Potem ko so se najprej pojavile informacije, da ameriška Agencija za nacionalno varnost (NSA) zbira podatke o telefonskih klicih več milijonov Američanov, so mediji objavili nove podatke o ameriškem programu PRISM, preko katerega sta FBI in NSA več let sledila in vohunila za uporabniki vodilnih internetnih družb.
The Guardian in Washington Post sta objavila tajni dokument programa, iz katerega je razvidno, da sta FBI in NSA s sledenjem in prisluškovanjem na internetu zbirala podatke uporabnikov Microsofta že leta 2007. Čez čas pa se je število družb, katerih uporabnike so spremljali, razširilo še na Yahoo, Google, YouTube, Skype in druge, konec leta 2012 pa tudi na Apple.
Washington Post trdi, da je dokumente o programu in drugi material dobil od obveščevalca, ki je želel razkriti to, kar ima za grobo kršitev zasebnosti. Najbolj skrb vzbujajoč je podatek, da ima NSA neposreden dostop do strežnikov omenjenih tehnoloških podjetij, preko katerih lahko spremlja komunikacijo uporabnikov v živo, dostopne pa so jim tudi vse starejše informacije, kot so prejeti in poslani elektronski naslovi, zapisi pogovorov in številne druge osebne informacije.
Sicer pa lahko tehnološka podjetja osebne podatke uporabnikov predajo le v primeru, če jim to naloži sodišče, vendar do zdaj ni nihče vedel, da ima NSA dostop do strežnikov družb, katerih komunikacijske usluge uporablja na stotine milijonov uporabnikov.
Po objavi te novice je večina družb, kot so Apple, Microsoft in Google, zanikala informacije o sodelovanju s programom PRISM. Omenile so tudi, da vladi in varnostnim agencijam ne omogočajo neposrednega dostopa do njihovih strežnikov ter da omogočajo dostop do podatkov o svojih uporabnikov izključno in samo na podlagi naloga sodišča.
CNN poroča, da je tiskovni predstavnik Appla povedal, da njihova družba nikoli ni slišala za program PRISM, podobno pa pravijo tudi v drugih družbah.
Obama: Ne prisluškujemo vašim telefonskim pogovorom
Na afero se je odzval tudi ameriški predsednik Barack Obama. Obama je dejal, da programi nadzora NSA pomagajo preprečiti teroristične napade.
"Zmerni posegi v pravico do zasebnosti, ki so povezani s pridobivanjem podatkov o telefonskih klicih brez njihove vsebine so vredni rezultata," je dejal Obama in zagotovil, da nihče ne prisluškuje telefonskim klicem.
Predsednik ZDA pravi, da obveščevalci gledajo le telefonske številke in trajanje klica. Ne iščejo pa imen in ne gledajo vsebine, ampak se prebijajo skozi te podatke, ki lahko privedejo do določenih sledi, ki lahko oblastem pomagajo preprečiti teroristične naklepe. "Program ni tajen ampak zaupen in člani kongresa so s tem seznanjeni," je zagotovil Obama.
Glavni cilj: zbiranje informacij o osebah, ki so zunaj meja ZDA
Včeraj se je oglasil tudi direktor ameriške Nacionalne obveščevalne službe James Clapper, ki trdi, da je v informacijah, ki so jih objavili mediji, veliko netočnosti, ni pa komentiral informacij, da imajo dostop do strežnikov največjih družb. Povedal je še, da preko nadzornega programa, ki ga je odobril tudi kongres, ne morejo namerno slediti Američanom ali drugim ljudem, ki so v ZDA, ter da je glavni cilj zbiranje obveščevalnih informacij o osebah, ki so zunaj meja ZDA.
Seveda ni pozabil dodati, da informacije zbirajo, da lahko ZDA zaščitijo pred številnimi grožnjami in terorizmom, ter da objava tajnih informacij o tem ''pomembnem in popolnoma legalnem programu'' predstavlja grožnjo za varnost Američanov.
Business Insider je poudaril, kako se je še pred desetimi dnevi, torej nedolgo pred izbruhom teh informacij, eden od vodij NSA Keith Alexander pohvalil, da je prav njihova agencija edina, ki ne vohuni za Američani, kar se je zdaj pokazalo za veliko laž ene od najpomembnejših oseb NSA.
Po objavi vseh teh informacij se je oglasil tudi nekdanji zaposleni v NSA Kirk Wiebe, ki je več let opozarjal na to, da NSA ogroža zasebnost Američanov. ''Uresničili so se naši največji strahovi,'' je dejal.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.