Na koprskem okrožnem sodišču danes potekajo predobravnavni naroki za štiri soobtožence stečajnega upravitelja Braneta Goršeta v zadevi Hidro Koper. Prva je pred sodnika stopila vodja podjetja Ofis Polona Kuhar, ki je krivdo priznala. Kuharjevi je bila izrečena enotna kazen dveh let zapora, ki jo bo odslužila z delom v splošno korist. Poleg opravljanja 1460 ur dela v splošno korist bo morala Kuharjeva plačati še 20.000 evrov kazni, je ob razglasitvi sodbe naznanil sodnik Julijan Glavina.
Kuharjeva naj bi pomagala pri storitvi kaznivih dejanj zlorabe položaja in pranja denarja. S prenakazili z enega računa na drugega naj bi obtoženi na čelu z Goršetom oprali za skoraj 2,4 milijona evrov.
Kot je ob robu naroka medijem pojasnil zagovornik Kuharjeve Boštjan Penko, so že pred časom s tožilstvom sklenili sporazum o priznanju krivde, ki so ga na današnjem naroku tudi potrdili. Sodišče je pri izreku kazni sledilo kazni, ki jo je predlagalo tožilstvo.
Na predobravnavnih narokih, ki so potekali ločeno, sta danes nastopila še nekdanja stečajna upraviteljica in finančna svetovalka Stajka Skrbinšek ter podjetnik Rudolf Trček, medtem ko je narok za nepremičninskega posrednika Vlada Petka zaradi bolezni odpadel.
Skrbinškova je v skladu s sporazumom o priznanju krivde, ki ga je dosegla s tožilstvom, krivdo priznala, za pomoč pri zlorabi položaja in pranju denarja pa je bila tako kot Kuharjeva obsojena na dvoletno zaporno kazen, ki jo bo lahko odslužila z opravljanjem družbeno koristnega dela. Poleg tega bo morala plačati še 30.000 evrov kazni.
Trček pa na popoldanskem predobravnavnem naroku krivde ni priznal. Njegov zagovornik Jurij Klešnik je med drugim kot dokazno gradivo predlagal izvedensko mnenje grafologa, ki naj bi dokazovalo, da podpis na enem od spornih bančnih pooblastil ni Trčkov. Odvetnik je med drugim predlagal tudi poizvedbo na Abanki, vključno s pričanjem uslužbencev banke, ki sta navedena na omenjenem pooblastilu. Dodatno pričanje v zvezi z bančnimi pooblastili je predlagala tudi okrožna državna tožilka Barbara Milič Rožman.
V četrtek na vrsti še predobravnavni narok za Goršeta in njegovo soprogo Barbaro
Preiskava v zvezi s Hidro je sledila prijavi, ki jo je protikorupcijski komisiji poslal lastnik podjetja NB Nekretnine iz Banjaluke. To je marca 2008 za štiri milijone evrov kupilo Hidro v stečaju, stečajni upravitelj pa mu je prodal tudi parcelo na območju koprskega pristanišča, ki jo je imel Hidro le v uporabi. Zato se podjetje NB Nekretnine ni moglo vpisati v zemljiško knjigo.
Kriminalistična preiskava je razkrila tudi druge sumljive posle in finančne transakcije. V stečajnem postopku Hidra naj bi oškodovali več kot 20 stečajnih upnikov Hidra.
Gorše, ki je v priporu že vse od februarja, je bil aprila na prvostopenjskem sodišču zaradi zlorabe položaja pri vodenju stečajnega postopka HKS Sicure obsojen na štiri leta zaporne kazni. Sodba sicer še ni pravnomočna, saj se je Gorše na sodbo pritožil.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.