FIT 24UR

Začne se neopazno, napreduje počasi, a vse vodi do resnih težav

Ljubljana, 21. 09. 2014 07.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo v možganih odmirajo živčne celice. Možgani teh bolnikov pogosto tehtajo manj kot 1000 gramov. Za Alzheimerjevo boleznijo zboli od pet do deset odstotkov vseh starejših od 65 let in je najpogostejši vzrok demence.

Danes obeležujemo svetovni dan Alzheimerjeve bolezni, degenerativne bolezni, ki povzroča postopen upad umskih sposobnosti pri človeku. Zanjo zboli od pet do deset odstotkov vseh starejših od 65 let in je najpogostejši vzrok demence.

Le 10 odstotkov bolnikov je ob pojavu bolezenskih znakov mlajših od 65 let. Z naraščajočo starostjo se hitro povečuje delež bolnikov z demenco. Med 80 in 90 let starimi je takih z demenco od 20 do 45 odstotkov. Kljub temu visoka starost še ne pomeni, da nam neizogibno grozi bolezen, pojasnjujejo na Slovenskem združenju za pomoč pri demenci Spominčica.

Glede na populacijo, ki jo Alzheimerjeva bolezen prizadene, občutno število oseb s to boleznijo biva v domovih za starejše. Kot pravi direktorica Doma starejših občanov Fužine v Ljubljani Bojanka Genorio, zaznavajo vedno večje potrebe po nastanitvi oseb z diagnosticirano demenco. Trenutno pri njih biva 58 stanovalcev z različnimi oblikami demenc, od tega jih ima polovica Alzheimerjevo demenco.

Pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo v možganih odmirajo živčne celice. Možgani teh bolnikov pogosto tehtajo manj kot 1000 gramov v primerjavi z zdravimi, ki tehtajo 1300 gramov. Vzrok za nastajanje teh sprememb še ni znan. Kaže pa, da kajenje in možganske poškodbe povečajo verjetnost za nastanek Alzheimerjeve bolezni, navajajo v Spominčici.

Za Alzheimerjevo bolezen je značilno, da se začne neopazno z motnjami spomina predvsem za sveže dogodke, napreduje razmeroma počasi, zlasti pri poznem začetku. Možna so krajša ali daljša obdobja, ko se bolezen upočasni. Od začetka težav do smrti bolnika mine v povprečju od osem do devet let, navajajo v združenju.

Za Alzheimerjevo boleznijo zboli od pet do deset odstotkov vseh starejših od 65 let in je najpogostejši vzrok demence.
Za Alzheimerjevo boleznijo zboli od pet do deset odstotkov vseh starejših od 65 let in je najpogostejši vzrok demence. FOTO: Thinkstock

V začetnem stadiju so bolniki še razmeroma urejeni, prevladujejo težave s pozabljivostjo, zbranostjo in slabšo časovno orientacijo. Tudi če so huje spominsko moteni, zanikajo vsakršne težave, upirajo se vsaki spremembi, interesni krog se jim oži, sposobnost abstraktnega mišljenja in drugih višjih možganskih dejavnosti se manjša, osebnostne poteze se spremenijo, napredovanje bolezni opisujejo v združenju bolnikov.

Kot navajajo, se v tem stadiju najpogosteje pojavljajo tudi zapleti osnovne bolezni, kot so vznemirjenost, halucinacije, delirantna stanja, značilen ponavljajoč zaposlitveni nemir in epileptični napadi. V zadnjem stadiju so bolniki povsem nebogljeni in v celoti odvisni od pomoči okolice, pri zagotavljanju osnovnih življenjskih funkcij in pri zagotavljanju varnosti.

Direktorica fužinskega doma starejših pravi, da je pri njihovem delu s stanovalci z demenco pomembno, da osebi z demenco zagotavljajo okolje, ki ji daje občutek varnosti in sprejetosti ter nudi kar največ osebne svobode in kakovosti življenja.

