Prvi letošnji Sončev mrk je mimo, naslednjega pa bo mogoče opazovati 3. novembra, vendar le, če boste takrat v Afriki. Tokratni mrk je bil kolobarjast, poleg prebivalcev severne Avstralije pa so ga lahko opazovali še prebivalci na vzhodu Papue Nove Gvineje ter Salomonovega in Gilbertovega otočja.

Do Sončevega mrka pride, ko se Luna znajde med Zemljo in Soncem in ga prekrije. Kolobarjasti Sončev mrk pa se pojavi, kadar je Luna tako daleč od Zemlje, da ne prekrije vsega Sonca. Ob vrhuncu takega mrka je temna Lunina obla obdana z ozkim obročem svetlobe, ki ga številni poimenujejo kar prstan.
3. novembra letos bomo priča hibridnemu Sončevemu mrku. Pri hibridnem Sončevem mrku gre za popolni in kolobarjasti mrk hkrati. Z dela Zemlje je moč opazovati popolni, z drugega dela pa kolobarjasti Sončev mrk.
Sončevi mrki so redek nebesni pojav, a eden najbolj spektakularnih. Skozi vso zgodovino človeštva so jim namenjali veliko pozornost ter jih povezovali s številnimi miti in tradicijami. Po ljudskem verovanju naj bi Sončevi mrki napovedovali naravne katastrofe, nepredvidene dogodke in velike nesreče.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.