Ameriški center za preprečevanje in nadzor bolezni (CDS) je na primeru ocene za ZDA opozoril na zdravstvena tveganja, ki se človeštvu obetajo v prihodnjih letih zaradi vse večje odpornosti škodljivih organizmov na antibiotike.
Kot opozarjajo, v ZDA vsako leto zaradi organizmov, odpornih na antibiotike, zboli okoli dva milijona ljudi, 23.000 jih umre. V Evropski uniji so število umrlih iz tega razloga ocenili na 25.000.
Zaradi teh obolenj in smrti gre na leto v ZDA iz naslova zdravstvene nege dodatnih 20 milijard dolarjev, izgubljena produktivnost pa vzame še okoli 35 milijard dolarjev.
"Če ne bomo previdni, bomo kmalu vstopili v obdobje 'po antibiotikih'. Pri nekaterih bolnikih in škodljivih organizmih pa smo že tam," je dejal direktor CDC Tom Frieden.
Tokratno poročilo bo najbrž pomenilo precejšnjo streznitev, saj prvič prinaša konkretne številke, tako ko gre za obseg grožnje kot tudi dodatne škodljive učinke, za določitev katerih so uporabili sedem kriterijev: vpliv na zdravje, ekonomski učinek, pogostost infekcije, hitrost širjenja, obseg širjenja v desetih letih, možnost zajezitve okužbe brez antibiotikov.
Na podlagi tega so naredili izbor treh najhujših groženj.
Enterobakterije ali CRE, niz mikrobov ICU, so odporne na skoraj vse antibiotike. Na leto v ZDA terjajo okoli 600 življenj, okuži se okoli 9.000 ljudi.
Na antibiotike odporna gonoreja, zoper katero zaenkrat pomaga le eno zdravilo, na leto povzroči 246.000 okužb, bakterija Clostridium difficile, ki je vse bolj odporna na enega glavnih antibiotikov, pa na leto v ZDA povzroči 250.000 okužb in 14.000 smrti.
V razred, v katerem je "nujno ukrepanje", so uvrstili 12 bakterij in glivičnih okužb. Mednje so uvrstili več klasičnih bolnišničnih okužb kot so Acinetobacter, Pseudomonas aeruginosa in VRE, organizme, ki se zadržujejo v okuženi hrani - kampilobakter, salmonela in šigela, MRSA, glivično okužbo kandida, tuberkulozo in druge. Gre za okužbe, pri katerih so antibiotiki vse manj učinkoviti.
Pri CDC opozarjajo, da lahko vsi ti organizmi v prihodnosti predstavljajo resno grožnjo javnemu zdravju. Pozivajo k boljšemu zbiranju podatkov, preprečevanju okužb s cepljenjem, večjo preventivo v bolnišnicah in domovih, izboljšanju varnostnih postopkov pri ravnanju s hrano in izboljšanju uporabe antibiotikov, saj napačna uporaba učinkovitost še zmanjšuje. Poleg tega bi morali izboljšati diagnostiko, ki bi širjenje bolezni še pravočasno omejila.
Opozarjajo tudi, da je razvoj novih antibiotikov precej pod načrtovanim programom, bolnišnice pa preventivo krepijo, a počasi. Če bi jim država dala več denarja, bi menda šlo hitreje.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.