Slovenija

Komisar Potočnik: Ne želite si trojke – ta vam jasno določi, koliko gredo plače dol, tu ni pogajanj

Washington/Pariz, 19. 04. 2013 10.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Slovenija je trem tujim bankam podelila mandat za organizacijo sestankov z investitorji po različnih mednarodnih finančnih središčih. A vlagatelji pričakujejo veliko več kot pa le "mi zmoremo" in "težave bomo rešili sami". Predsednik Pahor poudarja, da finančne pomoči ne potrebujemo.

Finančni minister Uroš Čufer
Finančni minister Uroš Čufer FOTO: Reuters

Trenutna vlada je očitno začela delati resne korake za reševanje države iz krize. Tako je bankam BNP Paribas, Deutsche bank in JP Morgan podelila mandat za organizacijo sestankov z investitorji po različnih mednarodnih finančnih središčih. O tem koraku je najprej poročala finančna spletna stran Bloomberg, nato pa so na slovenskem finančnem ministrstvu informacijo potrdili tudi za domače medije.

Ne potrebujemo pomoči. Imamo tri sektorje, od katerih je en v težavah, druga dva pa sta zadolžena pod povprečjem EU in imata absorbcijsko kapaciteto za težave podjetniškega sektorja. Uroš Čufer

Razložili so, da bodo srečanja, ki se bodo začela 22. aprila, namenjena preverjanju možnosti letošnjega financiranja Slovenije na mednarodnih kapitalskih trgih. Poudarjajo, da ne gre za mandat za izvedbo izdaje obveznice, ampak za "non-deal related roadshow" oziroma pripravo srečanj s potencialnimi vlagatelji brez ponudb za sklenitev posla.

Slovenija je že nekaj tednov predmet špekulacij, da bi utegnila biti naslednja članica evroobmočja, ki bo morala zaprositi za pomoč. Vlada takšne špekulacije vztrajno zavrača in napoveduje potrebne ukrepe, zaskrbljenost pa se je povečala, ko državi z menicami krajše ročnosti minuli teden ni uspelo zbrati načrtovane vsote.

V sredo je naša država izdala za 1,1 milijarde evrov 18-mesečnih zakladnih menic, kar je dvakrat več od načrtovane vsote. Enotna nominalna letna obrestna mera v izdaji je bila 4,15 odstotka, kar je za 0,16 odstotne točke več kot v zadnji primerljivi dražbi decembra 2011. Država je ob tem predčasno odkupila še za skoraj 511 milijonov evrov 18-mesečnih zakladnih menic, ki v plačilo zapadejo 6. junija letos. Po mnenju nekaterih analitikov je bila ta dražba menic pozitiven signal, bo pa morala vlada po njihovem mnenju pred izdajo dolgoročnejše obveznice za pridobitev zaupanja vlagateljev predstaviti konkretne ukrepe.

Mislim, da se je Slovenija sposobna sama, brez mednarodne pomoči rešiti iz sedanje finančne krize, je v pogovoru za francosko televizijsko postajo France24 dejal zunanji minister Karl Erjavec. Obenem je napovedal, da se bo nova vlada hitro lotila privatizacije državnih podjetij, med njimi vsaj ene banke.

Erjavec je tudi dejal, da Slovenije ni mogoče primerjati s Ciprom, čeprav so v obeh državah problem banke. "Naš problem je, da so še vedno državne, zato jih moramo privatizirati," je dejal.

Za srečanja se bo treba vrhunsko pripraviti, saj bo treba potencialnim investitorjem predstaviti kredibilne in do zadnje podrobnosti razčlenjene načrte za reševanje bančnega sistema, meni ekonomist škotske banke Royal Bank of Scotland (RBS) Abbas Ameli-Renani. V nasprotnem primeru se bodo slovenski predstavniki srečali z nezainteresiranimi vlagatelji.

