Sojenje nekdanjima vodilnima v NKBM Matjažu Kovačiču in Manji Skernišak bo potekalo za zaprtimi vrati. To je namreč od sodišča zahtevala banka sama, sodnica Melita Puhr pa je ob tem dejala, da se zaveda, da bo odločitev sprožila negativen odziv javnosti. Takšno odločitev je sprejela, ker bo skozi ves postopek v obravnavi tematika, ki v skladu z zakonom velja za bančno tajnost.
Čeprav je NKBM julija več milijonskih tožb zoper še nekaj odgovornih vložila tudi na delovno sodišče, sta bili glavni tarči današnjega začetka postopka nekdanja vodilna v banki, ki ju NKBM toži zaradi opustitve dolžnega ravnanja pri odobritvi petih konkretnih kreditov, ki jih je Kovačičeva uprava dvema gradbenima podjetjema, Stavbarju Gradnje in Gradisu Celje, ter trem finančnim holdingom, Pom Investu, Celjski borzni hiši in Centru Naložbe, odobrila v obdobju petih let.
Skernišakove danes na sodišče ni bilo, saj po besedah njenega odvetnika Valterja Bogataja še vedno okreva po prometni nesreči izpred več kot leta dni. Kovačič je pred začetkom obravnave povedal, da se ne čuti odgovornega, saj ga dolžijo tega, da naj bi drugim dopuščal kršenje internih predpisov, ki jih niso kršili, ter da naj bi krediti postali slabi pri odločitvah, pri katerih ni sodeloval. Po njegovem pa obstaja še kup drugih zadržkov, zaradi katerih je tožba že v osnovi nesmiselna.
Odločitev sodišča, da sojenje zapre za javnost, se mu zdi dvolična, zlasti s strani banke, saj je sodišče moralo slediti njenemu predlogu. "Na eni strani se skozi medije povzroča medijska gonja in širijo polresnice, ko pa bi v javnosti lahko pojasnili nekatere zadeve, pa zadevo zaprejo za javnost," je dejal nekdanji prvi mož NKBM.
Na vprašanje, kdo je potem po njegovem odgovoren za aktualno stanje banke z vrsto slabih kreditov, ki so nastali v času njegovega vodenja, je odvrnil, da ima glede tega svoje mnenje, ki pa ga doslej nihče ni želel slišati. Izračunana luknja je po njegovem mnenju skoraj neverjetna, vprašal pa se je tudi, po kakšnih diskontih so na DUTB prenesli še delujoča podjetja, ki brez vsakega dneva zamude plačujejo obresti in glavnice.
Kovačiča zanima tudi, zakaj je bilo treba najprej državne banke navrtati z velikimi luknjami, danes pa premoženje prenašati k nekomu, ki bo to prodajal na tak ali drugačen način, pri tem prejemal visoke plačo, davkoplačevalci bodo pa vse to morali plačati.
Napovedane še nove tožbe
Sicer pa to verjetno ne bo edina tožba, saj je prvi mož NKBM Aleš Hauc za februar napovedal še drugi in s tem zadnji sveženj tožb. Hkrati še vedno poteka preiskava Nacionalnega preiskovalnega urada, ki naj bi v kratkem podal tudi kazenske ovadbe proti Kovačiču, Skernišakovi, nekdanjemu prvemu nadzorniku Dušanu Jovanoviču ter še nekaterim. Gre za sume zlorabe položaja in pravic in pranja denarja v zvezi s spornimi posli na Hrvaškem, to pa je povezano tudi s hišnimi preiskavami poleti 2012.
V NKBM pravijo, da so tožbe pravno dobro utemeljene in verjamejo v kakovostno delo sodišč ter drugih pristojnih organov. Pravijo, da banka glede tožb in pravnih postopkov, ki potekajo, ne more razkrivati podrobnosti saj ščiti interese banke, prav tako pa mora spoštovati zaupnost glede osebnih podatkov.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.