Na obravnavi zoper nekdanjega predsednika uprave Primorja Dušana Črnigoja, ki ga obtožnica bremeni storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja in pridobitve protipravnih premoženjskih koristi z nakupom delnic Stavbenika leta 2001, je danes pričal sodni izvedenec za področje računovodstva, knjigovodstva in ocenjevanja podjetij Branko Majer.
V svojem mnenju o prodaji delnic Stavbenika prek borznoposredniške hiše Vital vodilnim delavcem Primorja ugotavlja, da je bila pri prodaji delnic uporabljena poštena tržna cena. Ta se je maja 2001 gibala med 1790 in 2189 tolarjev, Primorje pa je paket 95.305 delnic Stavbenika prodalo po 1825 tolarjev.
Povedal je, da je treba razlikovati med različnimi cenami delnic. Tržne cene Stavbenikovih delnic se sploh ni dalo izračunati, saj to podjetje nikoli ni kotiralo na borzi. Menjalna cena delnic Stavbenika za delnice Primorja po pripojitvi koprske družbe pa ni bila odvisna le od ponudbe in povpraševanja, pač pa predvsem od revizijskih poročil. Prav tako je bilo treba upoštevati, ali se je prodajal večinski ali manjšinski odstotek lastništva, saj je pri manjšinskem deležu cena delnic nižja.
Sodni cenilec je v odgovorih na vprašanja tožilke Damjane Bandelj pojasnil še, da je bilo za Primorje ob pripojitvi Stavbenika popolnoma vseeno, ali je imelo 53- ali 81-odstotni delež. Če je Primorje potrebovalo likvidnostna sredstva, je lahko prodalo 95.305 delnic oz. 28,1 odstotka lastništva Stavbenika. O razlogih za prodajo Majer ni želel govoriti, po ekonomski logiki pa po njegovem mnenju ni prišlo do oškodovanja.
Prav tako ni želel govoriti o zapisih na posameznih računovodskih karticah, kjer je lahko po njegovem mnenju prišlo tudi do napak, pač pa je treba na celoten posel gledati prek pogodb. "V sodni dvorani sem povedal, da je šlo tu za dvojni posel – na eni strani kupoprodajni posel z delnicami Stavbenika, ki je bil vsaj po mojem mnenju izvršen po tržnih vrednostih, v drugem primeru pa gre za menjalno razmerje v postopku pripojitve podjetja," je po zaključku naroka povedal Majer.
"Načeloma ni bil nihče oškodovan, ob morebitni odločitvi sodišča pa bi moral izvesti podroben vpogled, da bi se ugotovilo, kdo je bil sploh oškodovan. Vendar je najprej potrebno ugotoviti škodni dogodek, šele nato lahko sklepam tudi o tem," je dodal.
Sojenje Črnigoju se bo nadaljevalo 21. maja, ko bo pred sodnika Gorana Klavoro stopilo predvidoma še 25 prič.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.