Slovenski finančni minister Uroš Čufer in guverner Banke Slovenije Marko Kranjec sta v akciji že danes. V Washingtonu se začenja osrednji del spomladanskega srečanja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke. Čufer je na novinarski konferenci v washingtonskem Nacionalnem novinarskem klubu zagotovil, da Slovenija ne bo potrebovala mednarodne pomoči za rešitev finančnih in gospodarskih težav, s katerimi se sooča. Dejal je, da ima Slovenija trdne gospodarske temelje, obenem pa je priznal, da je nekaj problemov, s katerimi se mora vlada spopasti. Po Čufarjevih besedah je nekaj neravnovesij v podjetniškem sektorju, medtem ko jih v stanovanjskem sektorju in pri financah gospodinjstev ni.

"Problemi so rešljivi," je zagotovil in dejal, da si je vlada zadala dve nalogi v kratkem roku. To sta spodbujanje gospodarske rasti in fiskalna konsolidacija. Omenil je tudi, da sta bili reformi pokojninskega sistema in trga delovne sile že izpeljani.

Stanja v državi in morebitne pomoči Sloveniji se je dotaknil tudi evropski komisar za okolje Janez Potočnik na evropskem večeru v Ljubljani. Ne želite si trojke, videl sem programe, jasno je zapisano, koliko gredo plače dol, koliko se varčuje na določenih postavkah, tu ni pogajanj, pravi komisar Potočnik. Ob tem poudarja, da trojka pride le, ko jo države pokličejo na pomoč.

Znamenje, da pritisk na Slovenijo malce popušča, je bila morda tudi slaba obiskanost konference na začetku osrednjega dela spomladanskih srečanj. Tuje novinarje, med njimi predstavnike agencije Bloomberg in britanskega tednika Economist, so zanimale tudi podrobnosti o ukrepih vlade za povrnitev zaupanja mednarodnih finančnih trgov, med njimi načrtovana prodaja podjetij v državni lasti. Minister je dejal, da o podrobnostih, za katera podjetja bo šlo, še ne more govoriti. "Nimamo še imen. O tem bomo na vladi govorili 9. maja in šlo bo za paket nekaj podjetij, ne nujno le dveh, s katerimi bomo takoj začeli privatizacijo. Za dokapitalizacije bank bo vlada namenila nekaj manj kot milijardo evrov, proces pa bo predvidoma končan do konca leta," je napovedal.

Glede privatizacije oziroma prodaje deležev v podjetjih in prodaje obveznic se minister, po lastnih besedah, v Washingtonu srečuje s številnimi investitorji. "Slovenija načrtuje izdajo novih obveznic in če pri vlagateljih ne bo takoj zanimanja, ne bo problema. Če bodo želeli počakati na več rezultatov, lahko počakamo in bomo prišli kasneje, ampak s trgov se ne bomo umaknili," je povedal minister.

Pahor za Le Figaro: Slovenija ne potrebuje finančne pomoči

Predsednik republike Borut Pahor je v pogovoru za francoski časnik le Figaro zatrdil, da Slovenija ne potrebuje finančne pomoči. Izpostavil je reforme, ki se jih loteva vlada, in zatrdil, da se bomo iz krize rešili sami, med drugim s privatizacijo ene od treh velikih bank.

Pahor je v pogovoru priznal, da je Slovenija v težkem položaju, v katerem se je znašla zaradi težav z bankami. Spomnil je, da se je vlada odločila ustanoviti t. i. slabo banko, in dejal, da sam vladi svetuje, da to stori čim prej. Hitro bi morala začeti tudi privatizacijo, je menil, saj bo to prispevalo k izhodu iz kreditne krize, ki podjetjem onemogoča investicije.

Kot razliko med Slovenijo in Portugalsko ter Španijo, ki sta prav tako zatrjevali, da ne potrebujeta finančne pomoči, je izpostavil številke. Slovenski dolg bo letos znašal 59 odstotkov BDP, kar ni problematično, je dejal. Poleg tega je velikost našega bančnega sektorja enaka 130 odstotkom BDP, medtem ko razmerje na Cipru znaša 800 odstotkov. "Imamo problem z bankami, ki pa ni primerljiv," je zatrdil.

