Upravno sodišče v Novi Gorici je odločilo, da se tožbi ugodi in zoper to odločitev ni pritožbe. Policija mora tako Darka Muženiča zaposliti nazaj na mesto direktorja NPU in mu v 15 dneh plačati tudi stroške postopka.
Muženičev odvetnik Uroš Leben je za Večer pojasnil, da odločitev sodišča pomeni, "da je še vedno veljavna njegova pogodba o zaposlitvi na omejeno delovno mesto". Meni, da bi moralo notranje ministrstvo oz. policija Muženiča v nekaj dneh pozvati nazaj v službo na delovno mesto šefa NPU.
"V primeru, da tega MNZ oziroma policija ne bo storila, bomo morali počakati na odločitev delovnega in socialnega sodišča, kjer je Darko Muženič vložil tožbo zoper ministrstvo oz. policijo zaradi nezakonite odpovedi," še dodaja odvetnik.
Notranji minister Aleš Hojs je odločitev sodišče komentiral na današnji seji DZ, ko ga je po tem povprašal poslanec Nik Prebil (LMŠ). "Do tega trenutka jaz nisem obveščen, da bi bilo karkoli s tem postopkom narobe. V kolikor je sodišče izdalo nek sklep ali sodbo, ki je, kot pravite vi, Muženiča vrnilo na staro delovno mesto, je potrebno najprej videti, kaj je v tem postopku oz. sklepu sodišče piše," je dejal.
Napovedal je, da bodo odločitev sodišča preučili in nato "dali neke relevantne odgovore". "Težko komentiram nekaj, česar ne poznam. Tudi težko komentiram nekaj, kar je napisal en ali pa drug spletni portal, seveda, eden od tistih, ki ima velik interes, da se na NPU ne zgodi nič ali pa da ostane vse tako, kot je bilo. Torej da se po 10 letih tega delovanja najzahtevnejša kazniva dejanja ne preiskujejo ali pa niso preiskana," je še povedal.
Hojs namreč ocenjuje, da NPU v "nekajletni zgodovini pod različnimi direktorji ni bil prav uspešen". Zato načrtujejo reorganizacijo urada. "Glede na to, da je bilo že kar nekaj predlogov, da je treba bolj jasno opredeliti funkcijo oz. status tega NPU znotraj zakona o organiziranosti in delu policije, bomo v smislu spremembe tega zakona, ki ga načrtujemo nekje do konca tega leta, pristopili tudi k temu, da to organizacijsko enoto bolj ustrezno umestimo v samo delovanje policije," je napovedal.
Iz policije pa so za oddajo 24ur sporočili, da te sodbe še niso prejeli in je zato ne morejo komentirati. Dodali so še, da sodbe sodišč spoštujejo.
Spomnimo
V. d. generalnega direktorja policije Anton Travner je Muženiča 6. maja razrešil s položaja direktorja NPU, za v. d. direktorja pa imenoval Igorja Lambergerja. Po vsem tem času so do danes zamenjali kar štiri direktorje NPU. Prejšnji teden so na to mesto postavili izbranko Janeza Janše in prijateljico Roka Snežiča Petro Grah Lazar, a tudi njo zaradi popolne neizkušenosti na mesto vršilke dolžnosti. Ta pa bo očitno morala pospraviti pisarno in jo vrniti Darku Muženiču.
Ob njegovi razrešitvi so na policiji navedli, da lahko generalni direktor policije na podlagi zakona o organiziranosti in delu v policiji in zakona o javnih uslužbencih direktorja NPU razreši s položaja v enem letu od nastopa funkcije ali od imenovanja uradnika na položaj, ne glede na razloge, ki so našteti v tem zakonu.
Muženič je temu oporekal in odločitev izpodbijal na upravnem sodišču. Sodišče mu je pritrdilo, saj je bil zanj nepravilno uporabljen postopek nekrivdne razrešitve po zakonu o javnih uslužbencih. Slednji naj bi namreč veljal za politične uradnike, kar pa da direktor NPU ni, kar smo vseskozi tudi poročali.
Z razrešitvijo Darka Muženiča in vodstva NPU je vlada Janeza Janše začela pohod na to inštitucijo in tudi v tem primeru napačno razlagala zakonodajo o razrešitvah uradnikov. To pa ima lahko daljnosežne posledice za druge kadrovske odločitve vlade Janeza Janše.
KOMENTARJI (1067)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.