Bonitetna hiša Fitch je danes oceno Slovenije pustila nespremenjeno pri BBB+, ohranila pa je negativne obete.
Agencija med razlogi za ohranitev ocene navaja spodbudna gibanja v plačilni bilanci, še vedno vzdržno raven javnega dolga in večjo reformno dinamiko.
Fitch je oceno Sloveniji nazadnje znižal maja letos, in to za eno stopnjo, z A- na BBB+. Takrat je kot razlog za znižanje navedel negotovosti glede učinkov sanacije bank in nadaljevanja recesije na vzdržnost slovenskih javnih financ.
Tokrat je med razlogi za vztrajanje pri negativnih obetih – kar pomeni, da je v prihodnje mogoče novo znižanje ocene – navedel nejasnosti glede stroškov in časovnega poteka sanacije slabih bančnih terjatev.
Fitch ocenjuje, da bodo dodatni stroški za dokapitalizacijo bank dosegli 4,6 milijarde evrov, kar je 1,8 milijarde več od predhodnih ocen. Pri tem upošteva tudi pretvorbo državnih depozitov v višini ene milijarde evrov v kapital bank.
Ker pa javnofinančni stroški bančne sanacije zaradi še vedno trajajočih pregledov bank še niso uradni znani, to po navedbah agencija negativno vpliva na verodostojnost Slovenije kot dolžnice.
Fitch poudarja tudi nadaljevanje recesije v slovenskem gospodarstvu. Bruto domači proizvod (BDP) naj bi tako letos upadel za 2,4 odstotka, prihodnje leto pa še za 0,6 odstotka. Zatem naj bi sledilo šibko okrevanje, srednjeročna potencialna rast slovenskega BDP pa naj bi znašala od 1,5 do dveh odstotkov.
V bonitetni hiši izpostavljajo negativne učinke razdolževanja bank in podjetij ter opozarjajo na možnost scenarija, da bo obseg slabih posojil najvišjo raven dosegel še pozneje od sedanjih pričakovanj, kar bi ustvarilo dodaten pritisk na poslovanje bank.
Na področju javnofinančne konsolidacije Fitch pričakuje, da se bo javnofinančni primanjkljaj ob neupoštevanju stroškov za sanacijo bank v letu 2015 znižal na 3,3 odstotka BDP, potem ko naj bi letos dosegel 4,3 odstotka BDP.
Ob še vedno visokih pribitkih na ceno zadolževanja države in pa visokih izdatkov za refinanciranje dolga v prihodnjem letu bonitetna hiša ne izključuje scenarija, da bo Slovenija morala zaprositi za program finančne pomoči. V tem primeru bi Fitch opravil revizijo slovenske ocene.
V primeru hitrega in izrazitega napredka pri sanaciji bank, izboljšanja gospodarskih razmer in uspešne konsolidacije javnih financ ter privatizacije ter izvedbe nujnih strukturnih reform pa bi Fitch obete lahko izboljšal v stabilne.
KOMENTARJI (670)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.