Ljubljanski policisti so danes popoldne odvzeli prostost 35-letnemu Ljubljančanu, ki je do smrti povozil 19-letni dekleti in pobegnil s kraja nesreče. Čaka ga zaslišanje pri preiskovalnem sodniku.
Sistem je zbolel in ga je treba pozdraviti!
Direktor Zavoda Varna pot Robert Štaba je opozoril na problem nenadnega poslabšanja stanja varnosti na naših cestah. "Poiskati je treba razlog za to in čim prej ukrepati," opozarja Štaba, zato od vlade pričakuje in zahteva, da nemudoma preveri vzroke za nastanek trenutnega stanja ter vzpostavi stabilen in dolgoročno naravnan sistem, da začne operacionalizacijo Nacionalnega programa varnosti cestnega prometa v Sloveniji, preveri učinkovitost zakonodaje za najhujše kršitve in kršitelje, podpre učinkovite programe in projekte, ki imajo evalvirane učinke, vzpostavi osebno odgovornost nosilcev funkcij v sistemu, odpravi koruptivna dejanja v ministrstvih, agencijah in pooblaščenih organizacijah ter sklene politični kompromis, da prometna varnost ni del političnih interesov. Če so zadeve lahko primerno uredili v drugih evropskih državah, potem bi jih lahko tudi v Sloveniji, opozarja Štaba.
Na tiskovni konferenci, ki so jo organizirali, da se javnost seznani s problematiko poslabšanja prometne varnosti, so poudarili, da je prometna varnost odgovornost vseh, kar je zapisano v ustavah in zakonih mnogo evropskih držav, v Sloveniji pa ne. Prepričan je, da Slovenija zmore sprejeti takšne ukrepe in zakone, s katerimi bomo dobili učinkovit sistem varnosti cestnega prometa. "Imamo znanje, tudi odgovornost, imamo dober model iz tujine, ki se je izkazal za zelo učinkovit," poudarja Štaba.
Podatki o smrtnih žrtvah na naših cestah od leta 2010 do 2013 za obdobje od 1. januarja do 5. maja so: leta 2010 38 smrtnih žrtev, leta 2011 47 smrtnih žrtev, leta 2012 23 žrtev in letos že 35 žrtev. Štaba te črne številke komentira z besedam: "Alarm bi se moral oglasiti že pri 25 žrtvah, ne šele pri 35." Zato od vlade in resornega ministrstva pričakuje hitre in učinkovite ukrepe.
Glavni razlog, da se je ponedeljkova tragična nesreča (in njej podobne) sploh zgodila, v Zavodu Varna pot vidijo v poslabšanju zakonodaje s področja prometne varnosti. Imeli smo boljšo zakonodajo, pa smo jo spreminjali brez pravih analiz in na osnovi nestrokovnih rešitev, poudarja Štaba. "Drugačnega občutka ob sprejetju milejše zakonodaje nisem imel, kot da gre za populizem," je bil kritičen Štaba, ki se zaveda, da strožja zakonodaja in dvig kazni za cestne prekrške nista tista tema, ki bi bila politično zanimiva.
Kot je Štaba ponazoril, za takšne, ki so kar sedem let sprijaznjeno spremljali podatke, da je Slovenija glede prometne varnosti na samem repu lestvice evropskih držav, ni druge rešitve za streznitev kot grožnje in sankcije. Drugače je z mlajšimi generacijami, pri katerih se da veliko narediti na področju vzgoje in preventive, tako v vrtcih, šolah, avtošolah.
Štaba izpostavlja tudi problem korupcije v avtošolah, na tehničnih pregledih in centrih za opravljanje tečaja varne vožnje. Še vedno se prevečkrat dogaja, da se pod mizo delijo potrdila, kar pa je treba izkoreniniti, opozarja Štaba in dodaja: "Mi nimamo vrednot!"
Štaba še opozarja, da je bila ukinitev nekaterih ukrepov, ki bi policiji omogočali, da nevarne voznike in večkratne kršitelje umaknejo z naših cest, velik korak v napačno smer. Kot poroča Dnevnik, so policisti junija in julija lani zasegli 320 in 328 vozil, medtem ko so jih v naslednjih treh mesecih le še 27, 35 in 43. Na ravni celotnega lanskega leta pa se je pokazalo, da se je za kar 14,4 odstotka povečal delež vinjenih povzročiteljev smrtnih prometnih nesreč, medtem ko so po drugi strani policisti pridržali kar 60 odstotkov manj voznikov in zasegli kar 35 odstotkov manj vozil najhujšim prekrškarjem.
Policist: Za takšne brezvestneže zaleže le zapor
Poznamo črne točke na naših cestah, vemo za nevarne odseke, tam bi morala policija ukrepati, opozarja Štaba.
A da zakon policistom zavezuje roke in jim ne omogoča, da bi večkratne nevarne prekrškarje spravili z naših cest, opozarja tudi upokojeni dolgoletni prometni policist, ki je izrazil zgroženost ob dejstvu, da je 35-letnik še vedno na prostosti, zgrožen. "Problem je, da ga policisti ne morejo pridržati, dokler jim tega ne bo omogočal zakon, in tu je treba nekaj spremeniti," opozarja policist in dodaja, da za takšne brezvestneže in objestne voznike, kot je bil povzročitelj, nobena kazen ne zaleže, le zapor.
Izjavo je dal dopoldne, torej preden so 35-letniku odvzeli prostost.
Ministrstvo bo preučilo posledice spreminjan zakonodaje
Na ministrstvu za infrastrukturo in promet, ki je nosilec zakona o pravilih cestnega prometa, obžalujejo krvavi davek, ki ga je zaradi objestnosti in vinjenosti voznika terjala nedavna prometna nesreča v Ljubljani, hkrati pa napovedujejo ustanovitev medresorske skupine, ki bo preučila posledice spreminjanja zakonodaje. "Dosedanje spremembe zakonodaje so ves čas sledile cilju povečanja prometne varnosti. Statistika nesreč je pomemben pokazatelj, ali so ukrepi za izboljšanje prometne varnosti optimalno učinkoviti, hkrati pa nas usmerjajo k morebitnim nadaljnjim izboljšavam in spremembam prometne zakonodaje. Medresorska delovna skupina bo pod okriljem našega ministrstva temeljito proučila posledice zadnjih spreminjanj zakonodaje ter glede na ugotovitve nato vladi v sprejetje predlagala nove ukrepe za povečanje prometne varnosti in določanja višine sankcij konkretnih prometnih prekrškov."
Na ministrstvu še odgovarjajo, da se z novelo zakona za najhujše prometne prekrške višina glob ni spreminjala. "Višine glob in sankcije za prometne prekrške zagotovo vplivajo na prometno varnost, vendar pa so k znatnemu izboljšanju prometne varnosti na slovenskih cestah v zadnjih letih pomembno prispevali še nekateri drugi dejavniki, kot so ustreznejša cestna infrastruktura, dograditev avtocestnega križa in preusmeritev prometa na avtoceste, varnejša vozila z vgrajeno opremo za večjo varnost ter nenazadnje številne aktivnosti vladnih organov in nevladnih organizacij za izboljšanje prometne kulture oziroma dvig zavedanja, da smo vsi udeleženci cestnega prometa družbeno odgovorni za prometno varnost."
KOMENTARJI (466)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.