Poleg tega se lotevamo reform, je dejal. Teh sta bili že deležni področji pokojnin in trga dela, v načrtu je tudi sprememba ustave, ki bo omejila možnost referendumov, ki so v času njegovega vodenja vlade "zavirali reforme". "Za razliko od drugih držav se lotevamo reform brez oklevanja, čeprav ne podcenjujem prizadevanj svojih portugalskih, grških ali španskih kolegov," je dejal in se vprašal, zakaj bi sploh morala nujno obstajati naslednja država, ki jo bo treba reševati. "Ni nobenega razloga, da se iz tega ne bi rešili sami," je prepričan Pahor.

Evro čokolada
Evro čokolada FOTO: Reuters

Izrazil je zadovoljstvo, da je Sloveniji nedavno uspelo izdati za 1,1 milijarde obveznic. "To je prvi korak, ki potrjuje, da si lahko na trgih še naprej izposojamo," je dejal v pogovoru, objavljenem na spletni strani časnika.

Odločno je zanikal možnost, da bi se pri nas lahko bančna kriza razpletla s posegi v bančne vloge varčevalcev, tako kot na Cipru.

Potrdil je, da bo vlada privatizirala eno od treh velikih bank, ki bo odprta tujim vlagateljem. To ni "priljubljena izbira", a med možnostma "obdržati slabo državno banko ali imeti solidno banko v rokah tujine", mu je ljubša druga.

Glede načrtovanega varčevanja je Pahor dejal, da so rezi v stroške države nujni, zato da bi privabili vlagatelje in znova zagnali rast. Vlada mora biti po njegovih besedah karseda pogumna in mora sprejeti tudi težke odločitve. Pri tem jo namerava podpirati in ga ne zanima cena priljubljenosti. Spomnil je, da je bil lani izvoljen z dvotretjinsko večino, in dejal, da bo svojo priljubljenost zastavil za "dobro stvar".

Dejal je še, da se v Sloveniji ne krepi protievropska naravnanost. "Ni v naši kulturi, da bi svoje težave pripisovali Evropi, ljudje jih bolj pripisujejo skorumpiranim politikom," je zatrdil. "Kar koli že za nas hrani prihodnost, Slovenija bo ostala med državami, ki želijo nov okvir za Evropo," je dejal in poudaril, da je sam "zelo evropski" in osebno naklonjen združenim državam Evrope.

Slovenija ni Ciper, ni Španija – Slovenija je Slovenija

Tuji analitiki pa mirijo finančne trge: Slovenija ni Ciper, tako da se ciprski scenarij ne more ponoviti. Slovenija ni niti Španija, je pa mogoče, da bomo ubrali neko srednjo pot med Ciprom in Španijo. Res je, da ima Slovenija tako kot Ciper velikansko težavo z bančnim sistemom, prav tako je sprejemala slabe odločitve o posojilih. Pri tem kolumnistka Bloomberga Megan Greene opozori na tri državne banke, ki nas vlečejo na dno, prav tako na prijateljske odnose med politiki, bankami in družbami, zaradi katerih so bili podeljeni marsikateri slabi krediti.

A ciprski bančni sistem je bil megalomanski v primerjavi s slovenskim. Naša država prav tako ni tako odvisna od bančnega sistema, kot je Ciper, za katerega je bilo bankirstvo primarna dejavnost. Strah, da bi morali tako kot Ciper kar čez noč zapreti banke in radikalno rezati v bančni sistem, je tako malo oziroma nič verjeten. So pa tudi vsote, ki bi bile potrebne za stabilizacijo našega ali ciprskega bančnega sistema, izredno različne. Ciper bo tako po zadnjih podatkih moral le v bančni sistem vložiti več kot 10 milijard evrov, za kar pa bodo potrebni krvavi rezi. V Sloveniji bi za reševanje treh najbolj kritičnih bank potrebovali okoli milijardo evrov.

