SSk nima svojega predstavnika niti v deželnem svetu niti v italijanskem parlamentu, zato je po Berdonovih besedah SSk predvsem izraz ideala in živi le, če živi ideal. Ta ideal je predvsem občutek pripadnosti in zvestobe slovenskemu narodu, je dejal Berdon in dodal, da je zamejskim Slovencem ta občutek vedno pomenil več kot katerakoli ideologija. Kot je še dejal, je politično udejstvovanje Slovencev v Italiji pomembno, saj imajo Slovenci kot politična skupnost pravico, da svoje želje in zahteve suvereno izoblikujejo. Slavnostni govornik je še dejal, da se SSk zavzema predvsem za dobrobit Slovencev v Italiji, za njihove jezikovne pravice, saj je prav jezik tisto, kar Slovence ločuje od italijanske večine.
Berdon je kot prihodnje naloge SSk navedel "dosledno, zavzeto in ponosno izpričevanje slovenstva, uveljavljanje jezikovnih pravic, ki so neodtujljive in neminljive". "Slovenska skupnost naj bo v naslednjih 25 letih skupni dom zamejcev, naša manjšina pa naj bo pokončna in suverena, naj v našem prostoru zavladajo prijateljstvo, sodelovanje in enakopravnost med narodi," je sklenil Berdon.
Med drugim so se slovesnosti v Gorici udeležili tudi minister za okolje in prostor Andrej Umek, slovenski konzul v Trstu Miha Vilar, predstavnik koroških Slovencev iz Avstrije Andrej Vatovnik, državni sekretar za Slovence po svetu Zorko Pelikani in podžupan goriške občine Giorgio Noselli.