V Vojašnici slovenskih pomorščakov v Ankaranu je danes potekal slovesen postroj vojakov, ki bodo na krovu slovenske vojaške ladje Triglav kmalu odpluli proti Siciliji. Kot so nam pojasnili predstavniki Slovenske vojske, naj bi 41 članov kontingenta iz Kopra odplulo jutri zvečer oziroma okoli 22. ure.
Slovenski kontingent poleg posadke večnamenske ladje Triglav 11 sestavljajo še dva pripadnika vojaške policije, dva pripadnika medicinske oskrbe in trije pripadniki nacionalnega podpornega elementa, ki bodo logistično skrbeli za kontingent. Slednji bodo nameščeni v pomorski bazi v kraju Augusta na vzhodu Sicilije, od koder bo delovala tudi ladja Triglav. Slovenska vojska bo imela tudi častnika za povezavo na vojaški ladji italijanske mornarice.
Na krov lahko sprejmejo okoli 80 ljudi
Načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor Dobran Božič je pred dnevi spomnil, da je Slovenija za zdaj edina država, ki Italiji pri reševanju problematike beguncev pomaga tudi materialno, torej z ladjo. "Če smo v istem bazenu, mislim, da moramo skupaj tudi plavati, ne pa se držati roba bazena in samo opazovati druge, ki to rešujejo in plavajo," je poudaril.
V okviru operacije bodo izvajali nadzor nad dodeljenim prostorom, spremljali prihajajoča plovila in v primeru ogroženosti kakšne ladje ljudem na krovu tudi pomagali. "Če so v sili, jih bomo sprejeli na krov, jim nudili prvo pomoč in jih nato naprej predajali v obravnavo italijanskim oblastem," je postopke opisal poveljnik kontingenta Andrej Pečar. Na krov Triglava lahko sprejmejo okoli 80 ljudi, v nujnih primerih pa tudi več. Pri tem je meja po besedah Pečarja ta, "da rešiš čim več življenj".
Ta teden Italijani rešili že več kot 1200 migrantov
Italijanska mornarica je včeraj sporočila, da so od začetka tedna na morju rešili že več kot 1200 migrantov. V zadnjih dneh se je število poskusov prihodov migrantov v Italijo povečalo, čeprav se število prečkanj Sredozemlja s čolni v zimskem času običajno zmanjša.
Eden od razlogov za trenutno povečanje števila beguncev so po njihovih besedah tudi zboljšane vremenske razmere, ki so spodbudile nadpovprečno število plovil, prepolnih migrantov, da izplujejo iz severne Afrike. Italijanske patruljne ladje so prestregle skupno 1233 ljudi, od tega 65 otrok in 118 žensk. Večino so poslali na otok Lampedusa.
Italija je poleg morskega poostrila tudi zračni nadzor nad Sredozemljem, odkar je 3. oktobra v brodolomu ladje blizu Lampeduse umrlo 366 ljudi. Po navedbah mornarice je bilo rešenih že več kot 5000 ljudi, odkar so začeli operacijo Mare Nostrum oziroma Naše morje. V ponedeljek je italijanska zunanja ministrica Emma Bonino dejala, da bo Mare Nostrum financiran samo še do konca leta, zato je ponovno pozvala Evropsko unijo, naj odobri misijo morske straže, ki bi lahko prevzela naloge Mare Nostruma.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.