih s tunino, okoli 10 odstotkov pa je bilo vegetarijanskih," pravijo v ZPS. "Jemo tudi z očmi. Številni sendviči že na prvi pogled niso bili ravno prijetni. Zelenjava je bila pogosto rjava, zmečkana. Študente razumemo, če ne posegajo po njih," pravi Bevc Baharjeva.

S takšnim sendvičem pa študent, ki je zmerno telesno aktiven, vnese okoli 20 odstotkov dnevnih energijskih potreb oziroma dobrih 60 odstotkov še varnega vnosa maščob in 80 odstotkov še varnega vnosa soli. Občutno preveč, če vzamemo v obzir, da je to le manjši dnevni obrok, opozarja Bevc Baharjeva. 

Ponudniki: Ponudba je takšna, kot je povpraševanje

Toda, če študenti pravijo, da si želijo bolj zdrave ponudbe, so izkušnje ponudnikov drugačne. Največja ponudnika izdelkov v avtomatih sta namreč povedala, da odziv študentov na možnost nakupa bolj zdravih živil ni bil vedno pozitiven.

Bevc Baharjeva se sprašuje, ali lahko razloge za to iščemo tudi v temu, da študentje tovrstnih živil morda niso navajeni kupovati v avtomatih, in v višji ceni izdelkov v avtomatih.

"V podjetjih, kjer izdelujejo te sendviče, so očitno zadovoljni s trenutno prodajo, zato ne vidijo potrebe, da bi ponujali drugačne, bolj zdrave sendviče," pa dodajajo v Brez izgovora.

Na Mladinski zvezi Brez izgovora Slovenija so v anketo vključili več kot 1000 študentov z vseh slovenskih univerz. Anketa je pokazala, da je s ponudbo v avtomatih na fakultetah zadovoljnih 34, nezadovoljnih pa 36 odstotkov študentov. Približno tri četrt sodelujočih se pri avtomatih ustavi nekajkrat na mesec. Več kot polovica vprašanih pa meni, da bi med ponudbo morali povečati delež sadja.

Na ZPS se zavedajo, da ne morejo pričakovati, da v avtomatih ne bo več sladkih pijač ter slanih in sladkih prigrizkov, vendar si želijo, da bi bil njihov delež manjši, možnost izbire zdravih živil pa večja. 

Nezdravi izdelki z leti še bolj nezdravi

ZPS je med analizo izdelkov, ki se pojavljajo v avtomatih opazil tudi zanimiv pojav. Številni izdelki so vse bolj nezdravi. Nekatere sladke pijače so namreč v zadnjih letih postale še slajše, in to kljub pritiskom na proizvajalce, da zmanjšajo vsebnost sladkorja v pijačah, pravi Urša Šmid Božičevič iz ZPS.

