Ko je 67-letni upokojenec Janez Tesner izvedel, da se bo svetovno odbojkarsko prvenstvo odvijalo v prestolnici, je padla odločitev, da se - raje, kot da sedi doma - v Stožicah pridruži prostovoljcem. Njegova zadolžitev - prevažanje sodnikov."Smo že skoraj na 'ti'. Že na Brniku smo jih pobrali, zapeljali v hotele in zdaj se kar že malo poznamo, vsak dan jih pridemo iskat," pripoveduje.
Med prostovoljci je kar nekaj upokojencev, a prevladujejo mladi. Med njimi je tudi 28-letna parašportnica Lena Gabršček. Kot kapetanka ženske reprezentance v odbojki sede blesti na odbojkarskem parketu, a tokrat je nepogrešljiva ob robu igrišča. "Tokrat pomagam ekipi, ki je zadolžena za medijske aktivnosti. To je res spektakel, ki ga nihče ne sme zamuditi. Vesela sem bila, ker so me povabili, ker sem bila že na prejšnjih prvenstvih," pravi.
Večina prostovoljcev je sicer že starih znancev. Čeprav je delo lahko naporno, se v Stožice vedno radi vračajo. "50 odstotkov je takih, ki se vrnejo, in potem na koncu dogodka smo ena velika družina, res se ujamejo," pravi vodja prostovoljcev Ivo Tomc.
"Dejansko se na koncu spletejo neke prijateljske vezi, ki potem ostanejo kar nekaj let. Smo se bili prav veseli, ker se z določenimi nismo videli osebno. Pisali smo si, ampak se nismo videli od leta 2019 in smo bili kar veseli drug drugega - aha, ti si tudi tukaj," opisuje prostovoljka Melita Šmid.
Veliko jim pomeni tudi, ko jih prepoznajo naši odbojkarski zvezdniki. "Me že prepoznajo in je še to toliko boljši občutek, ko te naši super odbojkarji prepoznajo, spregovorijo kako besedo s tabo," je zadovoljna Gabrščkova.
Na projektu svetovno prvenstvo dela približno 400 ljudi, od tega kar 105 prostovoljcev in brez njih - pravijo - organizacija tako pomembnega dogodka nikoli ne bi uspela.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.