Stanovalcem z demenco pomagajo dan strukturirati, kar vodi v izboljšanje prostorske, časovne in situacijske orientacije ter zmanjševanje vedenja, kot je agresija, povečan nemir, begavost, apatičnost in podobno, pojasnjuje Bojanka Genorio. "Pri oblikovanju ponudbe aktivnosti se zgledujemo po običajnem vsakdanjiku, kot so ga živeli pred začetkom bolezni. Skušamo se vživeti v njihov svet. Izhajamo iz trenutnega stanja osebe z demenco in njene biografije ter iščemo mostove med preteklostjo in sedanjostjo. Prizadevamo si, da kljub bolezni ohranjajo lastno dostojanstvo," delo z osebami z demenco opisuje Bojanka Genorio.

Posebno pozornost v domu upokojencev v Fužinah namenjajo tudi svojcem stanovalcev z demenco, saj so prav oni tisti, ki običajno v največji meri nosijo breme demence, dodaja Genoriova. "Z vključitvijo osebe z demenco v dnevno bivanje, s sprejemom v dom ter z informacijami in znanji, ki jih pridobijo na izobraževanjih in srečanjih, ki jih organiziramo, se njihovo breme zmanjša, kljub vsemu pa čustvena stiska še vedno ostaja," dodaja direktorica.