Najbolj verjetno naj bi bilo, da bo Slovenija prosila za neposredno pomoč za banke, tako kot je to storila Španija. A malo verjetno je, da se bo španski scenarij v celoti odvil tudi pri nas. Od slovenskih bank bi lahko pričakovali, da pri reševanju sodelujejo, in sicer tako, da samostojno izplačajo vlagatelje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (193)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zdrava.pamet
21. 04. 2013 17.20
NAŠI POLITIKI PA JAVNE SLUŽBE še vedno mislijo: Država in gospodarstvo je tle zato, da ga mi lahko molzemo in krademo...kaj bo pa s firmo...to pa ni naš problem.... še zdaj, ko vse vrag jemlje, JS neusmiljeno in nesolidarno zahtevajo lanski regres itd.... resnično upam, da se jim bo zgodili isto, kot delavcem v gospodarstvu, pravzaprav jim želim še trikrat huje, KER SO SE IZKAZALI VELIKI PACKI
zdrava.pamet
21. 04. 2013 17.11
samo kljub obljubam ne bodo uspeli dobiti teh miljard...tudi srbsko ruska mafija jim ne more pomagati, ker tudi oni nimajo dovolj za našo JS, hehehe
zdrava.pamet
21. 04. 2013 17.09
Komisar Potočnik: Ne želite si trojke – ta vam jasno določi, koliko gredo plače dol, tu ni pogajanj SAJ VSI VEMO...TEGA SE BOJI LJUBLJANA PA JAVNE SLUŽBE raje se bi prodali hudiču kot to dovolili se jim pa sladko j...., da je cela ostala slovenija propadla samo da imajo javne službe zagotovljeno plačo
zdrava.pamet
21. 04. 2013 17.06
pa kaj bluzijo s temi obveznicami, ki so jih itak pokupile naše banke
javni
21. 04. 2013 10.13
+0
slabše za delavca ne morebiti kot je. Naj čim prej pridejo.
puspan
21. 04. 2013 08.41
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
puspan
21. 04. 2013 08.41
+1
Potocnik je povedal, kar je moral, kajti nekaterim itak ne gre v glavo in si predstavljajo, kako hudo nam je, ker smo clani EU. Zelo hitro pa smo pozabili, ceprav nekateri se niso bili rojeni, kaksno zongliranje s prejsnjo valuto, (dinarjem) je bilo potrebno izvajati, ce smo hoteli od tega vsaj malo koristi imeti. Vecina pa je vedno potegnila ta kratko. Zelo hitro lahko spet pridemo na zeleno vejo, je pa seveda treba korenito spremeniti nekatere slabe navade, ki so jih tisti, ki so bili pri koritu izkoristili z lumparijo sebi v prid, hkrati pa celotno druzbo pripeljali na rob propada. Ce se nekdo tolazi, da bodo pokradene miljarde prisle nazaj, se hudo moti. Nikoli vec. Je pa dobra sola za naprej. Kriza, ki jo dozivljamo ima tudi dobro stran, saj je dodobra zamajala vse pore nasega sedajsnjega sistema, kateri je sele v zacetni fazi razvoja, ki vodi v zdravo ekonomijo. Najvecje upanje ostaja predvsem resnicno neodvisno sodstvo, ki vsaj do sedaj ni bilo v stanju obracunati z vsako lumparijo in to ne glede na barvo krsilcev. Ko bo to reseno, lahko tudi pricakujemo vsesplosno izboljsanje stanja in nic prej. Najbolj vazno pri vsem tem pa je, da bo mali clovek, ki je za vse to najmanj kriv, vendar zal tudi najbolj na udaru spoznal, da se stvari zacenjajo resevati res tam, kjer so tudi nastale.
1979mario
20. 04. 2013 19.20
+1
hehe ni potrebe po trojki ...mi zmoremo sami... upam samo da ko pride trojka da bo končno en naredu red...res je ne potrebujemo nikogar ...dejmo minimalno plačo na 200 eur ...pa ceno benza na 2 eur pa bomo res velik pobral pa še konkorenčni bomo ...sej tut druge države so konkurenčne pa ne na račun minimalne plače pa trošarin ...kdaj na bo jasn da če nimajo ljudje tut država nima ..
