Prodaji Mercatorja hrvaškemu Agrokorju nasprotujejo tudi v stranki Solidarnost, ki je sicer še v nastajanju. Člani stranke so s prvopodpisanim Markom Golobom, nekdanjim članom uprave Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS, danes na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) vložili prijavo suma koruptivnih dejanj v zvezi s prodajo Mercatorja.
Golob je opozoril, da je Agrokor neprimerno bolj zadolžen kot Mercator, saj je skoraj celotno premoženja Agrokorja dvakrat zastavljeno. "In vendar so njihove banke, tudi domače, mirno prestrukturirale finančne obveznosti Agrokorja. Zakaj se to ni zgodilo pri nas?" Golob je prepričan, da je bila s tempiranjem in načinom prodajnega postopka, ki sta ga v največji meri spodbudili državni banki NKBM in NLB, delničarjem teh bank, predvsem državi, povzročena občutna finančna škoda.
Ključno se mu zdi, da se prodaja Mercator podjetju, ki nima ustrezne finančne trdnosti, s čimer se Mercator izpostavlja velikemu tveganju. "Agrokor ima resne težave s poslovanjem doma, z vstopom v EU pa bo imel še večje, ker bo padla carinska zaščita hrvaškega trga, glavni izvozni trg Bosna in Hercegovina pa bo uvedel carine."
Za Solidarnost je zato pereče vprašanje, da ob neustreznih pogodbenih kaznih Agrokor v prodajnih postopkih, tudi če do prodaje ne pride, ne izgubi praktično ničesar, škoda za Mercator pa bo po njihovem prepričanju velikanska.
Oškodovanje NKBM in NLB
Po mnenju Goloba način prodaje Mercatorja pomeni oškodovanje delničarjev bank NKBM in NLB ter države kot največjega delničarja.
Golob je opozoril, da je bil nakup delnic Mercatorja s strani NKBM leta 2010 poslovno nerazumen ali celo premišljeno škodljiv ukrep. Nakup delnic namreč po njegovi oceni zaostruje že tako akuten problem kapitalske ustreznosti banke, posredno v pogojih kreditnega krča zmanjšuje obseg kreditov gospodarstvu in neposredno ogroža poslovanje banke.
Kot poudarjajo v Solidarnosti, je škodljivo odločitev uprave banke, ki so jo takrat sestavljali Matjaž Kovačič, Andrej Plos in Manja Skernišak, potrdil tudi nadzorni svet banke. Tega so sestavljali Danilo Toplak, Franc Škufca, Dušan Jovanovič, Aleš Krisper, Alenka Bratušek, Janez Košak, Anton Guzej, Andrej Svetina in Ivan Vizjak.
Adria Bank je kreditirala Agrokor
"Druga zgodba, ki nas napeljuje, da nekaj ni v redu s prodajo, je dejstvo, da je Adria Bank, ki je v 52-odstotni lasti NKBM in 23-odstotni lasti NLB, prek vseh normalnih kreditov kreditirala Agrokor," izpostavlja Golob.
Golob poudarja, da gre za majhno banko s približno 33 milijoni kapitala. Bančno pravilo je, da naj nezavarovani krediti ne presegajo četrtine kapitala banke, kar bi bilo med sedem in osem milijonov evrov. V tistem času pa je dala banka Agrokoru posojila v višini več kot 27 milijonov evrov, zavarovanih samo z menico, je dejal Golob.
'Poslovanje NKBM ni ogroženo'
V Novi Kreditni banki Maribor (NKBM) so v odzivu na navedbe Solidarnosti in besede Marka Goloba zapisali, da ne drži navedba, da je zaradi nakupa delnic Mercatorja ogroženo poslovanje NKBM in da se zmanjšuje obseg kreditiranja. "NKBM je kapitalsko ustrezna, likvidna, solventna in varna banka. Njeno poslovanje ni ogroženo ne zaradi nakupa delnic družbe Mercator ne zaradi katere druge poslovne odločitve."
Ob tem v banki zagotavljajo, da kreditiranje gospodarstva poteka skladno s poslovno politiko banke in politiko upravljanja s tveganji, po kateri kakovostni projekti z ustreznim zavarovanjem lahko pridobijo vire financiranja.
Adria Bank deluje v okviru zakonsko dovoljenih limitov, v skladu z avstrijsko bančno zakonodajo, so še zapisali v NKBM in dodali, da revizorski pregledi poslovanja Adria Bank niso odkrili nobenih nepravilnosti.
Glede nepravilnosti v poslovanju v času nekdanje uprave NKBM so revizijski pregledi pokazali določene nepravilnosti, na podlagi katerih je banka sprožila pravne postopke za zaščito interesov banke, še dodajajo v NKBM.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.