Elektromagnetna polja, ki jih oddajajo mobilni telefoni, so lahko rakotvorna, je že lani ugotovila Mednarodna agencija za raziskave raka. Zdaj se je temu mnenju pridružila agencija, kjer so še lani trdili, da so mobilniki povsem nenevarni.
Mobilni telefoni so sicer pomemben del sodobnih telekomunikacij. Mobilni operaterji imajo trenutno sklenjenih 5,6 milijarde naročniških pogodb in predplačniških paketov, trg mobilne telefonije pa še naprej beleži močno in konstantno rast.
Poleg uporabnosti pa mobilni telefoni s seboj prinašajo tudi tveganje za zdravje, opozarjajo raziskave. Mobilniki komunicirajo s prenosom radijskih valov skozi mrežo fiksnih anten, imenovanih bazne postaje. Radiofrekvenčni valovi so elektromagnetna polja, ki za razliko od ionizirajočega sevanja, kot so x ali gama žarki, ne morejo pretrgati kemičnih vezi ali povzročiti ionizacije v človeškem telesu.
Mobilni telefoni tudi ne oddajajo močnih valov. A povsem varni po mnenju nekaterih raziskovalcev tudi niso. Operirajo znotraj frekvenc med 450 in 2700 MHz z najvišjo močjo med 0,1 do 2 vata. Strokovnjaki zato pravijo, da se da pred škodljivimi vplivi precej zaščititi že, če je mobilnik med pisanjem sporočila ali brskanjem po spletu od telesa oddaljen vsaj od 30 do 40 centimetrov, v pomoč pa je tudi uporaba seta za prostoročno telefoniranje in uporaba slušalke, ki zniža izpostavljenost glave radiofrekvenčnim poljem.
Uporaba takšnih in drugačnih čudežnih pripomočkov, ki naj bi znižali izpostavljenost poljem, pa se je zaenkrat izkazala za neučinkovito.
Ne imejte mobilnega telefona ves čas na ušesih
Pretirana uporaba mobilnika pa ima lahko precej usodne posledice, kažejo nekatere raziskave. Mehanizem interakcije med človeškim telesom in radiofrekvenčno energijo je segrevanje tkiva. Bolj pogosta kot je uporaba mobilnega telefona, več energije se absorbira v kožo in ostala tkiva, kar povzroča naraščanje temperature v možganih, ugotavljajo raziskovalci.
Več študij je dokazalo, da izpostavljenost radiofrekvenčnim poljem vpliva na električno aktivnost možganov, kognitivne funkcije, spanje, srčni utrip in krvni tlak. Dolgoročno pa naj bi takšna izpostavljenost vplivala na večjo možnost nastanka možganskega tumorja. Slednje je sicer težko zagotovo potrditi ali zanikati, saj so mobilni telefoni v širši uporabi še prekratek čas.
So pod vplivom lobijev lagali?
Razprava o tem, ali mobilni telefoni lahko povečajo možnost možganskega tumorja ali ne, sicer traja že dalj časa. Tisti, ki so prepričani, da so mobilniki škodljivi, so dobili precejšnjo potrditev lani, ko je tudi Svetovna zdravstvena organizacija potrdila škodljivost pretirane uporabe mobilnikov, Evropska okoljska agencija pa je dodala, da so za splošno zdravje ljudi škodljivi vsaj toliko kot kajenje ali azbest.
Zdaj imajo nasprotniki mobilnikov še en dokaz več. Čeprav so znanstveniki organizacije Environmental Health Trust (EHT) še lani trdili, da je uporaba mobilnih telefonov zdravju povsem neškodljiva, so si zdaj premislili. Pravijo, da so se v lanski razlagi rezultatov zmotili in da so ti dejansko pokazali 115 odstotkov večje tveganje za možganski tumor pri otrocih, ki so dve leti intenzivno uporabljali mobilni telefon.
Omenjena študija, ki je bila voda na mlin industriji mobilnikov in z njimi povezanimi branžami, je bila sicer že lani tarča kritik. Dr. Joel Moskowitz z univerze Berkeley je dejal, da meni, da je bila interpretacija rezultatov namenoma narejena tako, da bi pomirila vse bolj zaskrbljeno javnost.
Dr. Suvi Larjavaara s finske univerze Tampere, ki se je osredotočil na pregled raziskav, ki zanikajo škodljive vplive mobilnikov, pa je dejal, da sicer res obstajajo podatki, da je uporaba mobilnikov povsem varna. A je zaenkrat še prezgodaj trditi, da bo pri tem tudi ostalo, saj so mobilni telefoni relativno nov pojav.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.