k_komet
20. 04. 2013 16.58
+3
Slovenija je relativno majhno gospodarstvo. Je v svetu kar nekaj multinacionalk, ki imajo več zaposlenih kot celotno slovensko gospodarstvo, pa tudi njihovi prihodki so večji kot znaša naš proračun. Kaj hočem s tem povedat. Takšno državo kot smo mu, se praktično z lahko upravlja in vodi, kot večji gospodrski (korporacijski ) subjekt. jasno...pri tem pa vodstvo ne sme krast, pač pa delovat v interesu profita takšnega subjekta. No, naši politiki so zadevo doumeli drugače. Država in gospodarstvo je tle zato, da ga mi lahko molzemo in krademo...kaj bo pa s firmo...to pa ni naš problem.... Haaalllooo...kako da ni...valda da je.... In vsi (levi in desni) so krivi in dogovorni za sedanje stanje. In dokler ne bodo odgovarjili za svoja pretejkla zlodela zoper lasten narod...tako dolgo bo šlo samo še navzdol.
Transformerji
20. 04. 2013 16.46
+5
Nekoč so rekli: OTROCI, če ne boste pridni, bo pa prišel bav-bav. Trojka očitno pomeni bavbava, kot da jih nimamo dovolj že doma. Vstajniki se niso sešli s predsednico vlade, ker ta vlada ni legitimna. Se strinjam - je na vidiku nova vlada, pa ukinitev državnega sveta, kjer sindikalisti sedijo skupaj s Popovičem in Kanglerjem??
24vohomurckov
20. 04. 2013 16.36
+3
...a kdo ve,kaj potočnik počne v bruslju??
k_komet
20. 04. 2013 16.40
+3
Prejema plačo v višini 28.000 € (neto) po njegovih izjavah to niti ni kaj pretiranega..../:
dostojevski II
20. 04. 2013 16.06
-1
Janšiti si želijo prihod trojke. Ti modeli še vedno živijo v zablodi, da padec vlade AB in prihod trojke pomeni ponovno vstajenje janšizma. Krepko se motijo. Janšizma je konec. Za vedno.
dule100
20. 04. 2013 14.43
-3
Brez Janše, ni resne vlade !
kawboy
20. 04. 2013 14.28
Temu se reče zgodba o uspehu, tako kot temu radi pravijo politiki.
ROMELS
20. 04. 2013 12.12
+1
To pojasni tem trap. sindikatom, sicer jim bo morala to sporočiti ulica.
k_komet
20. 04. 2013 11.54
+10
Grožnje s "trojko so vse pogostejše....Potočnik je menda že videl njihov program?!? Vse to kaže na to, da je vrjetno res samo še vprašanje česa. Pri tem se upravičeno zastavlja vprašanje, ali nam je tega res bilo (bo) treba? Odgovr je pravzaprav verjetno znan. Celoten projekt "osamosvojitve" je doživel totalen polom. logično se zastavlja vprašanje ...zakaj? Pravzaprav je bil celoten projekt grozljivo slabo voden, tako od levih, kot od desnih. Zakaj tako, to je pa že drugo vprašanje. Nekaj ključnih dejstev pa ostane. 1. Najbolj radikalna denacionalizacija med vsemi državami, s katero je Slovenija praktično prenesla v tuje roke skoraj 1/4 lastnega premoženja (največ - predvsem v nepremičninah RKC) 2. Načrtno uničenje velikih gospodarskih sistemov (predvsem težke industrije - železarstvo in jeklarstvo) 3. Načrtno izčrpavanje in nekontrolirano lastninjenje, kjer se je lastninilo po sistemu zadolževanja po politično-kapitalskih principih, ter posledično izčrpavanje teh sistemov in v končni fazi stečaj in razprodaja. 