Na konferenci o zdravju in varnosti na delovnem mestu, ki je potekala v Avstraliji, je med drugim govoril tudi psihoterapevt John Clarke. Ta je spregovoril o psihopatih in o tem, da niso tako redki, kot si ponavadi mislimo.
Če se vam zdi, da je vaš sodelavec psihopat, pa menite, da ste v svoji sodbi preveč dramatični, Clarke odgovarja, da imate mogoče prav. Pri psihopatih namreč ne gre le za denimo serijske morilce ali psihopate, ampak obstaja tudi tip psihopata, ki svojo potrebo po moči zadovolji na delovnem mestu. "Psihopat na delovnem mestu je nekdo, ki psihološko uničuje ljudi, ki delajo z njim, da bi tako nahranil svojo potrebo po moči, nadzoru in dominaciji nad drugimi,“ je dejal Clarke. "Ne čutijo krivde ali obžalovanja in v bistvu uživajo v tem, da mučijo druge ljudi," je dodal.

Clarke sicer pravi, da delodajalci težko ugotovijo, da imajo zaposlenega psihopata. Taki ljudje se ponavadi na delovnem mestu dobro odrežejo in šefi so z njimi zadovoljni. A hkrati so za podjetje lahko prava nadloga, saj s svojim teroriziranjem sodelavce odganjajo. Če se podjetje mora vedno znova ukvarjati z odpovedjo delovnega razmerja s strani delavca in nato spet nekoga uvajati, je to lahko velik strošek.
Clarke šefom tako svetuje, naj že pri razgovoru dobro preverijo ozadje zgodbe kandidata za službo. Za psihopate na delovnem mestu je namreč značilno, da lažejo glede svojih delovnih izkušenj. Prav tako pa naj šefi takšnega uslužbenca raje dajo na delovno mesto, kjer ne bo v neposrednem stiku z drugimi delavci, oziroma poskrbijo, da psihopat na delovnem mestu ne bo mogel vplivati na tiste delavce, ki so bolj ranljivi.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.