Zakorakali smo v enega najbolj norčavih vikendov v letu. Po vsej Sloveniji se bo ta konec tedna zvrstila vrsta pustnih prireditev, ko bodo po ulicah zakorakale pustne maske.
Pustovanje ima svoj izvor v predkrščanski dobi in je povezano s kultom prednikov in čaranjem rodovitnosti. Rimljani so se ob nekaterih priložnostih šemili v sredozimskem in predpomladnem času. Kljub nasprotovanju Cerkve so se zabave s šemljenjem nadaljevale. Pod vplivom italijanskih karnevalov pa so se v renesansi prenesle na čas pred 40-dnevnim postom.
Na slovenskem podeželju so se skozi stoletja izoblikovali različni šemski liki, kot so kurenti na Ptujskem in Dravskem polju, v Halozah in Slovenskih goricah, lavfarji v Cerknem, škoromati na območju Brkinov, mačkare v dobrepoljski dolini na Dolenjskem ali pustovi v Drežnici in okolici, je zapisano v knjigi Sto srečanj z dediščino na Slovenskem.
Med vožnjo maske ne smete nositi!
Policija opozarja voznike, da med vožnjo v cestnem prometu ne smejo nositi pustnih mask. Za neupoštevanje te določbe je predpisana globa 120 evrov. Na policiji dodajajo, da lahko varnostniki varovanih območij uporabijo vse ukrepe v skladu z zakonom, ki ureja zasebno varovanje, če ocenijo, da bi vstop oseb, ki nosijo pustne maske, lahko ogrozil varnost ljudi, osebno varnost, varnost premoženja ali red na varovanem območju.
S pustovanjem je povezanih tudi več varnostnih pojavov, ki lahko negativno vplivajo na splošno varnost in počutje državljanov. Zato udeležence pustnih prireditev kot tudi druge državljane policija opozarja na pomen samozaščitnega ravnanja. Pustni čas, gnečo na javnih prireditvah ipd. lahko posamezniki namreč izkoristijo za kršitve javnega reda in različna kazniva ravnanja, kot so ropi in drzne tatvine.
V Ljubljani je potekal Zmajev karneval
V prestolnici je potekal pustni karneval na ljubljanskih mestnih ulicah, imenovan Zmajev karneval. Ob 11. uri je krenil z Brega, pot je končal na Kongresnem trgu. Zmajev karneval vključuje tri pustne segmente. Poleg otroškega dela, v katerem sodelujejo predvsem osnovnošolci in otroci iz ljubljanskih vrtcev, še etnološki del s poznanimi slovenskimi pustnimi maskami in šemami ter organizirane skupine pustnih maškar.
Istrska pustna povorka se je vila tudi po Kopru
V Kopru se je ob 11. uri začela tradicionalna Istrska pustna povorka, pustovali bodo danes tudi v Izoli. Na Obali so se sicer pustni sprevodi in organizirana pustovanja uveljavila šele v zadnjih letih, čeprav ima praznovanje pusta v Slovenski Istri večstoletno tradicijo. V obalna mesta je maske najverjetneje prinesla Beneška republika. Pust je v pisnih virih tako prvič omenjen že v 14. stoletju v statutu Izole, pojasnjuje zgodovinar Albert Pucer.
Pustovanja in karnevale so pripravili tudi po drugih slovenskih krajih in mestih, med drugim v Lenartu, Ormožu, na Ptuju, v Kranjski Gori, Kranju, Novem mestu, Dobovi in Mežici. V Cerknici je bila otroška butalijada, tradicionalni pustni karneval so imeli tudi na Viru, v Kotljah pa so pripravili 35. koroški pustni karneval. Pustno rajanje so imeli tudi v Celju, pustne maske so zimo preganjale še v Ajdovščini, Šempetru pri Gorici in v Drežnici.
V nedeljo se obeta kurentovanje na Ptuju
Pred pustnim torkom in pokopom pusta pa bo živahno pustno rajanje tudi v nedeljo, ko tradicionalni pustni karneval pripravljajo v Cerknici, kjer bo letos potekal pod geslom Butalska olimpijada. V nedeljo bo tudi osrednji dogodek 53. kurentovanja na Ptuju, na katerem bo nastopilo 4000 tradicionalnih pustnih likov. V Šenčurju bo potekala največja gorenjska pustna povorka, ki jo pripravljajo Šenčurski godlarji, po ulicah Cerknega pa bo v nedeljo potekal tradicionalni sprevod laufarjev.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.