Nekdanji predsednik uprave Vzajemne Marko Jaklič danes ni prišel na ljubljansko okrožno sodišče, kjer bi morali opraviti predobravnavni narok zaradi domnevnega polmilijonskega oškodovanja Vzajemne pri poslih z družbo S&T Slovenija in prelivanja sredstev v nepremičnine na Hrvaškem. Sodišče mu vabila ni vročilo.
Sodnica Andreja Sedej Grčar je zato že razpisala nov predobravnavni narok in napovedala, da bo poskrbela, da bo vabilo vročeno. "To je kazenski postopek, zagotovila bom Jakličevo navzočnost na podlagi pooblastil, ki mi jih daje zakon," je dejala.
Jakličev odvetnik Boštjan Penko sicer ne ve, kje je Jaklič, kolikor mu je znano, dela na projektih v tujini. Penko tudi ni seznanjen s tem, ali je Jaklič dobil obvestilo o vabilu.
Tožilstvo Jakliču očita storitev kaznivih dejanj zlorabe položaja in pranja denarja. Jakliču bi lahko poleg zaporne kazni - največ lahko dobi tri leta zapora - naložili tudi plačilo 33.500 evrov denarne kazni, njegovo podjetje M-Kontakt iz Zagreba pa bi moralo poravnati več kot milijon evrov povzročene škode.
Po dolgoletni preiskavi, v kateri so preiskovalci zasegli vrsto obremenilnih dokazov in zaslišali vpletene, so ugotovili, da je Jaklič kot prvi mož Vzajemne preplačal naročene storitve pri S&T Slovenija, od njih pa v zameno dobil več kot 550.000 evrov. Vse se je začelo leta 2004, ko je Vzajemna pod vodstvom Jakliča s S&T Slovenija sklenila krovno pogodbo in pri njem naročila vzpostavitev lastnega informacijskega sistema.
Denar je potoval prek več povezanih podjetij S&T Slovenija v tujini in pozneje na podlagi domnevno fiktivnih svetovalnih pogodb končal na računu Jakličevega hrvaškega podjetja M-Kontakt. To naj bi bilo po oceni preiskovalcev ustanovljeno z izključnim namenom pranja denarja Vzajemne, ki ga je nato prelilo v nepremičnine na Korčuli.
Pri kaznivih dejanjih naj bi sodeloval tudi nekdanji član uprave Vzajemne Franc Henigman, ki naj bi kasneje od Jakliča v obliki posojila prejel 200.000 evrov. Pri oškodovanju Vzajemne in pranju denarja naj bi jima pomembno pomagala takratna vodilna moža S&T Slovenija Klavdij Godnič, ki danes vodi Telekomovo podjetje Soline, in Sašo Berger.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.