Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je ugodilo pritožbi Slovenije na sodbo v primeru varčevalcev nekdanjega LB v primeru "Ališić in drugi", sta poročala nacionalni radio in televizija, ki se sklicujeta na neuradne vire. Sodišče bo odločitev javno sporočilo v torek.
Če je pristojna komisija sodišča pritožbi ugodila, bo primer zdaj obravnaval veliki senat sodišča. Visoki predstavnik RS za vprašanja nasledstva Rudolf Gabrovec je dejal, da ne vidi razloga, da primera ne bi obravnaval veliki senat.
Sodišče je v tožbi treh državljanov BiH proti Sloveniji, Srbiji, BiH, Hrvaški in Makedoniji razsodilo proti Sloveniji in Srbiji. Med drugim je razsodilo, da dejstvo, da slovenska in srbska vlada varčevalcem LB v Sarajevu oziroma podružnica beograjske Investbanke v Tuzli nista omogočili dostopa do deviznih vlog, predstavlja sistemski problem.
S šestimi glasovi proti enemu je odločilo, da mora Slovenija sprejeti ukrepe, da bodo glede izplačila starih deviznih vlog pri LB tako dva tožnika iz BiH kot vsi, ki so v enakem položaju kot onadva, lahko dobili prihranke izplačane pod enakimi pogoji kot tisti, ki so imeli vloge v domačih podružnicah slovenskih bank.
Sodnik iz Slovenije Boštjan M. Zupančič, ki je glasoval proti, je takrat podal ločeno mnenje. V njem je ocenil, da bo veliki senat sodišča odločil, da razsodba ad hoc senata ni v skladu z duhom Evropske konvencije o človekovih pravicah in da sodba ni v skladu s t. i. teritorialnim načelom.
Nezadovoljen je bil tudi s sestavo ad hoc senata, ki je sprejel razsodbo, saj so bili štirje člani senata iz držav, v katerih so upniki, dva iz držav dolžnic, le dva pa iz držav, ki niso vpletene v primer.
Uradna Ljubljana pa je po sodbi poudarila, da gre za vprašanje nasledstva in da je torej treba vprašanje reševati v tem okviru.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.