Nacionalni inštitut za javno zdravje (Nijz) je objavil nasvete za osebe, pri katerih so se pojavili ošpicam podobni bolezenski znaki. Svetujejo jim, naj ostanejo doma in se najprej po telefonu posvetujejo s svojim zdravnikom o nadaljnjih ukrepih. Ošpice so namreč zelo nalezljive in se virus še do dveh ur zadržuje v zaprtem prostoru. Zato je pomembno, da je zdravstvena služba na sprejem takega bolnika pripravljena, saj se na tako lahko prepreči nadaljnje širjenje okužbe. Tudi če želite preveriti količino protiteles, se obrnite na svojega zdravnika, ki bo izbral laboratorij, so sporočili.
In kakšni so simptomi ošpic? Pričetek bolezni je nenaden, z visoko vročino, hudim glavobolom, utrujenostjo, nahodom, vnetjem očesnih veznic in kašljem. Sledi pojav izpuščaja v ustih na mehkem nebu, jeziku, po nebnicah. Drugi in tretji dan bolezni se pojavijo značilne tako imenovane Koplikove pege, majhne bele pege na sluznici nasproti kočnikov. 14. dan po okužbi se pojavi izpuščaj na koži, ki traja do sedem dni. Več o ošpicah ...
Cepijo samo, če oseba ni dobila dveh odmerkov
Po okužbi medicinske sestre na Pediatrični kliniki je bilo v okviru epidemiološke preiskave, ki še vedno poteka, sicer do zdaj obravnavanih okoli 500 oseb, otrok in njihovih spremljevalcev. Če so ugotovili, da nekdo, ki je bil v stiku z medicinsko sestro, ni bil cepljen ali ni prejel dveh odmerkov cepiva, je svetovano cepljenje, pri nekaterih posebej ogroženih pa je potrebna tudi zaščita z imunoglobulini, so pojasnili na Nijz.
Na območnih enotah Nijz tako še obravnavajo potencialno rizične osebe, pri čemer cepijo samo, če oseba ni dobila dveh odmerkov. Med cepljenimi je bilo sicer veliko otrok. Glavnina je bila že pretekli vikend na Pediatrični kliniki, kjer so samo v nedeljo, 15. marca, obravnavali več kot 150 otrok in njihovih staršev, torej vsaj 300 oseb. Dodatno so cepili okoli 60 oseb.
Na Pediatrični kliniki ni novih primerov okužb niti med otroci niti med zaposlenimi, je včeraj povedal strokovni direktor Pediatrične klinike Rajko Kenda. Medicinska sestra je trenutno še doma na bolniški, bolezen izveneva, zapletov na srečo ni bilo. Sicer je delo klinike minimalno okrnjeno, ker je del osebja doma, je dodal.
Doslej je bilo 13 primerov ošpic
Do sedaj je bilo v letošnjem letu prijavljenih 13 primerov ošpic, upoštevajoč medicinsko sestro. Za zdaj pa niso prejeli nobene nove prijave, ki bi kazala, da bi se kdo okužil od nje, so sporočili z Nijz. Vendar je potrebno dogajanje spremljati do okoli 25. marca, ko se izteča inkubacijska doba za ošpice. Zato tudi ne moremo govoriti o epidemiji, so še poudarili.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.