Vsako drugo oktobrsko soboto že tradicionalno obeležujemo evropski dan darovanja organov in tkiv. V zavodu za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant ob tem dnevu ocenjujejo, da je darovanje organov v Sloveniji "vse bolj uspešna zgodba". Izpostavljajo, da slovenski sistem darovanja temelji na prostovoljstvu in altruizmu.
Trenutno v Sloveniji na presaditev srca čaka 41 oseb, 112 jih čaka na presaditev ledvice, 18 na presaditev jetra ter ena oseba na presaditev trebušne slinavke.
Po podatkih iz leta 2012 se naša država z 22,4 mrtvega darovalca na milijon prebivalcev uvršča med prvih deset najuspešnejših držav na področju darovanja organov v Evropi. Vrhunske rezultate dosegamo na področju presaditev src, saj smo po številu presajenih src na prebivalca prvi v svetu, poudarjajo.
Nadpovprečno dobri so tudi rezultati v preživetju bolnikov s presajeno ledvico ter v preživetju ledvičnega presadka. Letno v Sloveniji opravijo več kot 100 presaditev organov; v lanskem letu je Slovenija-transplant pridobila 89 darovanih ledvic, 24 src, 39 jeter, osem pljuč ter pet trebušnih slinavk.
Kot navajajo v Slovenija-transplant, se jim v tretjini primerov zgodi, da svojci umrlega zavrnejo prošnjo za darovanje organov umrlega. Najpogosteje je razlog za zavrnitev nepoznavanje volje umrlega in umik pred odločitvijo o darovanju, navajajo.
Ob tem v Slovenija-transplant izpostavljajo, da je dan darovanja tudi priložnost za premisleke o zelo intimnih odločitvah glede darovanja organov in pogovore v okviru družine. "Zelo pomembno je, da bližnje seznanimo s svojo odločitvijo in podporo darovanju. Po naši zakonodaji in strokovnih navodilih je namreč tudi v primeru, ko je pokojni izrazil svojo voljo za darovanje, pred izpeljavo postopkov vedno potreben še pogovor s svojci, ki morajo podati soglasje," pojasnjujejo.
Zagotavljajo tudi, da je strah, da bo oseba s kartico darovalec, prikrajšana za zdravljenje, ki bi ga ohranilo pri življenju, povsem nepotrebna. Šele ko so izčrpane vse možnosti za ohranitev življenja in je ugotovljena smrt, se namreč preverijo možnosti darovanja.
Slovenija se uvršča med visoko razvite države in smo tudi vzor drugim, kako je treba urediti dejavnost uporabe delov človeškega telesa za namen zdravljenja na transparenten in varen način, poudarjajo v Slovenija-transplantu. Izpostavljajo, da pridobivanje organov pri nas vodijo najvišja etična načela, strokovnost, vrhunsko znanje in odlična organizacija s ciljem pomagati čim večjemu številu bolnikov, ki za zdravljenje ali celo preživetje potrebujejo organ.
Letošnji evropski dan darovanja organov in tkiv bodo danes obeležili v Murski Soboti z okroglo mizo na temo rezultatov v donorskem in transplantacijskem programu. Dogodek se bo nadaljeval s športnimi in družabnimi aktivnostmi na prostem ter zaključil z ekumenskim bogoslužjem v Evangeličanski cerkvi, so še sporočili iz Slovenija-transplant.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.