Novi notranji minister Vinko Gorenak, ki se po primopredaji "prebija skozi dokumentacijo", je že izpostavil finančne težave. Po njegovih besedah za letos primanjkuje deset milijonov evrov, z rebalansom proračuna pa se bodo sredstva še znižala, kar pomeni, da bi lahko policisti decembra ostali brez plač. Ker ni dovolj proračunskega denarja, so odpuščanja nuja in realnost, je dodal.
Denarja na vladi ne moremo dobiti, je opozoril in pojasnil, da je letni proračun ministrstva 351 milijonov evrov, od česar gre 80 odstotkov za plače, kar mesečno pomeni 23 milijonov, 16 odstotkov gre za materialna sredstva, kot so vozila in tako dalje, in štirje odstotki za investicije. Razmere je opisal kot "strahovite".
Pri materialnih sredstvih ne bodo varčevali, saj so že sedaj težave s staro opremo, tako da imajo na izbiro le plače, zato bodo morali poseči v kadrovanje. Po njegovih besedah so pretekle reorganizacije na državnem nivoju prinesle dobro plačane pomočnike, pisarniške delavce z 2300 evri neto mesečne plače, kar so tri plače na lokalni ravni. Dejal je, da je treba krepko zmanjšati število zaposlenih na državnem nivoju in policiste poslati na opravljanje njihovih primarnih del. Njegov cilj je torej spraviti zaposlene iz pisarn na teren.
Zaveda se, da bi lahko privarčevali pri prevoznih stroških. Opozarja namreč, da je v vzhodni Sloveniji višek policistov, medtem ko jih v zahodni Sloveniji primanjkuje, pri čemer imamo tako primere, ko se policist iz Štajerske vozi na Primorsko na delo. Tako bo generalnemu direktorju policije naložil, naj individualno preverijo vse, ki na leto prejmejo več kot 5000 evrov potnih stroškov, in se zanje najdejo rešitve, ki pomenijo postopno premeščanje na delo "domov", je povedal. Za prevozne stroške gre sicer letno iz proračuna ministrstva za 19 milijonov evrov.
Privarčevati namerava tudi z upokojevanjem delavcev, saj je po njegovih besedah 440 policistov že primernih za upokojitev. "Ne moremo jih prisilno upokojiti," pravi, vendar računa na razumevanje glede na obstoječi finančni položaj. Zanimiva se mu zdi tudi želja po spremembah zakonodaje pri obravnavanju "bagatelnih kaznivih dejanj", s katerimi je praviloma več stroškov kot učinka. Iz žepa je potegnil pašteto in dejal, da mora policist za krajo paštete popisati in izpolniti kar pet strani, podobno je z nekaterimi kaznimi za manjše prometne prekrške, kar ni smiselno.
Sindikalisti: Varovali bomo pravice svojih članov
Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič je po napovedi odpuščanj napovedal varovanje pravic in interesov njihovih članov s pravnimi in drugimi sredstvi. "Odpuščanje je pravni akt in se mora spoštovati delovnopravna zakonodaja. Napovedujemo pa proteste, če bo predmet reorganizacije samo policija, ki je bila že trikrat reorganizirana, v tem času pa se je v javnem sektorju na novo zaposlovalo," je sporočil. Po njegovih napovedih bodo v sindikatu podprli ukrepe, s katerimi se ne bo posegalo v delovnopravni in socialni status. "V tej zvezi imamo tudi nekaj predlogov, ki bi pocenili delovanje sistema." Obenem podpirajo ukrepe za odpravo administrativnih ovir, ki ovirajo operativne policiste pri delu na terenu.
Po pojasnilih sekretarja Policijskega sindikata Slovenije Roka Cvetka so se na napovedi nove vlade odzvali že dne 31. januarja, ko so vlado v dopisu jasno pozvali k razjasnitvi napovedanih ukrepov. Do današnjega dne niso prejeli njihovega odgovora. Sicer so za člane napovedali takojšnjo pravno zaščito v primeru kakršnih koli posegov v pravice iz delovnega razmerja. Pomagali jim bodo na vseh področjih, ki se dotikajo razmerja z delodajalcem, tudi v prostem času, je poudaril.
Njihove aktivnosti bodo v prihodnje odvisne predvsem od vsebine novega kadrovskega načrta in sistemizacije na ravni ministrstva in policije, ki jih še niso prejeli. "Pričakujemo pa, da se bodo kadrovske spremembe (spremembe sistemizacije delovnih mest, prerazporejanje zaposlenih, morebitna odpuščanja ...) reševale v okviru socialnega dialoga, kot predvideva zakonodaja."
Brezkompromisno bodo še naprej aktivno zagovarjali in z vsemi oblikami sindikalnega boja varovali leta 2010 s strani vlade podpisan stavkovni sporazum, ki govori tudi o reševanju ekonomsko-socialnega statusa zaposlenih. K spoštovanju slednjega so se ob volitvah pisno zavezale tudi stranke vladajoče koalicije, razen Liste Virant, iz katere niso odgovorili, je še poudaril.
Minister je napovedal selitev NPU, o tožilstvu se bodo še pogovarjali
Gorenak je sicer tudi pojasnil, da ne bodo obdržali stavbe za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) na Dimičevi v Ljubljani. Ministrstvo bo sicer ravnalo v skladu s selitvenim načrtom, ki ga bo do 10. marca pripravilo ministrstvo za javno upravo. Toda stavba na Litostrojski je po njegovih besedah zgrajena za potrebe policije, zato predvideva, da se bo tja selil "najmanj NPU, če ne celo ministrstvo".
Glede prenosa tožilstva s pravosodnega na notranje ministrstvo je napovedal, da se bo koalicija še pogovarjala o morebitni spremembi koalicijske pogodbe. In kakor koli se bo odločilo, tako bo, je poudaril. Znova je zavrnil očitke in ponovil, da bo delo tožilstva samostojno.
Tekoče naloge bodo medtem opravljali na pravosodnem ministrstvu. "V tem času bomo na ministrstvu za notranje zadeve vzpostavili direktorat za tožilstvo, ki naj bi izvajal zakonsko določene pristojnosti ministrstva do sicer neodvisne tožilske organizacije," je povedal.
Kritiki premestitve sicer menijo, da je to neustavno, ker je tožilstvo v ustavi uvrščeno pod poglavje o pravosodju, in ne drugam. Prav tako so tožilci po statusu, položaju in organiziranosti mnogo bližje sodnikom, poudarjajo.
Opozarjali so tudi na večji vpliv policije na delo tožilstva, prav tako bi bil lahko neposredni vpliv na posebno tožilsko skupino, v kateri med drugim preiskujejo kazniva dejanja, ki naj bi jih storili policisti. Po njihovem mnenju se ne bo povečala učinkovitost pregona, skrbi jih prevelika represivnost.
KOMENTARJI (1608)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.