Švedski znanstveniki so ugotovili, da so pri bolnikih po zdravljenju z isotretinoin, generično različico accutanea, ki se ga pogosto predpiše osebam s hudimi aknami, še leto dni po zdravljenju opazili depresivnost in povečano tveganje za poskus samomora. "Bolj verjetna razlaga je, da tveganje povečajo hude akne, a ne moremo izključiti, da je to posledica izpostavljenosti zdravilu," so povedali ob tem.

Proizvajalec spornega zdravila, švicarsko podjetje Roche, je sicer umaknilo iz prodaje zdravilo, ki je bilo sporno že, odkar so ga leta 1982 prvič poslali na tržišče. Ob tem, ko je sicer obraz očistilo aken, so ga namreč povezovali tudi z napakami pri rojstvu otrok, če ga je mati uporabljala med nosečnostjo, prav tako so se kot stranski učinki kazale mentalne motnje. Je pa zdaj zdravilo na voljo v generični različici, ki je očitno prav tako sporna.
Rezultati različnih študij so si nasprotujoči. Kanadski znanstveniki so v raziskavi, objavljeni leta 2008 v Dnevniku klinične psihiatrije, ugotavljali, da zdravilo podvoji možnost podvrženosti depresiji. Norveška študija je medtem potrdila, da sta depresija in nagnjenost k samomorilnosti že tako ali tako do dva- ali trikrat višji pri mladostnikih z aknami, ne glede na zdravljenje z zdravilom.
Akne se sicer pojavijo na koži do 80 odstotkov najstnikov. Večina primerov je lažje oblike, tisti resnejši pa sprožajo težave pri grajenju njihove samozavesti.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.