Rak na dojkah je najpogostejša oblika raka, ki prizadene ženske. V Sloveniji po podatkih Društva onkoloških bolnikov Slovenije na leto zboli okoli 1000 žensk, v prihodnosti pa naj bi zbolela vsaka osma ženska.
Bolezen se najpogosteje razvije med 50. in 70. letom, je pa na srečo zaradi vse boljših metod zdravljenja umrljivost za to obliko raka vse manjša.
Kot glavna dejavnika za razvoj bolezni strokovnjaki navajajo dednost, znanstveniki so kot gena, ki povečujeta možnost obolenja, opredelili gena BRCA1 in BRCA2, drugi pa so reproduktivni dejavniki, med katere spadajo nerojevanje, pozen prvi porod, nedojenje, dolgotrajno jemanje kontracepcijskih tablet pred prvim porodom ali nadomestno hormonsko zdravljenje v pomenopavzi.
Zdravniki pozivajo k preventivni dejavnosti, kamor spadajo samopregledovanje in sodelovanje v presejalnih programih. Mamografijo po 50. letu priporočajo na dve leti, od 40. do 50. leta pa le po presoji zdravnika, predvsem pri ženskah z družinsko obremenjenostjo.
A nekateri gredo še dlje in se odločijo za genske analize. Te že desetletja opravljajo tudi pri nas na Onkološkem inštitutu v Ljubljani, kjer lahko s testi ugotovijo, ali obstaja tveganje, da je oseba podedovala dedno obliko raka. Gensko testiranje je mogoče za več vrst raka, poleg raka na dojkah in jajčnikih tudi raka na debelem črevesju in danki, melanom in medularnega raka na ščitnici.
Sumi na dedno obliko raka se ugotavljajo večinoma s spremljanjem družine. Pri nas ženske za rakom povprečno zbolijo pri 55 letih. Strokovnjaki tako pravijo, da je sumljivo, če sorodnica zboli pri petintridesetih ali štiridesetih.
Novica, da človek v telesu nosi smrtonosni gen, je seveda šokantna. Takšnemu spoznanju sledi podrobnejše spremljanje bolnika. V primeru raka na dojki pa se nekatere ženske odločijo za preventivno odstranitev tkiva.
V državah, kot so ZDA, Velika Britanija ali Nizozemska, je število žensk, ki se odločijo za takšen poseg, zelo visoko, tudi do 50 odstotkov žensk, katerih genetski test je pozitiven. V Nemčiji je na primer žensk, ki sprejmejo takšno odločitev, le od dva do tri odstotke.
Gre za hud poseg, ki na žensko vpliva tako fizično kot psihično, pravijo strokovnjaki, ki si niso enotni glede nujnosti tako ekstremnih posegov. Poleg Angeline Jolie so se za preventivno odstranitev dojk med drugim odločile še 64-letna oskarjevka Kathy Bates, 60-letna Sharon Osbourne in celo 24-letna miss ZDA Allyn Rose. Pri nas je o tem odkrito spregovorila manekenka Nataša Dobelšek.
Nasprotniki takšnih posegov menijo, da je mogoče z rednim samopregledovanjem in rednimi zdravniškimi pregledi izrazito ogrožene osebe bolezen prepoznati dovolj hitro in jo s sodobnimi metodami tudi učinkovito zdraviti, zato naj bi bil poseg odveč.
Vendar pa tudi onkologi priznavajo, da lahko ženske, ki prenašajo problematični gen, po takšnem posegu lažje spijo. Z odstranitvijo tkiva se tveganje, da se bo rak razvil, zmanjša za 99 odstotkov.
Poleg dojk je mogoče preventivno odstraniti tudi ščitnico ali jajčnike. Z odstranitvijo slednjih se tudi možnost za raka na dojkah zmanjša za polovico.
Kot pravijo zdravniki, ogroženim ženskam odstranitev jajčnikov po končanem rodnem obdobju priporočajo precej pogosto, saj gre za organ, ki se najhitreje stara in ženska v poznejšem življenjskem obdobju od njega nima nič, razen nevarnosti.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.