23-letna Anja Zamida bo že čez dva tedna odpotovala v Nemčijo na operacijo, ki ji bo, tako je prepričana, vrnila njeno staro življenje – življenje brez bolečin in številnih zdravstvenih težav.

Verjamemo, da se večina veseli z Anjo, vendar pa nanjo letijo tudi očitki, ker se je odločila za Nemčijo, čeprav bi lahko operacijo opravili pri nas. "Moram reči le to, da žal ljudje, ki nimajo takšne izkušnje, nikakor ne morejo vedeti, kako je, ko veš, da moraš dati odpreti glavo," na to odgovarja mladenka iz Semiča, ki pravi tudi, da njen namen nikoli ni bil blatiti slovenske zdravnike.
Kirurga je izbrala po tehtnem premisleku. "Poiskala sem zdravnika, ki ima za sabo že veliko teh operacij in dela z metodo, ki je najmanj agresivna in najbolj varna. Glede na to, da gre za moje življenje, želim le, da operacija uspe in da ne bi trpela hujših posledic," pravi Anja. Poseg je rizičen, a jo je zdravnik, kot pravi, zelo pomiril. Koliko časa traja okrevanje, je odvisno od posameznika do posameznika. Mi stiskamo pesti za pogumno mladenko, da bo čim prej spet popolnoma zdrava stara Anja.
Poseg, ki Anjo še čaka, je konec aprila na isti kliniki prestala 25-letna Koprčanka Sara Mavri. Operacija je dobro uspela in v začetku maja je Sara sporočila, da se počuti že veliko bolje kot prej. "Pritiska v glavi ni več! Ker je tvorba zginila! Spomin je nekoliko boljši. Lažje razmišljam. Stojim tako ravno, da se čudim sama sebi! Kronicna utrujenost je veliko manjša! Dogaja se mi čudež. Hvala za vse molitve, vse misli in vso podporo na tej moji poti. Operacija je šla čez brez zapletov," je zapisala na Facebooku.
Operacijo opravljajo tudi v Ljubljani
Na UKC Ljubljana so za 24ur.com potrdili, da bi dekleti lahko operirali tudi pri nas. Pojasnili so, da odkritje ciste ne pomeni nujno napotitev na operacijo, zanjo se odločijo, če zaradi svoje lege ali velikosti povzroča težave. "Ciste 1–1,5 cm še nimajo učinka na okolne strukture, pa tudi malo večje ciste zelo pogosto ne povzročajo ustreznih težav, vendar bolniki svoje težave sami povezujejo z njimi. Tudi večje so lahko naključne najdbe brez vsakršnih težav in v teh primerih bolniki celo odklanjajo operacijo," so na naša vprašanja odgovorili v največji slovenski kliniki.
"Operacija je potrebna pri večjih simptomatskih cistah in je lahko mikrokirurška ali endoskopska, včasih tudi stereotaktična aspiracija. Vse vrste operacij opravljamo na UKCL. Vsi naši pacienti do sedaj so dobro prestali poseg. Namen operacije je dekompresija (sprostitev tekočine iz ciste), biopsija (pridobiti vzorček stene ciste za histološko analizo) in po možnosti odstranitev ciste v celoti," so še pojasnili.
Dodali so, da sta v izkušenih rokah obe metodi enakovredni. "Endoskopska naj bi imela zaradi manjše invazivnosti nekoliko manjšo verjetnost zapletov. Če se zapleti pripetijo, pa so zelo nevarni (zapora globokih možganskih ven, infarkt možganskih jeder, komatozno stanje, škiljenje …). Zato nevrokirurgi posebej natančno presojajo, ali so težave res povezane s cisto ali ne." Zato, kot pravijo, bolnik niti doma niti v tujini ne more dobiti zagotovila, da bo po operaciji živel normalno naprej brez vseh težav. "To je še bolj verjetno, če obstajajo pridružena stanja možganov, kot sta postkomocijski sindrom, stanje po meningitisu itd."
Tako poteka endoskopska odstranitev ciste pinealne žleze:
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.