Slovenija

Šoltes o podražitvah: Obstaja tveganje, da bodo občani plačevali mnogo preveč

Ljubljana, 20. 12. 2012 12.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Računsko sodišče je opozorilo na tveganja pri izvajanju uredbe, ki s 1. januarjem 2013 dovoljuje neomejen dvig cen komunalnih storitev. Obstaja namreč možnost, da višje cene ne bodo temeljile na upravičenih stroških.

Odpadki
Odpadki FOTO: Thinkstock

Računsko sodišče vladi predlaga, da cene komunalnih storitev zamrzne, dokler ne bodo urejena odprta vprašanja. Cene komunalnih storitev so bile namreč več let omejene, zato je prišlo do nesorazmerja med stroški zagotavljanja obveznih gospodarskih javnih služb varstva okolja in po drugi strani prispevkov oz. plačil za njihove stroške. Občine so zato v večini primerov subvencionirale cene komunalnih storitev, je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal predsednik računskega sodišča Igor Šoltes.

Vlada pa je 15. novembra sprejela uredbo, ki občinskim službam dovoljuje prosto oblikovanje cen komunalnih storitev. V uredbi, ki bo začela veljati 1. januarja, so določeni postopki oblikovanja teh cen, vendar so predvsem prehodne določbe uredbe po oceni računskega sodišča pomanjkljive.

Kot opozarja sodišče, ni nujno, da bodo višje cene temeljile na upravičenih stroških izvajanja dejavnosti, predvsem zaradi napovedi občin in izvajalcev javnih služb o pomembnih povečanjih teh cen. "Lahko seveda govorimo tudi o visoki stopnji tveganja, da bodo uporabniki komunalnih storitev, torej občani, odslej plačevali mnogo preveč," je dejal Šoltes.

Obstaja tudi tveganje dodeljevanja nedovoljene državne pomoči izvajalcem javne službe, na katero bi lahko po pojasnilih Šoltesa pozneje opozorila tudi Evropska komisija. Sodišče opozarja tudi, da pristojno ministrstvo in občine nimajo zadostnih in usposobljenih kadrov za izvajanje nadzora nad izračuni cen gospodarske javne službe.

Šoltes zato pričakuje, da bodo razprave na občinskih svetih bolj politične kot strokovne. Z novo uredbo se ukinja obvezno soglasje pristojnega ministrstva in oblikovanje cen komunalnih storitev popolnoma prepušča občinam.

"Zato menimo, da je treba pred sprostitvijo cen v zakonu o varstvu okolja določiti ustrezen postopek nadzora nad cenami z vzpostavitvijo strokovnega regulatornega organa," je dejal in opozoril na razdrobljenost občin, ki se pozna tudi pri izvajanju gospodarskih javnih služb in posledično pri višini cen.

"Čim več je združenih, tem nižje so lahko cene," je povedal Šoltes. Izvajanje gospodarskih javnih služb je zaradi njihove organiziranosti v Sloveniji neučinkovito in lahko že samo po sebi ustvari previsoka nadomestila za izvajanje gospodarskih javnih služb, ki jih bodo na koncu morali plačevati uporabniki storitev.

"Vladi, DZ, občinam in izvajalcem gospodarskih javnih služb zato znova predlagamo, naj končno začnejo razmišljati o združevanju in racionalizaciji gospodarskih javnih služb, bodisi prostovoljno bodisi s prenosom največjih občinskih gospodarskih javnih služb na državno raven," je povedal Šoltes in pri tem poudaril predvsem tiste, ki se nanašajo na odlaganje, obdelavo odpadkov, oskrbo s pitno vodo ter odvajanje in čiščenje odpadnih voda.

Vrhovni državni revizor Samo Jereb je dejal, da odmrznitev cen na državni proračun neposredno ne bo vplivala. Analize, koliko občin bi lahko že s 1. januarjem zvišalo cene, nimajo. Čeprav so nekatere občine, npr. Ajdovščina, zvišanje že napovedale, se se bo to po oceni Jereba bolj jasno videlo šele 1. januarja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MICLA
21. 12. 2012 09.06
+1
ljudje sploh več ne soltirajmo odpadkov bolj kot smo dosledni in bolj ko se ljudje zavedajo da je to dobro za nas vse in komunalam olajšamo delo ta banda vedno bolj draži, jaz ne bom nič več soltiral in bom odvrgel odpadke kamor koli če mi bodo spet podražili komunalo.
tirolec
20. 12. 2012 19.31
+1
Obstaja tudi možnost, da bodo državljani vse pravice vzeli v svoje roke.....in znova ustanovili SDK, katero so zaradi "demokracije" ukinili, da vseskozi lažje kradejo.....in pustošijo celotno Slovenijo.....banda kradljiva.....
Dejan Zajebancije
20. 12. 2012 13.52
+3
če lahko država nadzira cene za uporabo cest in za uporabo električnega omrežja (omrežnina), zakaj ne more kontrolirat in nadzirat cen za uporabo kanalizacijskega omrežja in smeti? Tu je popoln monopol!!! Če damo to na EU sodišče bo država plačevala odškodnine!
mihabinic
20. 12. 2012 13.07
+11
To pa je zato ker nimajo konkurence. Takoj ko bi se pojavila konkurecna bi cene padle za 30% ali več navzdol in ne gor. Sedaj pa lepo izplačujejo razne zneske raličnim parazitam, če pa slučajno zmanjka denarja pa ceno popravijo. Če imaš monopol zakaj pa bi se trudil in iskal prihranke saj na koncu tako ali tako mi plačamo to šlamastiko. Ko sem jaz zadnjič vprašal komunalo za pojasnilo zakaj mi nekaj zaračunajo je bil njihov odgovor, če mi kaj ne paše pa naj odpovem priključek za vodo.
Jeanus1
20. 12. 2012 13.12
+12
Edino, kar znajo je nabijanje cen do onemoglosti, da se potem lahko mastijo po mili volji, obenem pa si kujejo dobičke. Človeku je kar slabo od teh manipulatorjev! Poleg tega pa ni nikogar, ki bi jim stopil na rep.
Tom Jones 1
20. 12. 2012 12.52
+15
To še bo veselo, ko bodo začele prihajati položnice.....nekatere občine bodo dvignile cene komunalnih storitev kolko se bo dalo.....tako kot so položnice napisane itak 90% ljudi ne ve da plačuje veliko preveč....in kaj plačujejo...