Stroški oskrbe za osebe z demenco se v skladu z metodologijo za oblikovanje cen socialnovarstvenih storitev izračunavajo ločeno in so višji od običajne oskrbe. Trenutna zakonodaja večji del plačila stroškov za oskrbo nalaga osebi z demenco in njegovim ožjim svojcem. Pogosto se zgodi, da je višina dodatka za pomoč in postrežbo, za katerega zaprosijo, zelo nizka (DPP 1) in ne dosega niti višine dodatka, ki jo prejemajo nepomični stanovalci.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Skuta
21. 09. 2014 22.33
+16
kako to, da pozna demennco samo zahodni svet? na vzhodu in v afriki je ni! najsterajši člani družine so starešine,odločajo o najpomembnejših vprašanjih, tukaj pri nas pa....ne vejo nit zase več...
lolalavrov
21. 09. 2014 23.36
+22
Ha, ha saj nimajo časa zboleti, povprečna življenska doba je v Afriki manj kot 40 let
vrtnar01
22. 09. 2014 10.12
+15
ja kaj ga minusirate,saj je povedal resnico
devlon
23. 09. 2014 09.38
+4
najstarejši član druzine v afriki ima menda res 40 let...
janezpodre
21. 09. 2014 12.50
+12
Slučajno poznam dve osebi pri devetdesetih, ki sta v istem domu. Prva je dementna, ne ve, da ji je mož umrl, v nedeljo jo peljejo domov na kosilo in, če slučajno vpraša kje je pa dec, li rečejo, da je šel v trgovino. Živi v svojem svetu in zgleda zadovoljno. Druga je v domu, ker so ji odpovedale noge. 24 ur na dan razmišlja, kako bi jo zbrisala domov. Razum ji dela odlično in prav zaradi tega je nesrečna. Če mene vprašate, na katerem mestu bi raje bil glasujem za demenco.
Eitipatapa
21. 09. 2014 14.46
+38
Dementnim ljudem je fino, zelo težko je njihovim bližnjim. Svojo babico sem moral poslati v dom, ker kljub temu, da je imela vse na voljo in sem se veliko ukvarjal z njo, je klicala tudi 20-krat dnevno, da ji je dolgčas. Ko sem ji odpovedal telefon, je šla delati zdraho k sosedom in je ves blok skregala, da so potem sosede klicale mene. Ona pa se ni ničesar spomnila, tudi tega ne, da sem pred 10 minutami bil pri njej in sva se pogovarjala eno uro ter sem ji priskrbel vse ka je potrebovala. Taki ljudje oboleli za demenco lahko zelo hitro delujejo izredno hudobni in nesramni. Pa ni nujno, da to so. Zato svojcem hitro pričejo najedati in prihaja do prepirov.
janezpodre
21. 09. 2014 16.35
+16
Točno tko je, ampak govorimo o demenci in Alzheimerju, kot bolezni in ne o socialnih problemih te bolezni.Bolezen je kruta za okolica, za bolnika pa ne.
potepuhinja
21. 09. 2014 19.25
+30
tudi moja babica se je zadnje leto non stop kregala, oziroma smo se kregali med seboj, ker ji nismo dali prav...ko pa so končno povedali diagnozo, sem se zamislila...to leto bi jaz najraje izbrisala iz spomina....ugotovila sem, da uporablja dolgoročni spomin in zato ga zanjo uporabljamo tudi mi...če bi jo prepričevala, da se moti bi lahko postala prestrašena, panična in agresivna...doma smo se dogovorili, da jo ne sprašujemo vprašanj, nič več ji ne nasprotujemo (zadovoljna je s kratkim jedernatim odgovorom), tudi na njeno ponavljanje smo se že navadili...še huje pa je, da ima le 5% vid...so dobri dnevi, ko se smejiva in so slabi dnevi...a
Bibosan
22. 09. 2014 06.31
+13
Indigo Pingvin
21. 09. 2014 10.54
+8
Kar niste napisali, je to, da je že dalj časa jasno, da imajo vsi možgani obolelih z Alzhaimerjem nekaj skupnega, in to je izredno veliko aluminija v možganih. Za tiste bolj dojemljive, ki boste vrtali naprej, kako pa aluminij sploh pride tja in zakaj se tja akumulira ter kako (fizično) uničuje možgane, da fizično propadajo? Namig: dr. Blaylock.
koolL
21. 09. 2014 11.00
+6
ne samo aluminija, predvsem živega srebra, kelacija je pomembna in se tudi stanje izboljša
rokvi123
21. 09. 2014 10.24
+16
Grda bolezen res, vidim tudi sama. Človeka opustoši od znotraj in zunaj. Odidejo vsi spomini, ostane le še psihično in fizično vegetiranje...
marijama
21. 09. 2014 10.15
+51
vsi,ki se norčujete verjetno še niste imeli doma osebe z demenco. To je najgrša bolezen kar jih poznam in žal država na te bolnike pozablja . V domovih kjer se hvalijo kako je za njih poskrbljeno, žal nimajo dovolj kadra in tako so ti bolniki v veliki meri prepuščeni sebi in svojemu svetu. Ker sta z očetom živela sama, smo v napredujoči fazi mibili primorani našo mami dati v dom, in če nebi bil kdo od nas stalno pri njej bi bilo zelo žalostno.Tukaj je še oče, ki ga je ta bolezan še najbolj prizadela in ob vsem izgoreva..... Nikoli ne bom pozabila besed pokojnega dr. Kogoja kako se borijo z ustanovami, da bi imeli za te osebe večje število zaposlenih , vendar jim zaenrat ni uspelo.Dr Kogoj pa je eden redkih ,ki se je srčno boril za te bolnike.Žal je tudi tukaj denar glavni in izgleda datudi domovi gladajo na profit. Spominčici in vsem , ki se borite za te bolnike in svojce en velik HVALA, ker se ostala družba ne zaveda , kaj vse ta bolezen prinese v družino.
potepuhinja
21. 09. 2014 19.52
+11
Sem veliko brala o njem in njegova dela...dober človek je bil, res mi je žal zanj...
Megaclite
21. 09. 2014 09.59
+5
Veliko teh starejših z demenco postane prav hudobnih, dejansko izrazijo vse tisto, kar so prej tlačili v sebi. Upam, da bom zdrav umrl.
Skuta
22. 09. 2014 22.57
+3
jedupančpil
21. 09. 2014 09.20
+14
tudi mladi mamo že zametke te bolezni
potepuhinja
21. 09. 2014 08.31
+56
To je najgrša bolezen...tudi moja babica ima demenco...pri svojih 94 letih ima le tabletke za srce...vsa ostala zdravila so za lajšanje demence...najbolj trpi moj oče...odločili smo se, da jo bomo imeli doma, kakor dolgo bo mogoče...hudo ti je, ker vidiš, da bi se rada spomnila kakšnega trenutka, a potem vse pomeša...ta bolezen je res zahrbtna...živi v svojem svetu in vsak dan se trudimo, da smo v njenem svetu z njo, da ni sama...
Lex11
21. 09. 2014 09.57
-8
Te rezumem,tudi mi smo imeli podobno izkušnjo,zelo zoprna zadeva. Upam da ste glede zapuščine že uredili...
potepuhinja
21. 09. 2014 19.29
+6
lex11..glede na njena leta je že prej sama vse poskrbela...drugače pa tako ničesar nima...živi pri meni v moji hiši
dugi159
21. 09. 2014 07.58
+15
Sej nasi politiki pa sploh nimajo mozganov