Podobno so ugotovili tudi pri nekaterih prigrizkih iz avtomatov, kjer se je vsebnost nasičenih maščob še povečala. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tone 12345
23. 03. 2016 21.39
+5
Biološka meja starosti je devetdeset let ne glede na način življenja!lahko si ustvarite samo kvaliteto življenja v tem obdobju!!!
vicki
23. 03. 2016 15.42
+4
V času ko sem še hodila na faks in so se ti avtomati s pijačo in sendviči šele začenjali, sladkor v pijačah nikoli ni bil problem, ker so vse vsebovale umetna sladila. To se mi zdi veliko hujši problem in bolj nezdravo kot sladkor, ki lahko deloma nadomesti obrok in omogoči študentu prestati tisto urico do kosila. Ne vem sicer kakšne urnike imajo študentje danes, vendar je alternativa nezdravim sendvičem lahko prinešena od doma, saj pač vedo kakšen urnik imajo tisti dan. Drugače se je pa ponavadi vedno našel čas za kosilo, saj zato pa so izumili subvencionirano prehrano.
nezhy123
23. 03. 2016 15.13
+13
VSAK študent ima toliko časa, da si doma naredi zdrav obrok - npr.polnozrnato žemljico z rezino sira in papriko, pa navaden jogurt in kakšno jabolko. enkrat na teden greš v trgovino, premisliš, kaj te čaka čez teden - priprava pa ti potem vzame manj kot 3min... ne mi o tem, da so študenti prezaposleni in bogi reveži morajo posegat po avtomatih. Sama imam narejen zelo zahteven faks, v času ko sendvičev z avtomatov še ni bilo, kvečjemu kakšna kavica (pa nisem takoooo stara, 37). Pa smo isto preživel! Ja, težko je v naši domovini biti mlad!
nezhy123
23. 03. 2016 15.15
+11
srecnii
23. 03. 2016 12.16
+4
Maščobe niso problem, ampak kruh, sladkor, sladke pijače, vse kar ima OH. Čimveč mesa oz. beljakovin, zdravih maščob in čim manj OH. Pri maščoba recimo še kak rastlinsk olje, margarina treba črtat
Foen
23. 03. 2016 09.47
+10
Mercator je mel dobre sveže sendviče... dokler ni pred pol leta začel notri dajati pet velikih žlic najcenejše majoneze. Da so kao bolj sočni al kaj ti jast vem. Ogaba.
kiboko
23. 03. 2016 08.58
+5
Očitno kot družba nismo sposobni niti spraviti zdrav sendvič v avtomat na faksu. Uprava šole and faksa nima prav nobene vizje, do provizije, ki jo pobira od prodajalcev. Prodajalca seveda zanima samo profit, in bi prodajal tudi droge, če bi mu dovolili ... in trdil, da je takšno povpraševanje. Vse skupaj je ena prazna beda.
pepe007
23. 03. 2016 08.54
-5
Ta članek temelji na nekih predpostavkah, ki so bile v zadnjih letih ovržene. Vegeterijanska prehrana ni zdrava prehrana. Povzroča marsikaj, vegiji imajo tudi življenjsko dobo krajšo, več srčnih napadov in večjo nevarnost za rak. V komentarjih niso dovoljene povezave, zato sami poiščite primerne raziskave, npr. raziskavo univerze v Gradcu. Sadje ni tako strašno bolje od belega kruha ali sladke pijače. Vse to ima preveč OH. Maščobe so koristne kalorije.
kiboko
23. 03. 2016 09.00
+5
Balansirana vegetarijanska prehrana je izredno zdrava, o tem ni prav nobenega dvoma. Lahko pa vsako prehrano narediš nezdravo .... poznam "vegetarijanci", ki jedo samo bel kruh in jogurt, seveda to ni zdravo.
kiboko
23. 03. 2016 09.02
+4
Mimogrede, v vegetarijanski prehrani ima glavno vlogo zelenjava, ne sanje. Obrok se gradi okrog zelenjave, vse ostalo so dodatki, pa naj gre za žitarice, sadje, oreščke ipd. Jasno je, da ima sadje veliko sladkorja in da se ga je s pametjo.
Bosna4ever
23. 03. 2016 08.47
+3
Ze vrsto let živim cim bolj zdravo. Z hrano se da marsikaj spremeniti. Ni pa res , da je treba samo jesti zelenjavo sadje itd ce zelenjava ali sadje je na steroidih potem bolje sploh ne jesti takse hrane. Lp
dr.dare
23. 03. 2016 08.02
+8
Če si kdo kaj želi naj kupi avtomate pa se gre biznis.. kdo mu pa brani? In ali kdo koga sili kupovat iz avtomata?
anjerd
23. 03. 2016 08.29
+7
SAj, če ljudje tega ne bi kupovali, bi štacuno hitro zaprli. Problem je v vzgoji mladih glede zdrave prehrane. Začne se pa doma.
Principat
23. 03. 2016 08.59
+10
resnična zgodba : petleten fantek doma potoži da ga je vzgojiteljica prisilila v pet žlic zaužitja zelja ,, kot se je pozneje izkazalo nikoli mama ni skuhala doma zelja ,, a vzgojiteljica je pokasirala poniževanja , nstrokovnost , stopnička v vrsto za odpoved , ter še izpad starša kar v nakupovalnem centru ,, konec ,, pozdravljena demokracija in vse so krivi drugi
kiboko
23. 03. 2016 09.05
+5
Se mi zdi, da je družba lahko tudi malo bolj inteligentna, in da lahko poskrbi za zdrave avtomate na mestih, kjer se zbirajo mladi. Zakaj pa ne? Tudi to je del izobraževanja o zdravem načinu življenja. Ali je to res tako težko?