4. Lažna javna propaganda, da je država slab lastnik. Država je samo lastnik, druga stvar pa je, kako vodi in upravlja s tem premoženjem. Dejstvo je, da je upravljala s premoženjem na način,m ki je bil skregam z vsako ekonomsko logiko, koristi pa so od tega imeli le posamezniki, blizu določenim političnim elitam (ki so bile trenutno na oblasti) 5. Nekontrolirano zadolževanje in nadaljnje načrtno uničevanje posameznih gospodarskih panog, od usnjarske in tekstilne, preko gradbeništva (danes nimamo več gradbenega sektorja, ki bi bil sposoben izvesti večja gradbena dela - napri. - polno prenovo in izgradnjo železniških kapacitet ali novih cestnih objektov in mostov. 6. Dokaj načrtno devastiranje prostora in uničevanje mesno proizvodne in predelovalne industrije. Samooskrba je padla na najnižjo možno mero, semenskih bank pa praktično več niti nimamo, tako da bomo kmalu prisiljeni v diktat velikih korporacij za proizvodnjo in predelavo hrane. in še bi lahko našteval. Kdo je pri tem sodeloval? Praktično vsi, ki so bili na oblasti....brez izjeme. Enako krivdo in odgovornost nosijo tako levi kot desni....oboji so se borili le za lasten interes, interes naroda pa jim je bil le krinka pri plenjenju lastnega ljudstva.
Netajkun
20. 04. 2013 12.03
+2
Saj ravno to je BISTVO politike . Da si na oblasti , da imaš MOČ , da imaš dostop do upravljanja z denarjem , da ga " pravično " razdeliš ( seveda med svoje ) . Zaradi plače in odgovornosti ne gre NIHČE v politiko - verjemi ! !
ROMELS
20. 04. 2013 12.13
+1
Vsega so krivi sindikati javnega sektorja.
k_komet
20. 04. 2013 12.27
+7
netaujkun...ti si opisal obstoječe stanje... Modra politika pa ravna drugače. Res poskrbi za svoje bolj kot za druge...a pri tem pazi, da ohranja substanco iz katere črpa. Ti naši lopovi pa so kradli preko vseh razumnih mej...v tem je problem.
Netajkun
20. 04. 2013 12.48
ja , opisal sem obstoječe stanje in ne teorijo . ( to kar vidimo in občutimo - že dolgo časa in vedno bolj )
k_komet
20. 04. 2013 13.12
+2
ja...z obstoječim stanjem (vsaj pri nas) je pa tako kot si rekel. Zato pa smo, kjer smo. Modra politika pa ni samo stvar teorije. marsikje jo tudi izvajajo. Žal, mi (trenutno) nismo med njimi...:(
iGURT
20. 04. 2013 11.30
Ko nabirate regrat ne zavržite korenin !!
prašek
20. 04. 2013 11.16
+9
Šivilja bi morala za začetek dobro zašiti prejemnike neosnovanih kreditov ! Nekaj dobrih šivov bi zelo pomagalo Sloveniji !
iGURT
20. 04. 2013 11.18
+3
prašek
20. 04. 2013 11.14
+5
Tudi Pahor je spremenil mišljenje ! Še nedolgo nazaj je trdil, da ni zamenjave za Janšo !!!! Janša pa je razširjal slabo mnenje o Sloveniji !
Netajkun
20. 04. 2013 11.40
+2
prašek , dobro veš , kaj je rekel Pahor ( in kaj je s tem mislil ) In vlada dela TOČNO TO , nadaljuje politiko kateri ni alternative ! ! ! .
prašek
20. 04. 2013 11.43
-2
netajkun Ja, dobro vem kaj je Pahor rekel. In tudi vem, da se je pojavila alternativa njegovim (Janševim) kopiranjem Pahorjevih reform !!!!!!!
Netajkun
20. 04. 2013 11.52
+2
saj bodo speljali zadevo , samo delajo pa popolnoma drugače kot so pred 1 letom govorili ( interesi PS so mi jasni , kaj pa v SD delajo - če so te stvari za njih VELEIZDAJA - to mi je pa neverjetno smešno ) . Moji pa v prejšnji in zdajšnji po starem .
zdrava.pamet
21. 04. 2013 17.14
+2
saj ni zamenjave za janšo...čez mesec dni boste to levičarji sami ugotovili
prašek
20. 04. 2013 11.12
+5
En lep dan in po možnosti malo ☼ sončka želim vsem skupaj ! Dober dan tudi adminu !
iGURT
20. 04. 2013 11.16
+1